SUN RA ARKESTRA

Live At The Paradox

Live At The Paradox

Wykonanie

Nagranie

Sun Ra należał do największych ekscentryków w historii jazzu. Był postacią, wobec której nie można było być obojętnym, zarówno w sensie wyznawanej filozofii, teatralnego entourage`u, ale przede wszystkim tworzonej absolutnie nowatorskiej muzyki.

Wydawało się, że wraz z odejściem lidera w zaświaty (1993 r.) jego wspaniały big band Sun Ra Arkestra zakończy bezpowrotnie działalność. Tymczasem saksofonista altowy Marshall Allen, będący od 1958 r. jednym z filarów Sun Ra Arkestra, wziął na siebie zadanie kierowania działalnością zespołu.

Obecnie Allen rozwija koncepcję artystyczną Sun Ra, aranżując tematy z niezwykle bogatego zbioru mistrza i pisząc nowe. Na tej, jak na większości niedawno wydanych płyt, znajduje się nawiązanie do tradycji jazzu. Pomimo że kilkunastoosobowy zespół hołduje, najczęściej bezkompromisowej, free jazzowej formule, potrafi też z wykwintem przywołać swingową aurę, jak w "You`ll Find Me" czy standardzie Fletchera Hendersona "Hocus Pocus". Może nawet Allen w większym stopniu niż były lider odwołuje się do tradycji. Orkiestra zachowała unikalne brzmienie wysycane sonicznymi efektami na pograniczu percepcji, potrafiąc zarazem nadać innym fragmentom powiew kosmicznego zefirka.

Cezary Gumiński
IN+OUT RECORDS / GIGI

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu