LA ROUX Trouble In Paradise

Trouble In Paradise
Wykonanie
Nagranie

Zaczynała w tym samym czasie co m.in. Florence & The Machine. Szybko zyskała status gwiazdy, ale słuchacze częściej kojarzą ją z dubstepowych remiksów i kolaboracji z basowymi producentami. Niżej podpisany poznał La Roux właśnie przez jeden z takich utworów.

Było to cztery lata temu, kiedy promowany przez UKF brytyjski dubstep święcił w pełni zasłużone tryumfy, a muzyka elektroniczna - choć już mocno skomercjalizowana dzięki takim brzmieniom - nadal przynosiła dawkę ekstatycznych emocji.

Dziś, równo pięć lat po debiucie i po licznych traumach w życiu wokalistki (rozstanie z producentem i partnerem, utrata części głosu, perturbacje na linii artystka - wytwórnia) fani dostali dokładnie to, na co czekali. A mianowicie porcję doskonałego współczesnego popu lawirującego na granicy słodkiego edm, synth a momentami funka. Innymi słowy, pełen pakiet muzycznych inspiracji ukrywającej się pod pseudonimem La Roux Elly Jackson.

Zwolennicy Brytyjki z pewnością wybaczą wokalistce rozczarowująco skromną ilość premierowych utworów na "Trouble In Paradise" (raptem dziewięć) gdyż - jak mniemam - cenią jakość. Ta pozostała niezmieniona i prawdę mówiąc muzycznie rewolucji nie uświadczymy. Ot, rzeczywiście La Roux otworzyła się na niektóre mocno eksplorowane obecnie trendy, co nie ujęło jej animuszu, jednak słychać, że z cenionej, dość drapieżnej i nieprzewidywalnej artystki, uszło nieco pary.

Nie wynika to bynajmniej z lenistwa, a z ograniczeń, o których pisałem w akapicie wyżej. Zresztą cud, że urocza Brytyjka w ogóle chce kontynuować swoją karierę, skoro z powodu napadów lękowych straciła cząstkę siebie. La Roux prezentuje się naprawdę świetnie i na tle jej podobnych wokalistek, które tylko próbują aspirować do pierwszej ligi, może być spokojna o swoje miejsce w panteonie brytyjskich sław, tuż obok młodziutkiej Elle Eyre i Rity Ory.

Co więcej, Elly nie próbuje wymyślić się na nowo. Wręcz przeciwnie, świadomie bazuje na kapitale zgromadzonym pięć lat temu i stara się tylko dobudować do niego kolejny element układanki. A ten, chyba najbardziej znaczący i podtrzymujący i tak solidną konstrukcję, to tropikalne, noszące znamiona hitu "Get Lucky", idealnie pasujące do wakacyjnej aury "Tropical Chancer".

Warto zaznaczyć, że La Roux anno domini 2014 prezentuje się w znacznie prostszej, momentami wręcz dyskotekowej formule. Dodajmy do tego niespecjalnie wymagające teksty (ale za to super nośne linie melodyczne) i otrzymujemy z jednej strony album, który może być zapchajdziurą w tle, a z drugiej idealnym soundtrackiem do nieskrępowanych letnich zabaw na świeżym powietrzu.

Mamy przy czym potańczyć ("Cruel Sexuality") i odpocząć z drinkiem w ręku ("Paradise is You"). A że nie jest to wymagająca rozrywka - żadna to nowość. Liczy się przede wszystkim efekt końcowy, a ten jest godny pozazdroszczenia i w miarę jak La Roux będzie odzyskiwać pewność siebie, świat nie będzie jej oceniał przez pryzmat pierwszych nagrań i zamiast tego skupi się na analizie artystki - a jakże - kompletnej.

Mniemam, że w przyszłości (oby rychłej) fani doczekają się ambitniejszego, mocniejszego, a może nawet nieco mroczniejszego dzieła. La Roux stać na to, aby zamiast siadać na miejscu królowej disco popu, znów agresywnie plądrować basowe rozgłośnie radiowe. Zastępy utalentowanych producentów tylko czekają, aż rynek zwróci im "ich" Elly. Ja również, choć z tak delikatną, a jednak wciąż ujmującą La Roux, mógłbym zostać niekwestionowanym królem parkietu.

Grzegorz "Chain" Pindor

INNE PŁYTY AUTORA
La Roux
Pop
La Roux
Ten sezon należał z pewnością do synthpopowych dziewczyn, które przywróciły modę na lata 80. Zamiast cierpiętnictwa i szarości dnia codziennego, zaoferowały nam na czas kryzysu kolorowe stroje, fantazyjne fryzury i pogodne piosenki do tańca.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu