ANDRAS SCHIFF

Franz Schubert: Sonatas & Impromptus

Franz Schubert: Sonatas & Impromptus

Wykonanie

Nagranie

Urodzony w Budapeszcie pianista András Schiff zakupił 9 lat temu zabytkowy instrument nazywany fortepiano. Ok. 1820 roku wykonał go w Wiedniu Franz Brodmann, a był to czas, kiedy swoje fortepianowe utwory pisał Franz Schubert.

Można rzec, że fortepiano było prekursorem dzisiejszego fortepianu, miało skalę sześciu oktaw i cztery pedały o nieco innym działaniu w porównaniu ze współczesnymi instrumentami. Dzięki temu można na nim uzyskać śpiewne brzmienie, jakie w swoim czasie osiągał kompozytor. Jest o tym przekonany András Schiff, który przekazał swoje fortepiano, które należało niegdyś do ostatniego austriackiego cesarza Karola I, do Beethoven-Haus w Bonn.

W sali kameralnej tego muzeum na swoim fortepiano dokonał nagrań dwóch sonat Franza Schuberta: c-Moll i A-Dur oraz Vier Impromptus D 899 i Drei Klavierstucke D 946. Te utwory powstały w ostatnim roku krótkiego życia kompozytora, już po śmierci Beethovena, którego uważał za niedoścignionego mistrza fortepianowych kompozycji.

W swych interpretacjach András Schiff skupił się na uzyskaniu specyficznego brzmienia, jego gra jest dystyngowana, przejrzysta, pełna niuansów, subtelna i wypełniona kolorami, które trudno uzyskać na dynamicznym fortepianie. Dzięki temu melodyka utworów Schuberta stała się bardziej wyrazista niż w innych współczesnych interpretacjach.

Marek Dusza
ECM New Series/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Beethoven: Diabelli-Variationen
Klasyczna
Beethoven: Diabelli-Variationen

Mieszkający w Londynie węgierski pianista András Schiff słynie z interpretacji utworów Bacha i Mozarta, ale na tym albumie zaprezentował mistrzowskie wykonanie Wariacji nt. walca Diabellego op. 120.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu