DENON
AVR-X4400H

W poprzednich numerach AUDIO testowaliśmy dwa tańsze amplitunery Denona z najnowszej serii – AVR-X1400H oraz AVR-X2400H. Teraz sięgamy po model AVR-X4400H, który jest drugi "od góry" w aktualnej ofercie. Najlepszy AVR-6400H jest niemal dwukrotnie droższy, więc można się spodziewać, że właśnie ten, któremu "na imię czterdzieści cztery", zdobędzie znacznie większą popularność – jest już przecież wyposażony "prawie we wszystko", a może i w znacznie więcej...

Nasza ocena
Wykonanie
Styl Denona w wersji minimalistycznej, przyciski i gniazda pod klapką. Obudowa umiarkowanej wielkości, wymaga ścisłego i starannego „upakowania” układów. Nowoczesna sekcja cyfrowa (zwłaszcza w zakresie procesorów DSP), tranzystorowe końcówki mocy.
Funkcjonalność
Konfiguracja 9.2 (wyjście z procesora 11.2), dekodery Dolby Atmos, DTS:X, druga strefa z HDMI, sieć LAN/ Wi-Fi (dwuzakresowe), Bluetooth. Skaler 4K. System Heos, AirPlay, Spotify Connect i inne dodatki sieciowe. Odtwarza pliki audio PCM 24/192 oraz DSD128. Autokalibracja wraz z korekcją akustyki. Wyjście słuchawkowe, wejście gramofonowe (MM). Druga, a nawet trzecia strefa (z HDMI).
Laboratorium
Wysoka moc przy 8 Ω (2 x 154 W, 5 x 99 W, 9 x 50 W), znacznie niższa w trybie 4-omowym (2 x 57 W, 5 x 51 W, 9 x 42 W). Niski odstęp od szumów (80 dB), niskie zniekształcenia.
Brzmienie
Dynamiczne, zamaszyste, dźwięczne, bez napięcia na techniczną precyzję; mocny, obfity bas, błyszczący detal, spójny charakter w stereo i w formatach wielokanałowych.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

W sekcji procesora przygotowano aż jedenaście kanałów, końcówek mocy jest dziewięć. Jednak pierwsze wrażenie bogatego wyposażenia Denona mamy też w przypadku tańszych konstrukcji; tam mnożą się przyciski i regulatory.

Denon AVR-X4400H należy już do innego klubu, w którym obowiązuje elegancki minimalizm formy, chociaż nie jest on posunięty tak daleko, jak w SR6012 Marantza – wyświetlacz Denona jest znacznie większy, a przez to praktyczniejszy. Dużą klapką przykryto wszystkie gniazda i przyciski, oprócz jednego - włącznika zasilania. Po zamknięciu panelu zostajemy tylko z pokrętłem głośności i obrotowym selektorem wejść.

W górnym narożniku znajduje się logo strefowo-sieciowego systemu Heos (sygnalizowany też ostatnią literą symbolu), dla którego Denon powołał oddzielną markę. Heos był zaimplementowany już w poprzednim modelu AVR-X4300H, ale wówczas był to najtańszy tak wyposażony amplituner.

Denon AVR-X4400H - złącza

W tym sezonie Heos jest już właściwie wszędzie, więc AVR-X4400H nie ma pod tym względem przewagi nad tańszymi amplitunerami sieciowymi Denona. Pod klapką znajdziemy m.in. przyciski systemu szybkiego wyboru Quick Select, dostęp do zdalnych stref i sekcję kursorów (gdybyśmy chcieli w ten sposób poruszać się po menu), a także wejścia A/V – cyfrowe HDMI oraz analogowe RCA (stereo i kompozyt wideo). 

Czytaj również: Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?

Terminale głośnikowe zajmują całą szerokość obudowy, warto pomęczyć się raz, a dobrze, przykręcić kable wsuwając je "od dołu", co ułatwi podłączanie źródeł.

Terminale głośnikowe zajmują całą szerokość obudowy, warto pomęczyć się raz, a dobrze, przykręcić kable wsuwając je "od dołu", co ułatwi podłączanie źródeł.

Denon AVR-X4400H jest wyposażony w dziewięć końcówek mocy, ale jedenaście par zacisków głośnikowych. Pozostawia to dużą swobodę w konfigurowaniu systemów surround, bi-ampingu czy połączeń strefowych. Podstawowym wyborem będzie (w ramach Dolby Atmos) 5.1.4 lub 7.1.2.

Wyjście z przedwzmacniacza ma nawet formułę 11.2, a więc dołączając zewnętrzną (dwukanałową) końcówkę mocy, możemy osiągnąć poziom 7.1.4 (z dwoma parami efektowych kolumn sufitowych). Do dyspozycji są także DTS:X, Auro-3D oraz oczywiście cały pakiet bardziej "klasycznych" dekoderów.

Wejść HDMI jest z tyłu siedem (plus jedno z przodu), wyjścia - aż trzy; dwa odpowiadają za główne pomieszczenie (podłączymy równolegle np. telewizor oraz projektor), jedno jest przeznaczone dla zdalnej strefy. Dodatkowo mamy tu kilka wejść i wyjść kompozyt i komponent. 

Najnowsze konstrukcje mają już nawet trzy wyjścia HDMI (i o wiele więcej wejść), również dla zdalnej strefy.

Najnowsze konstrukcje mają już nawet trzy wyjścia HDMI (i o wiele więcej wejść), również dla zdalnej strefy.

Każde z gniazd HDMI wspiera sygnały 4K, obsługuje standardy HDR i BT.2020; Dolby Vision oraz HLG mają się pojawić "za moment", będą wprowadzone wraz z aktualizacją oprogramowania. Obraz jest nie tylko przełączany, ale i skalowany z niższych rozdzielczości SD/HD do 4K, przeprowadzimy też konwersję analogowo-cyfrową (z wejść analogowych), z wyjątkiem drugiej strefy (wyjście HDMI), dla której konwersja A/C (kompozyt/ komponent) nie działa.

Główne wyjście HDMI obsługuje protokół ARC, a za niedługo (znów aktualizacja oprogramowania) także jego najnowszą wersję – eARC. Wśród aż sześciu wejść analogowych RCA (nie licząc pary z przodu) jest złącze na gramofon z wkładką MM. Sygnały cyfrowe przyjmują dwa wejścia współosiowe oraz dwa optyczne, a dodatkowo Denon Link HD, działający już wyłącznie przy podłączeniu firmowego odtwarzacza wyposażonego w stosowne wyjście.

Wejście podręczne zapewnia dzisiaj obsługę sygnałów 4K, jako że liczba źródeł w takiej specyfikacji szybko rośnie.

Wejście podręczne zapewnia dzisiaj obsługę sygnałów 4K, jako że liczba źródeł w takiej specyfikacji szybko rośnie.

Denon AVR-X4400H - właściwości sieciowe

Denon AVR-X4400H to oczywiście urządzenie sieciowe, z przewodowym LAN-em i bezprzewodowym Wi-fi (działa w dwóch zakresach – 2,4 GHz i 5 GHz), a ponadto komunikacją Bluetooth. Marantz SR6012 ma wielokanałowe wejście 7.1, z czego w AVR-X4400H zrezygnowano, szykując w zamian bardziej rozbudowaną sekcję strefową - oprócz wyjść A/V dla drugiej strefy, są także gniazda (stereo RCA) pozwalające uruchomić trzecią strefę.

Komunikacja z systemem Heos otwiera mnóstwo sieciowych możliwości, niezależnie od niej mamy AirPlay, radio internetowe, Spotify Connect i Tidal. Uruchomimy funkcję odtwarzacza plików (zasoby sieciowe lub dyski USB), obsługiwane są formaty DSD128, FLAC, WAV, ALAC (24/192) i wiele standardów skompresowanych.

Denon AVR-X4400H - kalibracja

Denon posługuje się systemem automatycznej kalibracji i korekcji Audyssey MultEQ XT32, wzbogaconej od niedawna o specjalną aplikację dla urządzeń mobilnych, rozszerzającą (dodatkowe ręczne korekty) ten proces. Po włączeniu zasilania wita nas eleganckie menu asystenta ustawień.

Trudno uruchomić AVR-X4400H bez telewizora, amplituner od razu "prosi" o włączenie ekranu. Kolejne etapy są ilustrowane fragmentami instrukcji obsługi, wszystko zostało dobrze objaśnione, chociaż przebrnięcie przez całą konfigurację wymaga cierpliwości.

Czytaj również: Czy lepszy jest amplituner, czy zestaw procesor / wielokanałowa końcówka mocy?

Denon stosuje dwie anteny dla systemów bezprzewodowych; moduł Wi-Fi pracuje w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Denon stosuje dwie anteny dla systemów bezprzewodowych; moduł Wi-Fi pracuje w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Denon AVR-X4400H - wnętrze

Wnętrze Denona AVR-X4400H wygląda bardzo podobnie jak w SR6012. Oznaczenia niektórych płytek drukowanych są takie same (choć poszczególne elementy bywają różne). Dziewięć kanałów (w każdym pracują dwa tranzystory mocy) ulokowano na dwóch modułach i dwóch radiatorach.

Z uwagi na niewielką ilość miejsca (relatywnie płytka obudowa), radiatory nasunięto na siebie, więc dla usprawnienia chłodzenia przygotowano dwa wentylatory oraz perforację dolnej i górnej płyty. Tradycyjnie, w tylnej części, znajdują się układy cyfrowe, sekcja przedwzmacniacza oraz procesora A/V. Sygnały z gniazd HDMI obsługują scalaki marki Panasonic.

Strumieniem audio zajmują się aż cztery procesory DSP Analog Devices z rodziny SHARC (ADSP21487). Konwerter C/A to prawdopodobnie (dostęp jest utrudniony) AKM4458 (32/192), układ – ośmiokanałowy, uzupełniony stereofonicznymi Burr Brown PCM5100A. W AVR-X4400H są trzy takie scalaki, o jeden więcej niż w Marantzu SR6012, co ma prawdopodobnie związek z obsługą kolejnej (trzeciej) strefy. Widać także konwerter A/C AKM 5358 (24 bit/96 kHz) dla wejść analogowych.

Obudowa jest dość płytka, co spowodowało ciasne upakowanie radiatorów z końcówkami mocy, a jest ich tutaj aż dziewięć.

Obudowa jest dość płytka, co spowodowało ciasne upakowanie radiatorów z końcówkami mocy, a jest ich tutaj aż dziewięć.

Odsłuch

Mimo wielu zbieżności konstrukcyjnych, a poprzez występujące różnice, amplitunery Denona często brzmią wyraźnie inaczej niż Marantza; czy to "przypadkowo", czy na skutek celowego profilowania.

Ważne jest też to, że Denon AVR-X4400H zapewnia większą (ale czy przez to lepszą?) unifikację dźwięku w dwóch głównych trybach - stereofonicznym i wielokanałowym - natomiast w przypadku SR6012 łatwo dostrzec odmienne priorytety w obydwu sytuacjach, o czym napiszę dalej.

Denon AVR-X4400H gra ciągle na "wysokich obrotach", z blaskiem i wigorem. Wysokie tony zarówno rozjaśniają cały obraz, jak też sypią własnym detalem, z tego zakresu biegnie dużo czytelnych informacji, chociaż bez natarczywej precyzji i technicznego "prześwietlania".

Sprawność chłodzenia poprawiają dwa wentylatory umieszczone pod radiatorami.

Sprawność chłodzenia poprawiają dwa wentylatory umieszczone pod radiatorami.

Średnica jest dźwięczna, ofensywna, jednak nie ustawia się na stabilnych, obszernych pozycjach blisko słuchacza, ściąga uwagę raczej dynamiką i ekspresją niż plastycznością i obfitością.

Denon AVR-X4400H gra odważnie i energetycznie, ale nie ekstremalnie, nie pochyla się długo nad każdym drobiazgiem ani też nie kreuje takiej powagi, jak RX-A1070. Denon to temperament, dużo energii, trochę nonszalancji i spora różnorodność – potrafiwięc oddawać charakter nagrania, nie narzuca jakiegoś własnego podbarwienia, które by wszystko przerabiało na przewidywalny już rezultat. Potrafizaskoczyć, zwłaszcza gdy wygeneruje dźwięk soczysty, a nawet masywny, chociaż rzadko pójdzie w stronę ciepła i miękkości.

Niskie tony płyną miarowo, może nie należy nazywać ich "konturowymi", ale nie wloką się, nie rozlewają, kontrola jest co najmniej dobra, a ciężar optymalny pozwala zagrać mocno, dać nawet kontrę żywości wysokich tonów, nie przechylając całości na swoją stronę. Charakterystyka jest więc w taki sposób zrównoważona, mimo że brzmienie nie jest "wytwornie neutralne".

 Wymagania w stosunku do procesorów audio nieustannie rosną, Denon zastosował aż cztery scalaki Analog Devices z gamy SHARC.

 Wymagania w stosunku do procesorów audio nieustannie rosną, Denon zastosował aż cztery scalaki Analog Devices z gamy SHARC.

