Z racji tego szef i główny konstruktor Octave, Andreas Hofmann, zdecydował się na rozbudowany układ z pentodami, który następnie znalazł miejsce we wszystkich wzmacniaczach Octave, włącznie z referencyjnymi monoblokami Jubilee. 120-kę zastąpiono modelem 130, a w roku 2013 przyszedł czas na premierę modelu MRE 220.
Oprócz najnowszych lamp KT120, zapewniających większy zapas mocy i szersze pasmo przenoszenia, zastosowano tu m.in. transformatory zaprojektowane specjalnie do tego układu.
Przy okazji okrągłej rocznicy firma zastępuje ten doskonały model wersją MRE 220 SE, w której szczególny nacisk położono na bezwzględną precyzję i neutralność, zwłaszcza w zakresie średnich tonów, co ma związek z coraz większą popularnością gęstych formatów dźwięku oraz skonstruowanymi pod tym kątem współczesnymi wielodrożnymi konstrukcjami głośnikowymi z najwyższej półki.
Skonstruowanie wzmacniacza uniwersalnego, który doskonale sprawdzi się ze wszystkimi głośnikami, jest prawie niemożliwe, gdyż parametry takie jak moc wyjściowa, pasmo, a przede wszystkim współczynnik tłumienia związany z poziomem negatywnego sprzężenia zwrotnego, różnią się diametralnie w zależności od podłączonych głośników.
Czytaj również nasze testy urządzeń Octave
Ten ostatni parametr okazał się być czynnikiem mającym największy wpływ na brzmienie podczas długich odsłuchów porównawczych i to właśnie on spowodował, że w najnowszych monoblokach MRE 220 SE Octave proponuje rozwiązanie w postaci wyboru poziomu współczynnika tłumienia.
Użytkownik ma do dyspozycji tryb sprzężenia niskiego i wysokiego, dzięki któremu dopasuje brzmienie wzmacniacza do charakteru swoich głośników.
Poziomy te zostały ustawione fabrycznie tak, by wzmocnienie globalne było niemal identyczne, dając optymalne rezultaty w trybie "High" z konstrukcjami o skuteczności do 91-92 dB oraz "Low" z głośnikami wysokoefektywnymi.
Ale to nie jedyna modyfikacja wersji SE: producent oferuje także całkowicie nowy stopień sterujący oraz zmodyfikowane szerokopasmowe transformatory z efektywnymi rdzeniami typu PMZ.
Cenę monobloków Octave MRE 220 SE ustalono na poziomie 25 000 euro za parę.
Źródło: Nautilus