Wzmacniacz zintegrowany T+A PA 3100 HV

15 lutego 2017 Sprzęt

Niemiecki T+A zaprezentował swój nowy wzmacniacz zintegrowany PA 3100 HV. Urządzenie konstrukcyjnie bazuje na starszym bracie PA 3000 HV - większość jego podzespołów jest identyczna.

Różnice między wzmacniaczami oczywiście są. Pierwsza, jaką daje się zauważyć, dotyczy panelu przedniego. Znajduje się na nim para wskaźników wychyłowych wyświetlających stan używanego aktualnie wyjścia w skali logarytmicznej pokazanej jako waty oddawane przy czterech omach. Kolejny zmieniony element to zaprojektowana na nowo sekcja analogowa oraz zasilacz, który teraz jest bardzo podobny do tego zastosowanego w końcówce mocy A 3000 HV. Dzięki temu możliwe jest podłączenie dodatkowego zasilania PS 3000 HV w celu zwiększenia stabilności, jakości oraz wydajności systemu zasilającego.

W T+A PA 3000 HV poprawiono sekcję przedwzmacniacza. Podobnie, jak wszystkie urządzenia z serii High Voltage, tak i PA 3100 HV ma budowę symetryczną, z całkowicie rozdzielonymi kanałami i podziałem wnętrza na strefy. Płytki z obwodami przedwzmacniacza zawierające sekcje wejścia, regulację głośności i wzmacniacz wysokiego napięcia są umiejscowione w górnej strefie pod pokrywą obudowy. Ich symetryczna konstrukcja eliminuje oddziaływania elektromagnetyczne. Cała sekcja została stworzona z grubych płyt aluminiowych i całkowicie oddzielona oraz od niższego przedziału, który zawiera stopnie mocy, zasilanie o niskim napięciu oraz wyjścia głośnikowe. W przeprojektowanej sekcji przedwzmacniacza zastosowano między innymi precyzyjne rezystory oraz pozłacane przekaźniki.

Wzmacniacz zintegrowany T+A PA 3100 HV

Niższa sekcja PA 3100 HV zawiera cały wzmacniacz mocy wraz ze stopniami wyjściowymi, kondensatorami oraz układami zasilającymi. Ściana oddzielająca obie części obudowy ma 10 mm grubości i jest zrobiona z aluminium. Oznacza to, że wzmacniacz napięciowy i prądowy są zamontowane na osobnych płytkach, umiejscowionych w oddzielnych częściach obudowy tak, aby zapobiec możliwości oddziaływania jednej sekcji na drugą.

Obie części zostały także odseparowane galwanicznie. Wynikiem tego jest całkowity brak efektów zwrotnych pomiędzy prądem głośnikowym a stopniami wzmacniacza napięciowego, a także brak zwrotów z obciążeń głośnikowych. Będący sercem urządzenia transformator toroidalny ma moc 1000 W i został zamknięty w metalowej puszce ekranującej. Nadmiar ciepła z tranzystorów odprowadzają masywne radiatory. Przedni panel wzmacniacza to aluminiowa płyta o grubości 40 mm, która nie tylko dobrze wygląda, ale też chroni układy wewnętrzne przed zakłóceniami z zewnątrz.

Wzmacniacz zintegrowany T+A PA 3100 HV

Ale to nie koniec możliwości nowego flagowca T+A. Dalsza poprawa stabilizacji i dostarczenia mocy do PA 3100 HV możliwa jest poprzez podłączenie do niego zasilacza PS 3000 HV przy użyciu specjalnego kabla Power Link ze złączami M-23 zawierającymi styki o wysokim napięciu. W takiej konfiguracji sekcja sieciowa wewnątrz PA 3100 HV jest odpowiedzialna za zasilanie stopni wejściowych oraz wzmacniacza wysokonapięciowego, podczas gdy zewnętrzny PS 3000 HV dostarcza mocy do stopni wyjściowych, zapewniając całkowicie stabilne zasilanie.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, największą zaletą całego projektu ma być to, że T+A PA 3100 HV jest odizolowany od obciążeń obwodu oraz zakłóceń spowodowanych zasilaniem. Ale oczywiście już decydując się na sam wzmacniacz otrzymujemy niezwykłą dawkę czystej mocy - 300 W przy ośmiu omach i 500 W przy obciążeniu 4 Ω. Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale od 0,5 Hz do 300 kHz. Stosunek sygnał/szum wynosi 110 dB. Zniekształcenia harmoniczne poniżej 0,001%.

Wzmacniacz zintegrowany T+A PA 3100 HV

Źródło: Hi-Ton Home of Perfection

Może Cię zainteresować
T+A testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu