Pierwsza płyta SBB została nagrana na żywo i pokazała śląskie trio jako zespół doskonałych improwizatorów, łączących w swojej muzyce elementy bluesa, rocka progresywnego i jazz rocka.
Na studyjnym debiucie grupa kontynuowała ten kierunek, prezentując już jednak utwory o bardziej uporządkowanej strukturze, w których improwizacje zostały wpasowane w konkretne ramy kompozycji.
"Nowy horyzont" to niemal w całości album instrumentalny, zdradzający silne fascynacje ówczesnymi dokonaniami Mahavishnu Orchestra i Emerson, Like & Palmer.
Progresywne granie trzech wytrawnych instrumentalistów robi wrażenie także po 45 latach, które minęły od powstania albumu. W kompozycjach "Na pierwszy ogień", "Błysk" i "Nowy horyzont" zwracają uwagę liczne zmiany dynamiki i grane na syntezatorach motywy melodyczne.
W suicie "Wolność z nami" Józef Skrzek nawiązuje do muzyki klasycznej, wieńcząc ją "Preludium e-moll" Chopina. "Ballada o pięciu głodnych" to poemat Juliana Mateja, przypowieść o "wilczej" naturze człowieka, melodeklamowany przez Józefa Skrzeka na tle psychodelicznego odjazdu SBB.
Definitywną reedycję płyty "Nowy horyzont", zremasterowaną z oryginalnej taśmy Polskich Nagrań, uzupełniają cztery radiowe nagrania z tego samego okresu, w tym utwór "Cięcie", wykorzystany jako sygnał popularnego programu telewizyjnego Studio 2.
Grzegorz Dusza
GAD Records