Kolumny Audiovector QR1 i QR3

18 sierpnia 2016 Sprzęt

Audiovector wprowadza do sprzedaży długo zapowiadaną serię kolumn QR, następców modeli X3. Dostrzeżemy w nich wiele zmian, m.in. głośnik AMT (Air Motion Transformer), zastosowany zamiast tradycyjnego tweetera kopułkowego.

Pierwszymi modelami z nowej linii, jakie pojawią się na rynku, będą monitory QR1 i średniej wielkości podłogówki QR3.

Obudowy kolumn z serii QR wykonano z gęstego HDF-u, czyli materiału bardziej odpornego na rezonanse niż tradycyjny MDF. Dostępne będą trzy wersje kolorystyczne - biały matowy, czarny lakier fortepianowy oraz nowość w ofercie Audiovectora - naturalna okleina w kolorze ciemnego orzecha.

Audiovector QR1 i Audiovector QR3 mają obudowy wentylowane, jednak w monitorach zamiast klasycznego portu bas-reflex zastosowano szczelinowy tunel umieszczony z przodu. W przypadku modelu podłogowego zdecydowano się na port dmuchający w dół - w kierunku odsuniętego od obudowy cokołu stabilizującego.

Kolumny mają zaawansowane technicznie przetworniki. Głośniki nisko-średniotonowe są jednostkami o długim skoku i zostały wyposażone w podwójne magnesy. Ich membrany mają trójwarstwową konstrukcję kanapkową składającą się z zewnętrznych warstw aluminium, zaś środkowa warstwa wykorzystuje klej o konsystencji pianki, którego zadaniem jest przeciwdziałanie rezonansom.

Według zapewnień producenta cała membrana ma się zachowywać jak idealny tłok aż do częstotliwości 3 kHz, dlatego system ten otrzymał nazwę Pure Piston Technology. Mads Klifoth twierdzi, że większość metalowych membran w głośnikach przeznaczonych do odtwarzania niskich i średnich tonów ma bardzo nieregularne charakterystyki powyżej 1 kHz. Woofery kolumn z nowej serii QR mają być pod tym względem znacznie lepsze i nie wprowadzać niechcianych podbarwień w zakresie średnich tonów.

Wysokimi częstotliwościami w serii QR zajmie się wstęgowy przetwornik AMT. Membranę tweetera zastosowanego w nowych kolumnach pokryto złotem, a panel czołowy wykonano z anodyzowanego aluminium w kolorze szarym, idealnie dopasowując kołnierz tweetera do obwódek głośników nisko-średniotonowych. Ciekawostką jest ochronna siatka z filtrem S-STOP zainspirowanym tweeterami stosowanymi w profesjonalnych zestawach studyjnych. Rozwiązanie takie ma znacząco zwiększać czystość i detaliczność przekazu.

Audiovector QR1Audiovector QR3 pojawią się w sprzedaży już we wrześniu i będą objęte 5-letnim okresem gwarancyjnym.

Kolumny Audiovector QR1 i QR3

Ceny:

- Audiovector QR1: 4490 zł
- Audiovector QR3: 7990 zł

W grudniu do sprzedaży mają trafić także aktywne wersje obu modeli.

Źródło: Voice

AUDIOVECTOR testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu