Adrian Boult to prawdziwa legenda brytyjskiej muzyki. Urodził się w 1989 r., zmarł w 1983 r. Studiował w Londynie i Oksfordzie, a następnie w Lipsku u słynnego kompozytora, organisty i dyrygenta, Maxa Regera. Miał tam okazję oglądać przy pracy wielkiego Arthura Nikischa z Gewendhaus Orchester. Po powrocie do Anglii dyrygował między innymi prawykonaniem "Planet" Holsta. W latach 1924 -1950 kierował City of Birmingham Symphonic Orchestra oraz Chórem i Orkiestrą BBC. Był też szefem PROMS , a także dyrektorem Londyńskiej Filharmonii.
Wielu najwybitniejszych kompozytorów, w tym Paul Hindemith, wybrało Adriana Boulta do prowadzenia prawykonań swoich dzieł. Utwory Czajkowskiego nagrał Boult z London Philharmonic Orchestra w 1952 r. Uwertura - fantazja "Hamlet" utrzymana w swobodnej, poszerzonej o wstęp i zakończenie formie sonatowej jest mrocznym, dramatycznym świadectwem walki człowieka z nieuchronnym przeznaczeniem.
III Symfonia D-dur "Polska" należy do najrzadziej wykonywanych monumentalnych utworów Czajkowskiego. Być może wiąże się to z suitowym charakterem dzieła. Z kolei "Uwertura 1812" to jeden z najpopularniejszych utworów, a zawdzięcza to m.in. cytatom z "Marsylianki" i carskiego hymnu oraz zastosowaniu dzwonów i? armaty.
Barbara Tenderenda
RETROSPECTIVE 2008 / EBLOK