Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

WITOLD JANIAK

Noesis

Noesis

Wykonanie

Nagranie

Na styku jazzu i klasyki powstało współczesne dzieło pianisty Witolda Janiaka "Noesis" na improwizujący fortepian i kwartet smyczkowy. Pamiętam zespół Witolda Janiaka Mainstreet Quartet z konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2009 r., kiedy zdobył Grand Prix i w nagrodę nagrał album "Jesteśmy...".

W oryginalnym stylu interpretował polską muzykę ludową na płycie "Zagrajcie swoją muzykę". Dużą popularność zdobył album "Cinema Meets Jazz" z filmowymi tematami o tak skrajnym charakterze, jak "Dirty Dancing", "Rosemary’s Baby" czy "Chariots of Fire". Tytuł nowej płyty zaczerpnął od Platona. Noesis jest według filozofa zdolnością rozumienia idei, czystą myślą odkrywającą rzeczywistość.

Pianista zwraca uwagę na pojęcia, które są tytułami siedmiu utworów. Transponuje pojęcia na dźwięki, w improwizacjach rozważa ich znaczenie. To nie jest filozoficzna rozprawa, ale nasycone emocjami tematy: ekspresyjna "Nadzieja", dramatyczna "Ziemia", subtelne "Światło", ekspansywny "Człowiek" z rozchwianą rytmiką, nostalgiczna "Samotność", rozedrgana "Obojętność" i nastrojowe "Pojednanie".

Witold Janiak w wielkim stylu połączył brzmienie klasycznego kwartetu z intrygującymi, rozbudowanymi improwizacjami. "Noesis" skupia uwagę słuchacza i pobudza wyobraźnię, zachęca do medytacji nad istotą uczuć i zjawisk.

Marek Dusza
DUX

INNE PŁYTY AUTORA
Mainstreet Quartet
Jazz
Mainstreet Quartet

Zespół Mainstreet Quartet usłyszałem pierwszy raz niecałe dwa lata temu na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa. Młodzi muzycy z Łodzi wygrali konkurs i zagrali w finałowym koncercie tuż przed rewelacyjnym kwartetem Rona Cartera.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu