Czy kable Ethernet wpływają na jakość dźwięku?
Tak. Szczególnie, jeśli używamy ich w połączeniu z odtwarzaczami plików. W firmie Chord wykonano wiele odsłuchów z różnymi odtwarzaczami i za każdym razem zmiana kabla ethernetowego prowadziła do bardzo dużych zmian w dźwięku. Wykonano także wiele prób z połączeniem dysków NAS oraz routera i trzeba powiedzieć, że w tym przypadku zmiana tez była wyraźna. W przypadku połączenia odtwarzacza i routera stało się podobnie.
Jakich zmian można się spodziewać?
Wpływ kabli Ethernet na dźwięk daje zmiany bardzo zbliżone do tych, które słychać przy zmianie interkonektów i innych kabli cyfrowych. Najłatwiej wychwycić zmiany w timingu i koherencji. Podobne jak w innych interkonektach, tak i tutaj łatwo wskazać także różnice w detaliczności, jakości barwy dźwięku i dynamice.
Czy kable ethernetowe są kierunkowe?
Tak. Konstrukcja kabli Tuned ARRAY powoduje, że choć będą przewodziły sygnał w obydwu kierunkach, podłączone odwrotnie niż to zostało zaznaczone, dadzą gorszy dźwięk. Ale nie dotyczy to jedynie kabli Chorda - każdy kabel Ethernet, jaki został przez wypróbowany przez inżynierów Chorda, pracował lepiej w jednym z kierunków. Różnice wnoszone do dźwięku przy zmianie kierunków różniły się z kabla na kabel.
W przypadku C-Stream Ethernet różnica była na tyle wyraźna, że postanowiono umieszczać na jednej z wtyczek małą czarną kropkę - tam powinno się znajdować źródło sygnału. Jeśli więc kabel zostanie użyty do podłączenia odtwarzacza, wtyk z kropką powinien być podłączony do odtwarzacza, a bez kropki do routera. Różnice, jakie zmiana kierunkowości wnosi do dźwięku są podobne do tych, jakie słyszeliśmy przy kablach analogowych i cyfrowych. Zmiany dotyczą timingu, rytmiczności i koherencji.
Czy wszystkie kable ethernetowe to pary skrętek według specyfikacji Cat?
Nie. C-stream spełnia specyfikację Category 7, ale przy zastosowaniu wysokiej klasy kabli z miedzi beztlenowej Indigo oraz Sarum Tuned ARAY Ethernet, choć obydwa charakteryzują się znakomitym dźwiękiem, zbudowane zostały przy wykorzystaniu wysokiej klasy miniaturowych kabli koaksjalnych w biegach związanych bezpośrednio z sygnałem.
W Indigo mamy do czynienia ze srebrzoną miedzią i izolacją z PTFE (politetrafluoroetylen, Teflon) w podwójnym ekranie z grubej taśmy oraz plecionki.
Sarum, podobnie jak inne kable z tej serii, zbudowane zostały z polerowanych przewodników ze srebrzonej miedzi, spienionego Teflonu oraz ekranu z grubej taśmy i plecionki. Obydwa kable mają budowę Tuned ARAY.