Przedwzmacniacz Yamaha C-5000 i końcówka mocy Yamaha M-5000

24 sierpnia 2018 Sprzęt

Yamaha rozszerza swoją ofertę o dwie referencyjne konstrukcje - przedwzmacniacz stereo C-5000 oraz stereofoniczną końcówkę mocy M-5000.

Oba urządzenia mają w pełni zbalansowaną konstrukcję toru sygnałowego. Dzięki temu, po podłączeniu gramofonu (producent zaleca rzecz jasna GT-5000), ścieżka sygnału – od źródła aż do wyjść głośnikowych - pozostaje w pełni symetryczna, a cały system audio może pochwalić się doskonałą wydajnością. Idealnie symetryczne układy w C-5000 i M-5000 gwarantują całkowitą izolację kanałów prawego i lewego, zarówno fizyczną, jak i elektryczną.

Będące swoimi lustrzanymi odbiciami układy zapewniają najdokładniejsze odwzorowanie dźwięku, przekładające się na jego głębię i przestrzenność. Celowe uproszczenie całej konstrukcji przedwzmacniacza i końcówki mocy pozwoliło maksymalnie skrócić tor sygnałowy, a tym samym zminimalizować straty energii i obniżyć impedancję w celu zagwarantowania wysokiej wierności brzmienia.

Czytaj również testy urządzeń Yamaha

Przedwzmacniacz Yamaha C-5000

Przedwzmacniacz Yamaha C-5000

Przedwzmacniacz Yamaha C-5000 - tylna ścianka

Przedwzmacniacz Yamaha C-5000 - tylna ścianka

Przedwzmacniacz Yamaha C-5000 - wnętrze

"Pływająca" konstrukcja

Elementem wspólnym dla C-5000 i M-5000 jest także zastosowanie "pływających" konstrukcji. W przedwzmacniaczu projektanci wykorzystali opatentowane rozwiązanie z "pływającym" zasilaniem (podniesioną masą), którego zadaniem jest eliminowanie z sygnału efektów pętli masy. Rozwiązanie to jest stosowane w przedwzmacniaczu gramofonowym, wzmacniaczu wejściowym i stopniach wzmacniacza liniowego. Z kolei w M-5000 w pełni "pływający" obwód wzmacniacza mocy usuwa niepożądany wpływ wahań napięcia i szumu masy.

Yamaha C-5000 i Yamaha M-5000 - transformatory

Źródłem energii, zarówno w przedwzmacniaczu, jak i końcówce mocy, są transformatory toroidalne - dwa w C-5000 oraz jeden w M-5000. Zastosowanie w pierwszym z urządzeń dwóch niezależnych transformatorów, jednego dla lewego i drugiego dla prawego kanału, zapewnia optymalną separację, pozwalając stworzyć scenę dźwiękową, która wiernie odwzorowuje oryginalne źródło.

Ograniczenie wypływu magnetycznego pozwoliło zredukować niekorzystny wpływ transformatorów na sygnał audio. Po szczegółowych badaniach opartych na odsłuchach próbnych, transformatory zostały zamknięte w obudowach pokrytych miedzią, aby rozproszyć strumień magnetyczny i wibracje. Pomaga to również w minimalizowaniu wpływu strumienia w obwodzie gramofonowym.

Końcówka mocy Yamaha M-5000

Końcówka mocy Yamaha M-5000 - tylna ścianka

Końcówka mocy Yamaha M-5000 - tylna ścianka

Końcówka mocy Yamaha M-5000 - wnętrze

Końcówka mocy Yamaha M-5000 - wnętrze

Z kolei w M-5000 konstruktorzy zastosowali masywny transformator, gwarantujący wysoką wierność odwzorowania dźwięku. Element ten dzięki ograniczeniu wypływu strumienia nie wpływa na otaczające obwody audio i wykorzystuje podstawę z czystego mosiądzu o grubości 3 mm, której zadaniem jest rozpraszanie niepożądanych wibracji.

Zastosowanie miedzianego uzwojenia pozwoliło obniżyć impedancję, znacznie ograniczając straty energii w porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami. Grube przewody i śrubowe połączenia zasilania pomagają zachować niską impedancję M-5000 - minimalizując stratę energii, która mogłaby zazwyczaj pojawić się w przypadku konwencjonalnych połączeń i grup przewodów.

Źródło: Audio Klan

YAMAHA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu