Nowy flagowy gramofon Bergmann - Galder Odin Signature

28 czerwca 2023 Sprzęt

Do oferty duńskiego producenta gramofonów Bergmann trafił właśnie nowy flagowy model - Galder Signature. Jest dostępny w dwóch wersjach, w tym pokrywanej 24-karatowym złotem. To wszystko za blisko 200 000 zł.

Galder & Odin Signature — gramofon Galder Signature z ramieniem Odin

W roku 2022 minęło pięć lat od wprowadzenia na rynek słynnego modelu Galder & Odin, który od samego początku zdobywał liczne wyrazy uznania - za projekt i wzornictwo, za technologię, za jakość wykonania, łatwość obsługi, a przede wszystkim za właściwości brzmieniowe.

Galder-Odin jest jego ulepszoną wersją. Jak mówi producent, "osiąga jeszcze większą głębię i masę w niskich częstotliwościach i radykalnie poprawia się przejrzystość". Całościowy obraz sceny dźwiękowej w znaczącym stopniu zyskuje przy tym na autentyczności.

Galder jest gramofonem uniwersalnym. Można w nim zamontować do czterech ramion, zarówno tangencjalnych, jak i tradycyjnych. Został również wyposażony w otwór montażowy dla ramion z poduszką powietrzną. Silnik gramofonu jest odseparowany od reszty konstrukcji.

Zalety łożysk powietrznych

Łożyska tradycyjne centrują talerz i stanowią oparcie dla jego masy. W punkcie styku trzpienia i talerza wytwarza się wówczas duże ciśnienie, odpowiedzialne za powstawanie zniekształceń.

W gramofonach Bergmanna talerz pływa natomiast na cienkiej poduszce powietrznej, która obniża opór do minimum — o ile w ogóle pozostaje jakikolwiek opór. Jest wycentrowany za pomocą stalowego trzpienia obracającego się bez tarcia w polimerowym, wolno zużywającym się łożysku.

Poduszka powietrzna, na której leży talerz, zapewnia również najlepszą izolację od środowiska zewnętrznego, a także dodatkowo stabilizuje obroty. Rezultat takich rozwiązań technicznych jest nie tylko mierzalny, ale i słyszalny.

Podstawa gramofonu

Plinta gramofonu jest wykonana z jednego, odlewanego pod ciśnieniem litego kawałka aluminium; tak samo jak podstawa silnika. Obie części są pokryte lakierem proszkowym. Plintę przymocowano od spodu do 10 mm płyty aluminiowej, która stoi na trzech regulowanych nóżkach.

Każda nóżka jest zbudowana z aluminium oraz ceramicznych kulek. Trzy górne mniejsze kulki ceramiczne zostały ułożone w trójkąt i opierają się na umieszczonej poniżej większej kulce ceramicznej. Bez względu na pozycję stopki trzy górne kulki będą zawsze miały doskonały kontakt z kulką dolną.

Podstawa silnika wspiera się od dołu na odprzęganej od podłoża płycie aluminiowej i bez względu na pozycję nóżek zawsze licuje z plintą.

Z tyłu plinty znajduje się tylny panel, na który składają się: uziemienie, wejście pompy powietrznej, wejście ssawki powietrznej, wyjście ramienie z poduszką powietrzną i zawory powietrzne dla talerza i ramienia.

Podstawa silnika

Podstawa silnika Galdera jest wyposażona w zasilany prądem stałym silnik obrotomierza. Komunikacja pomiędzy obrotomierzem a precyzyjną elektroniką sterującą umożliwia utrzymanie bardzo dokładnej prędkości obrotów. Zmierzona wartość wahania obrotów wynosi 0,0027%.

Zasilacz dla elektroniki sterującej został wbudowany w skrzynkę pompy powietrznej, aby oddzielić obwody, w których płynie prąd o wysokim napięciu od tych, którymi transmitowany jest delikatny sygnał muzyczny.

Połączenie odbywa się za pomocą pięciometrowego ekranowanego kabla z łączówkami LEMO. Pompa powietrzna sterowana jest zdalnie za pomocą podstawy silnika.

Pierwsze naciśnięcie przycisku 33 lub 45 RPM włącza pompę powietrzną, drugie wprawia talerz w ruch. Po wyłączeniu przycisku wybranej prędkości pompa powietrzna wyłącza się automatycznie po dwóch minutach. Takie rozwiązanie jest wygodne i praktyczne.

Ssawka dociskająca płytę

Płyta powinna przylegać do talerza gramofonu i istnieją różne sposoby jej dociskania. Typowy docisk przykrywający nalepkę na środku płyty przyciska do talerza jedynie centralną część krążka. Metalowy pierścień dookolny dociska z kolei jedynie zewnętrzną część winylu. Jedynym sposobem na całkowite dociśnięcie płyty jest wytworzenie podciśnienia pomiędzy nią, a talerzem, za pomocą pompy ssącej.

Ssawka dociskowa wynaleziona przez Bergmanna jest bardzo łatwa w obsłudze. Umieszczona w jednej skrzynce razem z pompą powietrzną wcale nie musi być wyłączana przy zmianie płyty.

Należy po prostu zdjąć docisk ssawki przykrywający centralny trzpień talerza i wówczas ssanie zostaje przerwane. Wtedy można zmienić płytę, nawet przy obracającym się talerzu. Następnie trzeba ponownie umieścić docisk na swoim miejscu, a płyta zostanie automatycznie dociśnięta.

Podstawa ramienia

Galder może współpracować aż z czterema ramionami jednocześnie, zarówno tangencjalnymi, jak i tradycyjnymi. Standardowo jest wyposażony w podstawę ramienia, do której pasuje większość ramion 9", 10" i 12" dostępnych na rynku. Na specjalne zamówienie podstawa może zostać dopasowana do jakiegokolwiek ramienia.

Pompa powietrzna

Pompa powietrzna jest oczkiem w głowie konstruktorów. Pracuje bardzo cicho, aby można było ją postawić w pokoju odsłuchowym. Wytwarza równomierny, czysty i suchy strumień powietrza.

Pompy powietrzne Bergmanna nie maja w sobie oleju, są długowieczne i nie wymagają specjalnej obsługi. Wyposażone są w filtr zapobiegający przedostawaniu się kurzu do systemu, który w razie konieczności można wymienić.

Impulsy powietrza z pompy są magazynowane w zamkniętych rezerwuarach, dzięki czemu przepływ powietrza do gramofonu i ramienia jest równomierny. Jest to absolutnie konieczny warunek poprawnego działania poduszek powietrznych.

Ceny:

• Galder Signature z ramieniem Odin i pompą: 179 000 zł
• Galder Signature z ramieniem Odin i pompą, wersja pokrywana 24-karatowym złotem: 184 500 zł

Źródło: AudioSystem

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu