Luigi Cherubini, włoski kompozytor związany z muzyką francuską, nie należy obecnie do najczęściej wykonywanych twórców. Jego pierwsza francuska opera poniosła porażkę, ale druga - rozgrywająca się w Polsce "Lodoiska" - okazała się sporym sukcesem.
Cherubini zrewolucjonizował francuską scenę, zwiększając znaczenie ansambli, wzbogacając i unowocześniając instrumentację, ale przede wszystkim nasycił operę dramatycznymi efektami. "Lodoiska" stała się wzorcowym przykładem opery "grozy i niespodziewanego ocalenia". Jej akcja rozgrywa się w Polsce około 1600 r. Głównym bohaterem jest książę Floreski, który wraz ze swym służącym poszukuje zaginionej narzeczonej Lodoiski. Udają się do twierdzy tyrana Dourlinskiego, podejrzanego o uwięzienie dziewczyny. Floreski spotyka na swojej drodze bandę Tatarów i po krótkiej walce zaprzyjaźnia się z jej przywódcą. W przebraniu dostaje się do zamku, ale zostaje uwięziony i skazany wraz z ukochaną na śmierć. W ostatniej chwili wpadają zaprzyjaźnieni Tatarzy - uwalniają kochanków.
"Lodoiska" w wykonaniu koncertowym, w wersji francuskiej, została przedstawiona po raz pierwszy po 200 latach. W historii fonografii jest to bodajże drugie nagranie tej opery.
Barbara Tenderenda
POLSKIE RADIO 2008