- Końcówki mocy: 9
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
- Konwerter wideo: tak
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo: 8 x HDMI, 2 x komponent, 3 x kompozyt
- Wyjścia wideo: 3 x HDMI
- Wej./wyj. analogowe audio: 5 x RCA /-
- Wej. podręczne: USB, HDMI, RCA, kompozyt
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: tak
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: nie
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: 11.2
- Wej. cyfrowe audio: 2 x opt, 2 x coax, Denon Link
- Wyj. cyfrowe audio: –
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- Zdalne strefy: zaciski głośnikowe, 2 x RCA, HDMI
- Pilot uniwersalny: tak
- iPhone/iPad/iPod: AirPlay
- Funkcje strumieniowe: Heos, Spotify Connect, Tidal, radio internetowe
- Flac 24/192
- DSD x 128

Licząc do dziewięciu

W nowoczesnych amplitunerach duża liczba kanałów wiąże się z coraz bardziej rozwiniętymi formatami dźwięku surround, tym bardziej, że Dolby Atmos daje naprawdę dużą elastyczność. Z kolei strefowość kojarzy się z rozwiązaniami sieciowymi. Amplitunery łączą obydwa tematy, pozwalając na tworzenie strefowych systemów w bardziej konwencjonalnej postaci oraz kreatywne wykorzystanie bogatej puli wzmacniaczy.

W AVR-X4400H jest ich aż dziewięć; "zwijając" system w głównym pomieszczeniu do skromnej wersji 5.1, uwalniamy dwie pary końcówek, które możemy przekierować do dwóch (niezależnych), dodatkowych stref. Możemy również uruchomić tylko jedną dodatkową strefę, a w głównym pomieszczeniu zasilać kanały przednie w bi-ampingu.

Bi-amping dwóch głównych kanałów możemy też "odpalić" w konfi guracji 7.1 (wtedy już bez żadnych dodatkowych stref). Jak widać, dla "nadmiarowych" wzmacniaczy możemy znaleźć różne zastosowania, a nawet, gdy ich nie znajdziemy, to praca wspólnego dla wszystkich zasilacza, na rzecz mniejszej ich liczby, też przyniesie korzyści. Nie bójmy się więc, że od liczby wzmacniaczy głowa nas rozboli.

Parametry
DENON AVR-X4400H
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 9
Moc8 [W] 2K 154
Moc4 [W] 2K 57
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 0,22
Dynamika [dB] 102
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 45
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Laboratorium Denon AVR-X4400H

Producenci amplitunerów lubią chwalić się wysoką mocą wyjściową. Tak też jest w przypadku AVR-X4400H, który ma mieć aż 200 W, ale dotyczy to sytuacji wysterowania jednego kanału przy obciążeniu 6 Ω.

W naszych pomiarach przyjmujemy za podstawowe obciążenie 8-omowe, w takich warunkach AVR-X4400H osiąga też wysokie 162 W. Przy wysterowaniu dwóch kanałów dostarcza 2 x 154 W, w trybie pięciokanałowym aż 5 x 99 W, a przy pracy wszystkich dziewięciu końcówek - 9 x 50 W, osiągając też wysoką temperaturę, dlatego nie powinno się niczego na AVR-X4400H ustawiać.

Możliwe jest też obciążenie 4-omowe, i to we wszystkich kanałach, jednak w tym celu rekomendowane jest wybranie takiego trybu w selektorze impedancji. Moc spada wówczas radykalnie – nawet przy wysterowaniu jednego kanału, jest to tylko 57 W. Wynika to z bardzo asekuracyjnej konfi guracji końcówek, zabezpieczającej przed wzrostem temperatury. Ponieważ pozostawia to duży zapas w samym zasilaczu (wspólnym dla wszystkich końcówek), więc wraz z podłączeniem kolejnych końcówek, moc maleje już nieznacznie, poprzez 5 x 51 W do 9 x 42 W.

Odstęp od szumów (S/N) wynosi 80 dB, a dynamika 101 dB – nie są to wyniki rewelacyjne, ale typowe dla amplitunerów A/V. Charakterystyki częstotliwościowe (rys.1) prezentują się bardzo dobrze, spadek przy 100 kHz wynosi -1,6 dB dla 8 Ω oraz -2,3 dB dla 4 Ω. Spektrum harmonicznych (rys. 2) także prezentuje się elegancko, żadna nie przekracza pułapu -90 dB.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio lipiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu