Dostęp do cyfrowego radia staje się coraz łatwiejszy również dzięki coraz bogatszej ofercie urządzeń kompatybilnych z technologią DAB+. Yamaha proponuje cztery takie konstrukcje - od tradycyjnego tunera stereo T-D500, poprzez amplitunery RX-S600D i RX-V500D, a na kompletnym systemie MCR-N560D kończąc.
Yamaha a DAB+
Yamaha Pianocraft MCR-N560D - ten kompletny system muzyczny składa się z amplitunera sieciowego z odtwarzaczem CD oraz dwóch głośników. Zintegrowanie w jednej obudowie tunerów FM i DAB/DAB+ oraz funkcji sieciowych zapewnia dostęp do źródeł dźwięku - zarówno radia analogowego, jak i cyfrowego, a także radia internetowego oraz plików muzycznych (w tym FLAC i WAV) zgromadzonych w urządzeniach przenośnych.
Amplitunery Yamaha RX-S600D i Yamaha RX-V500D - pierwszy jest niewielki, ale to w pełni funkcjonalny 5-kanałowy sieciowy amplituner AV. Drugi z modeli to już pełnowymiarowa i mocniejsza konstrukcja (80 W/kanał, 6 Ω, 20 Hz-20 kHz, 2 kanały sterowane). Oba współpracują z iUrządzeniami, obsługują najnowszą technologię MHL i zapewniają dostęp do analogowych i cyfrowych audycji radiowych, radia internetowego i muzyki dostępnej w domowej sieci.
Dla amatorów klasycznych systemów hi-fi projektanci Yamahy przygotowali tuner stereofoniczny T-D500. Wewnętrzna pamięć urządzenia pozwala zapisać 40 stacji DAB/DAB+, 30 stacji FM i 30 stacji AM. Tuner umożliwia odbiór informacji z systemu RDS, a obsługę urządzenia ułatwia pilot zdalnego sterowania oraz 2-wierszowy, 16-znakowy wyświetlacz.
Wszystkie urządzenia Yamahy obsługujące technologię DAB/DAB+ są już dostępne.
Ceny:
• Yamaha T-D500: 1499 zł
• Yamaha RX-S600D: 2749 zł
• Yamaha RX-V500D: 2099 zł,
• Yamaha MCR-N560D: 2699 zł
Czym jest DAB+?
Radiofonia cyfrowa w Polsce stała się faktem. 1 października 2013 r. Polskie Radio zapoczątkowało regularną emisją programów cyfrowych. Obecnie stały sygnał nadawany jest w Warszawie oraz Katowicach (i okolicach), ale jak informuje na swojej stronie Polskie Radio, do 2015 r. sygnał DAB+ pojawi się w większości dużych miast w całym kraju. Ale czym w ogóle jest radiofonia cyfrowa i jakie zapewnia korzyści?
DAB/DAB+ jest opracowanym w Europie systemem cyfrowej transmisji sygnału radiowego. W Polsce stosowana jest nowsza z technologii, czyli DAB+, wykorzystująca do konwersji plików cyfrowych wydajniejszy kodek AAC+. Umożliwia to nadawanie większej liczby programów wraz z dodatkowymi usługami, takimi jak przesyłanie napisów, obrazków i pokazów slajdów, przewodnika po programach, a także aktualizacji informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.
Jednym z najistotniejszych atutów DAB+ jest wyższa jakość dźwięku i większa funkcjonalność. Nadawany cyfrowo sygnał radiowy pozbawiony jest szumu, zniekształceń i zakłóceń dźwięku, co prowadzi do czystszego brzmienia. Do zalet użytkowych należą m.in. możliwość odnajdywania poszczególnych stacji za pomocą częstotliwości lub wybierając nazwę rozgłośni.
W przypadku automatycznego wyszukiwania urządzenie z tunerem DAB/DAB+ dostraja się jednocześnie do wielu stacji nadających cyfrowo i natychmiast pokazuje ich listę. Ponadto technologia cyfrowa umożliwia zaprogramowanie odsłuchu audycji nawet na tydzień przed ich emisją.