ROTH AUDIO BAR 1

ROTH AUDIO
BAR 1

Soundbary

Wraz z B&W, Boston Acoustics, JBL-em, Harmanem i Yamahą, Roth należy w tym teście do frakcji specjalistów od dźwięku (a najczęściej nawet od głośników) – żaden z nich nie zajmuje się telewizorami. Każda z tych marek ma jednak swoją specyfi kę, Roth wyróżnia się choćby tym, że jest w tym gronie najmłodszy i dopiero próbuje swoich sił w kolejnych koncepcjach.

Urządzenie o prostej nazwie Roth Audio Bar 1 jest na tle innych modeli tego testu rzeczywiście dość prostą w kształtach belką. Jedynie w centrum coś się zmienia - zainstalowano tu panel z dużymi przyciskami i jaskrawo niebieskimi diodami. Od strony technicznej widać nawiązania do Yamahy, wewnątrz znajduje się bowiem 10 głośników ustawionych pod różnymi kątami, co stanowi bazę do kreowania efektów przestrzennych.

W konfiguracji Roth Audio Bar 1 posłużono się ośmioma 4-cm średniotonowymi i dwoma 19-mm metalowymi tweeterami. Głośniki zasilane są przez komplet wzmacniaczy, pracującymi w klasie określanej przez firmę jako HD, którą stworzono na bazie amplifikacji impulsowej (klasy D). Marketingowo pomysł "w dechę" a raczej "w hedę" – dodajemy "H", i mamy tak świetnie kojarzące się HD. Nad sukcesem dźwięku przestrzennego pracują też procesory DSP, realizujące firmowy algorytm Fractal Expansion.

Soundbar Roth Audio Bar 1 ma bardzo skromne wyposażenie: wyłącznie wejścia analogowe – dwie pary RCA i jedno mini-jack. Producent sugeruje, żeby dostarczać sygnał z wyjścia słuchawkowego telewizora – to rozwiązanie wydaje się mało eleganckie, choć z praktycznego punktu widzenia ma jedną ogromną zaletę - regulacja głośności zostaje "przywiązana" do pilota telewizora. W zamyśle funkcjonalnym Roth Audio Bar 1 jest więc typowym zamiennikiem wbudowanych w telewizor głośników. Nie ma tu praktycznie żadnych ustawień i konfiguracji, problemem może być chyba tylko idealnie poziome przykręcenie urządzenia do ściany.

Coraz więcej soundbarów ma złącza HDMI, niektóre nawet w formacie v1.4, a te, które ich nie mają, oferują przynajmniej złącze cyfrowe optyczne. Nawet takiego nie ma w Bar 1, a w przypadku połączenia analogowego nie ma mowy o dekodowaniu formatów AC-3 i DTS (o HD nie wspominając), posługujemy się bowiem tzw. downmixem dwukanałowym (źródło, np. odtwarzacz Blu-ray, koduje w dwukanałowej ścieżce analogowej zapis z pięciu źródłowych kanałów), możemy liczyć tylko na poprawną rekonstrukcję poczciwego analogowego algorytmu ProLogic o znacznie niższej skuteczności separacji kanałów. Subwoofer jest bezprzewodowy, w obudowie zamkniętej pracuje głośnik o średnicy 16 cm oraz elektronika ze 130-watowym impulsowym. Nie przewidziano tu żadnych odrębnych regulacji (głośność subwoofera regulujemy pilotem).

Odsłuchy

System Roth Audio Bar 1 spisze się świetnie jako zestaw uzupełniający dźwiękowe możliwości typowego telewizora, będzie to ogromny krok naprzód. Bar 1 nie jest wulkanem energii, prowadzi słuchacza pewnie i spokojnie przez różne filmy i nagrania. Góra pasma jest utemperowana i czysta, środek trochę wyszczuplony, nie jest ani podgrzany, ani rozdzwoniony.

Bas, oczywiście za sprawą subwoofera, daje temu brzmieniu dużo punktów. Tu nie ma dylematu: "z subwooferem czy bez…" – z subwooferem jest o wiele lepiej, nie tylko przy oglądaniu fi lmów, ale i przy słuchaniu muzyki. Jest dynamika, rytm, i choć nie ma głębokich tąpnięć, to solidny fundament spełnia swoją rolę stabilizującą i równoważącą.

Roth Audio Bar 1 nie sili się na popisy w przestrzenności, większość dźwięków biegnie do nas z przodu, efekty dookólne pojawiają się dyskretnie, są wkomponowane i nic więcej do szczęścia mi nie brakowało… ale proszę wybaczyć, "surround" w ogóle nie jest mi potrzebny...

Radek Łabanowski

Parametry

ROTH AUDIO BAR 1

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Nie
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak
  • I/O/HDMI nie

Podstawowe dane

  • 1 700 zł

Marka ROTH AUDIO

Pozostałe produkty marki

Nasza ocena

  • Wykonanie: Prosty kształt, ale wewnątrz dziesięć przetworników w układzie generującym (i wykorzystującym) odbicia.
  • Laboratorium: Minimalny zakres regulacji, wejścia wyłącznie analogowe (brak dekoderów DD i DTS), bezprzewodowy subwoofer, pilot.
  • Brzmienie: Dobrze zrównoważone i dostatecznie dynamiczne, umiarkowane efekty przestrzenne.
POLK AUDIO Signa S1

POLK AUDIO
Signa S1

Cena: 1 100 zł

YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...