Primare I32 i CD32

26 listopada 2010 Sprzęt

Primare należy do producentów, którzy nieczęsto wprowadzają nowości do swojej oferty. Wzmacniacz zintegrowany I30 oraz odtwarzacz CD CD31 są już kilka lat na rynku. Są to bardzo dobrze ocenione urządzenia i tym bardziej oczekiwania dla ich następców są bardzo wysokie.

Pierwszą z propozycji od Primare jest nowy wzmacniacz zintegrowany o symbolu I32, o mocy 2 x 120W i wykorzystujący zastrzeżoną technologię UFPD. Urządzenie zostało zaprojektowane w celu dostarczenia sygnału o dużej mocy, bardzo niskich zniekształceniach i możliwości sterowania innych komponentów z serii 30. Bardzo szybkie narastanie sygnału dzięki technologii UFPD skutkuje naturalnie szybkim, czystym i wciągającym dźwiękiem w szerokim zakresie częstotliwości. 

Wzmacniacz Primare I32 spełnia również wymagania ekologczne -  jest pod tym względem znacznie lepszy od jakiegokolwiek wzmacniacza klasy A/B - praktycznie nie generuje ciepła. Dodatkowo tryb stand-by został również zoptymalizowany pod kątem ekologii, bo pobiera tylko 0,2W.

Primare I32 zawiera dwa wzmacniacze UFPD zamknięte w obudowie z grubej stalowej blachy, która cechuje się wytrzymałością, sztywnością, ekranowaniem i efektywnie tłumi wibracje od źródeł zewnętrznych. W celu redukcji zniekształceń sekcja przedwzmacniacza została odsunięta od sekcji mocy najbardziej, jak to było możliwe i jest zasilana z osobnego dedykowanego zasilacza.

Primare I32 ma 2 pary (L,R) niskoszumnych wejść XLR, 3 pary wejść RCA. Posiada także dwie pary wyjść RCA - z przedwzmacniacza oraz  wyjście „record”.

Wszystkie ścieżki sygnałowe są krótkie, a wszystkie regulacje sygnału (wybór źródła, głośność, balans) wykonywane w czysto analogowej postaci. Wejścia niezbalansowane są konwertowane do formy zbalansowanej za pomocą znakomicie brzmiących wzmacniaczy operacyjnych Burr Brown OPA2134 i podłączone do sterowania głośności i balansu zrealizowanych na specjalnie dobieranych układach LM1972 w konfiguracji zbalansowanej. Wybór źródeł został zrealizowany na wysokiej jakości przekaźnikach.

primare_i32_cd32_back_max

Odtwarzacz Primare CD32

Odtwarzacz Primare CD32 to następca wielokrotne nagradzanego zbalansowanego odtwarzacza CD Primare CD31.

Z transportu CD został ekstrahowany sygnał AES/EBU (zbalansowany SPDIF) i dostarczony do konwertera częstotliwości próbkowania SRC4382 (konwertuje do 96kHz), który ma właściwość redukcji jittera, zapewniając tak czysty sygnał cyfrowy, jak to tylko możliwe. SRC4382 pozwala także na tryb bezpośredni omijający funkcję konwersji częstotliwości.

Odtwarzacz Primare CD32 ma dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Burr-Brown PCM1704 połączone z filtrem cyfrowym DF1706. Jest to jedna z najlepszych dostępnych kombinacji przetwornika i filtra cyfrowego. Stopień konwersji prądu na napięcie jest w pełni dyskretny (nie zawiera wzmacniaczy operacyjnych) i zakończony pojedynczym tranzystorem MOSFET sterowanym z aktywnego źródła prądu.

Primare CD32 nie ma kondensatorów w ścieżce sygnałowej: układ DC-serwo redukuje prąd stały na wyjściu.

W celu otrzymania jak najkrótszej ścieżki sygnałowej i jej izolacji zastosowano technologię SMD i oddzielne moduły PCB.

Primare CD32 jest wyposażony w dedykowany transport CD zawierający laser firmy Sanyo.  Transport nie jest zbudowany na multiformatowym interfejsie CD/DVD-ROM. Układ serwo bazujący na rozwiązaniach firmy Toshiba zawiera pięciosekundową pamięć FIFO w celu usunięcia jittera i zabezpieczenia od udarów mechanicznych.

W celu zapewnienia najnowszych standardów pracy w trybie stand-by dla układu procesora Primare CD32 został wyposażony w zasilacz impulsowy. Tym niemniej wszystkie układy analogowe i cyfrowe są zasilane z transformatora o rdzeniu "R-core" z osobnymi uzwojeniami dla układów analogowych, cyfrowych i mechanicznych. Napięcia te są dokładnie regulowane z zastosowaniem filtrów L-C i elementów dyskretnych. Układy te zapewniają wydajność znacznie przekraczającą wymagania podłączonych obwodów nawet podczas odtwarzania najniższych transjentów, jakie mogą zostać zarejestrowane na płycie CD.

Układ zasilania łącznie z zaprojektowanymi polami i ścieżkami masy, oddzielnymi płytkami drukowanymi i dyskretną konwersją prądu na napięcie zapewnia Primare CD32 wyjątkowo czysty przekaz muzyczny oczekiwany przez audiofili z całego świata.

Oba urządzenia są już dostępne na polskim rynku w dwóch kolorach - czarnym i tytanowym.

Cena: 8590 zł każde

PRIMARE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu