Obie płyty zbierają nagrania zrealizowane w Polskim Radiu Katowice na zamówienie Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Ilustrowały one później materiały Polskiej Kroniki Filmowej czy programy edukacyjne, jak pamiętną "Sondę".
Większość materiału ukazała się wcześniej w boksie "Lost Tapes" (2006) i na winylu (2018), ale są też nagrania premierowe. Materiał został zremasterowany i uporządkowany tak, by płyty stanowiły spójną całość.
"Przebudzenie" obejmuje dwie sesje z 1975 i 1976 roku. Śląskie trio potraktowało je w sposób swobodny, popuszczając wodzy fantazji. Suity "Na ten czas" i "Przebudzenie" zahaczają o rockową awangardę, nawiązują do pinkfloydowej psychodelii, krautrocka, a za sprawą kosmicznie brzmiącego włoskiego syntezatora Davolisint – do space rocka spod znaku Hawkwind.
SBB zamieścili tu także krótkie formy, jak nastrojowy "Wzlot", funkową "Kołysankę", hardrockowe "Bez dogrywek" czy ozdobione latynoskimi rytmami "Bosa stopa" i "Karnawał w Rio".
"Porwanie Aldo Moro" to już sesja z 1978 roku, a tytuł wziął się od głośnej wówczas sprawy porwania i zamordowania włoskiego polityka przez Czerwone Brygady. W roli głównej występuje tu Józef Skrzek i jego świeży nabytek – syntezator Pollymoog. Wśród zróżnicowanych pod względem nastroju utworów najbardziej efektownie prezentuje się suita "Wiosenne chimery", zamieszczona w wersji studyjnej i koncertowej.
Grzegorz Dusza
GAD Records