Sonos nawiązał w tym celu pierwszą w swoim rodzaju współpracę z RNID (Royal National Institute for Deaf People), aby zaprojektować rozwiązanie poprawiające mowę, które naprawdę odpowiada na wyjątkowe wyzwania, przed którymi stoi ta społeczność podczas oglądania telewizji.
W pracach brało udział 37 uczestników w różnym wieku i o różnych zdolnościach słyszenia, co pozwoliło podsumować i ich szczegółowe codzienne doświadczenia słuchowe i przetestować funkcję w różnych typach treści przez prawie rok.
W pracach brał również udział wielokrotnie nagradzany realizator dźwięku filmowego Chrisem Jenkins, który pommógł przenieść techniki ekstrakcji mowy stosowane w studiu bezpośrednio do domów ludzi, przy jednoczesnym zachowaniu innych elementów miksu, takich jak efekty dźwiękowe i muzyka.
Jak powiedział Harry Jones, inżynier ds. wrażeń dźwiękowych w Sonos:
Rezultatem jest dynamiczne narzędzie Speech Enhancement z czterema różnymi poziomami do wyboru - z których najwyższy jest specjalnie zaprojektowany dla osób z ubytkiem słuchu - za pośrednictwemekranu głównego aplikacji Sonos:
• Niski - subtelny, artystyczny akcent, który podkreśla dialogi, zachowując oryginalne wrażenia i intencje twórcy.
• Średnie - średnie ulepszenie, które zapewnia lepszą wyrazistość dialogów i gustowną równowagę otaczających elementów miksu.
• Wysoki - wyższe ustawienie, które sprawia, że dialogi są wyraźnie widoczne, jednocześnie redukując inne elementy miksu.
• Max - najbardziej wyraziste ustawienie, w którym wyrazistość dialogów ma najwyższy priorytet, przeznaczone dla osób z ubytkiem słuchu. W przeciwieństwie do bardziej zrównoważonego podejścia poziomów Low, Medium i High, poziom Max dodatkowo kontroluje zakres dynamiki
elementów innych niż mowa, umieszczając dialog na pierwszym planie.
Źródło: materiały prasowe