Monitory ELAC Adante AS-61

29 sierpnia 2018 Sprzęt

Po opracowaniu serii Debut i Uni-Fi projektanci ELAC-a pod przewodnictwem głównego inżyniera Andrew Jonesa podjęli się misji opracowania jeszcze bardziej zaawansowanych głośników. Efektem tych prac są cztery konstrukcje z serii Adante – podstawkowy model AS-61, wolnostojąca kolumna AF-61, głośnik centralny AC-61 oraz subwoofer SUB3070.

Wysoką klasę modeli z serii Adante potwierdza nagroda "Zespół Głośnikowy EISA 2018-2019", którą zdobyła podstawkowa kolumna AS-61.

Nowa wersja koncentrycznego układu średnio-wysokotonowego współpracuje z systemem niskotonowym, składającym się umieszczonego wewnątrz głośnika, sprzęgniętego przez specjalną komorę z membraną bierną promieniującą na zewnątrz, i wewnętrznego układu rezonansowego (tunel łączy obydwie komory).

Oprócz wyjątkowej siły brzmienie demonstruje wyśmienitą panoramę, głębokośd sceny i wyrównaną charakterystykę. Elac Adante AS-61 to jedna z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych, nowych konstrukcji głośnikowych" - powiedziała kapituła EISA.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych ELAC

Monitory ELAC Adante AS-61

Zaawansowana konstrukcja jest podstawą dla możliwości wszystkich modeli z serii Adante. Obudowy są wyposażone w układ podwójnych komór (Interport-Coupled Cavity). Łączą aktywne przetworniki niskotonowe ze współpracującymi z nimi membranami biernymi, pozwalając w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w nowych głośnikach. Korzyściami płynącymi z układu Interport-Coupled Cavity jest brak zewnętrznych portów wentylacyjnych (basrefleks), które wprowadzają szum i inne zniekształcenia, gdy pracujące przetworniki zbliżają się do granic swoich możliwości.

Dopełnieniem tego rozwiązania jest całkowicie nowy koncentryczny moduł łączący w sobie przetwornik średniotonowy i kopułkę wysokotonową. Duża, 133-milimetrowa jednostka średniotonowa została wykonana z czystego aluminium i wykorzystuje nowy profil oraz dużą, 50-milimetrową cewkę. Całość pozwala zagwarantować maksymalną sztywność i niemal całkowity brak podkolorowania brzmienia, czego efektem jest doskonalszy dźwięk i wyższa czułość niż w mniejszych konstrukcjach.

Monitory ELAC Adante AS-61

Większa cewka zapewnia także więcej przestrzeni dla centralnie umieszczonego wewnątrz, nowo opracowanego głośnika wysokotonowego z miękką kopułką wykonaną z nowego rodzaju tkaniny. Cały koncentryczny moduł izolowany jest mechanicznie od pozostałych głośników oraz obudów za pomocą antywibracyjnych mocować, które minimalizują ryzyko transmisji wibracji w całej kolumnie głośnikowej.

Z myślą o podstawkowym modelu Elac Adante AS-61 oraz głośniku centralnym Elac AC-61 projektanci stworzyli także opcjonalne standy. Pustą przestrzeń aluminiowych kolumn można wypełnić materiałem (np. ołowianymi kulkami), zwiększając w ten sposób masę całej konstrukcji. Stalowe płyty górne są wstępnie nawiercane, dzięki czemu idealnie pasują do nóżek montowanych w kolumnach głośnikowych. Podstawę tworzą płyty z wytrzymałej stali o grubości 4 mm, gwarantujące stabilność całej konstrukcji.

Źródło: Audio Klan

ELAC testy
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu