Koncerty odbędą się w dniach 8 – 11 lipca 2021. Zarówno Redman, Mehldau, McBride, Blade – A MoodSwing Reunion, jak i Lizz Wright, Branford Marsalis i Kenny Barron & Dave Holland Trio featuring Johnathan Blake wyznaczyli już konkretne dni. W najbliższym czasie zostaną podane dokładne daty tych wykonawców, pozostali w ciągu kilku tygodni potwierdzą nam swój udział. Nakładem wielu sił i czasu powstał znakomity program. Wielu dziennikarzy uznało go najlepszym w historii.
Poza tuzami światowego jazzu zagrają polskie gwiazdy wraz z młodymi adeptami jazzu. Przez te dni zobaczymy i usłyszymy 12 koncertów.
Pierwszego wieczoru wystąpi znana już formacja Zgniłość i drugi młody zespół Algorythm. W zeszłym roku obydwa zespoły wystąpiły na festiwalu, grając na koncertach towarzyszących odnosząc sukces. Finałem tego dnia będzie koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich muzyków, czyli Macieja Obary ze swoim kwartetem.
Drugi dzień zapowiada się wręcz sensacyjnie. Trzy fantastyczne polskie projekty. Pierwszy to trio jednego z najbardziej lubianych i cenionych saksofonistów młodego pokolenia, czyli Kuba Więcek. Drugi to trio trębacza Piotra Damasiewicza, który wystąpi w roli podwójnej na festiwalu. Zwieńczeniem tego dnia będzie występ Adama Pierończyka, z którym współpracowało wiele gwiazd światowego jazzu.
Trzeci dzień skierowany jest do młodszej publiczności. Na początku wystąpi pierwsza laureatka tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca - "Debiut fonograficzny roku", czyli Kasia Osterczy Trio. Następnie wyjdą na scenę muzycy zespołu Błoto, który jest najbardziej gorącym polskim zespołem ostatnich dni. W finale usłyszymy formację EABS - hit polskiej młodej sceny.
Ostatniego dnia ponownie wystąpi laureat konkursu IMiT-u, czyli Damian Hyra Quartet. Później w dwóch odsłonach wystąpi najlepszy polski pianista jazzowy - Marcin Masecki. Pierwszą będzie jego trio, a następną kultowy już Jazz Band Młynarski-Masecki. Wszystkie te koncerty zobaczymy online w bardzo dobrej jakości audio-wideo (kilka kamer, realizacja na żywo ).
Drugim, niezwykle ważnym punktem programu festiwalu, będą występy młodych zespołów grających w odkrytych autobusach przemieszczających się w normalnym ruchu miejskim, zgodnie z przepisami (odległość etc.). Takich autobusów, angielskich "piętrusów" będzie sześć w każdym dniu, co daje łącznie 24 koncerty.
Codziennie usłyszymy ponadto hejnał festiwalu skomponowany specjalnie przez przywołanego już trębacza Piotra Damasiewicza. Zaplanowane są także działania na portalach społecznościowych jak konkursy (np. w dniach festiwalowych będzie można umieszczać filmiki na You Tube WSJD z przejażdżką po Warszawie z rozkręconym na maxa odtwarzaczem z muzyką jazzową. Nagrodą będą koszulki festiwalowe).
Założyciel Warsaw Summer Jazz Days, Mariusz Adamiak, w przerwach między koncertami będzie zaś opowiadał przezabawne historie związane z klubem Akwarium.
Program festiwalu:
9 VII - Zgniłość
Algorhythm
Maciej Obara Quartet
10 VII - Kuba Więcek Trio
Piotr Damasiewicz Trio
Adam Pierończyk Trio
11 VII - Kasia Osterczy Trio
Błoto
EABS - Tribute to Sun Ra
12 VII - Damian Hyra Quartet
Marcin Masecki Trio
Masecki/ Młynarski Big Band
Koncerty w autobusach:
Tricphonix Quintet
BUM BUM ORKeSTAR
Piotr Wróbel Band
Siema Ziemia
Mili Wielecki Drums Band
Rafał Dubicki Quartet
Hejnał
Piotr Damasiewicz – trąbka