Octave MRE 220 SE – monobloki z regulacją współczynnika tłumienia

25 listopada 2023 Sprzęt

Historia mocnych lampowych monobloków Octave sięga roku 1994, kiedy to na rynek weszły MRE 120. Od samego początku założeniem tego projektu było zagwarantowanie zalet lampowego brzmienia wielodrożnym konstrukcjom głośnikowym, gdzie oprócz wielobarwności i mikrodynamiki wymaga się także potęgi i kontroli w całym paśmie, w połączeniu ze stabilnością parametrów pracy przy problematycznych przebiegach impedancji.

Z racji tego szef i główny konstruktor Octave, Andreas Hofmann, zdecydował się na rozbudowany układ z pentodami, który następnie znalazł miejsce we wszystkich wzmacniaczach Octave, włącznie z referencyjnymi monoblokami Jubilee. 120-kę zastąpiono modelem 130, a w roku 2013 przyszedł czas na premierę modelu MRE 220.

Oprócz najnowszych lamp KT120, zapewniających większy zapas mocy i szersze pasmo przenoszenia, zastosowano tu m.in. transformatory zaprojektowane specjalnie do tego układu.

Przy okazji okrągłej rocznicy firma zastępuje ten doskonały model wersją MRE 220 SE, w której szczególny nacisk położono na bezwzględną precyzję i neutralność, zwłaszcza w zakresie średnich tonów, co ma związek z coraz większą popularnością gęstych formatów dźwięku oraz skonstruowanymi pod tym kątem współczesnymi wielodrożnymi konstrukcjami głośnikowymi z najwyższej półki.

Skonstruowanie wzmacniacza uniwersalnego, który doskonale sprawdzi się ze wszystkimi głośnikami, jest prawie niemożliwe, gdyż parametry takie jak moc wyjściowa, pasmo, a przede wszystkim współczynnik tłumienia związany z poziomem negatywnego sprzężenia zwrotnego, różnią się diametralnie w zależności od podłączonych głośników.

Czytaj również nasze testy urządzeń Octave

Ten ostatni parametr okazał się być czynnikiem mającym największy wpływ na brzmienie podczas długich odsłuchów porównawczych i to właśnie on spowodował, że w najnowszych monoblokach MRE 220 SE Octave proponuje rozwiązanie w postaci wyboru poziomu współczynnika tłumienia.

Użytkownik ma do dyspozycji tryb sprzężenia niskiego i wysokiego, dzięki któremu dopasuje brzmienie wzmacniacza do charakteru swoich głośników.

Poziomy te zostały ustawione fabrycznie tak, by wzmocnienie globalne było niemal identyczne, dając optymalne rezultaty w trybie "High" z konstrukcjami o skuteczności do 91-92 dB oraz "Low" z głośnikami wysokoefektywnymi.

Ale to nie jedyna modyfikacja wersji SE: producent oferuje także całkowicie nowy stopień sterujący oraz zmodyfikowane szerokopasmowe transformatory z efektywnymi rdzeniami typu PMZ.

Cenę monobloków Octave MRE 220 SE ustalono na poziomie 25 000 euro za parę.

Źródło: Nautilus

OCTAVE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu