Vifa Copenhagen ma oryginalny kształt sporej torebki, lecz najbardziej charakterystyczny jest materiał, którym zostało pokryte. Tkanina jest solidna, jak obszycie mebla, i dostępna w sześciu kolorach: antracyt, żółty, czerwony, szary, jasnoniebieski i ciemnoniebieski.
Aby je docenić, trzeba te wykończenia zobaczyć na żywo - barwy tkanin są jakby przydymione, zakurzone czy spatynowane; bardzo ładne. Materiał zakrywa umieszczone z przodu głośniki, ale również cały tylny panel.
Konstrukcja została zbudowana na solidnej, aluminiowej ramie, polakierowanej na kolor podobny do barwy tkaniny. Wysokie tony przetwarzają dwie 28-mm jedwabne kopułki; średnicę - dwa przetworniki 5-cm; niskie tony para 8-cm; przetwarzanie basu wspomagają też cztery membrany bierne – to poważny arsenał, skonfigurowany stereofonicznie.
Wyposażenie Copenhagen obejmuje: przyciski do zmiany siły głosu i lampkę statusu połączenia (z przodu), gniazdo sieciowe, wejścia USB i mini-jack, włącznik sieciowy i przycisk do wyszukiwania połączeń (z tyłu).
Copenhagen to głośnik przenośny, ładowanie baterii następuje podczas dołączenia kabla sieciowego. Natomiast USB może być wejściem cyfrowym na urządzenie sieciowe iOS.
Gniazdo mini-jack jest nietypowe; oprócz możliwości podłączenia urządzenia przenośnego z sygnałem analogowym, jest to także wejście cyfrowe przyjmujące sygnał o rozdzielczości 24 bit/192 kHz; w komplecie otrzymujemy przewód światłowodowy wraz ze stosownymi przejściówkami.
Bluetooth paruje się standardowo dla iOS i Androida, wykorzystano kodek aptX. W ramach Wi-Fi udostępniono również połączenie typu Wi-Fi Direct, do sieciowych usług dodając DLNA. Jest także protokół AirPlay. Łączenie z siecią internetową możliwe jest wyłącznie przez WLAN.
Ustanowienie połączenia jest (jak zawsze) łatwiejsze, gdy router ma WPS; bez tego trzeba trochę pogrzebać w ustawieniach. Gniazdo USB służy również urządzeniom z iOS, akceptując wysyłane przez nie sygnały cyfrowe.
W zestawie są dwie płócienne torby - jedna na samą kolumnę, druga do kabli.
Gniazdo mini-jack przyjmuje analogowy sygnał audio, ale po wykorzystaniu przejściówki i przewodu światłowodowego (w komplecie), dostarczymy tędy również sygnał cyfrowy.
Odsłuch
Dźwięk głośnika Vifa Copenhagen może robić wrażenie ostrożnego, jednak potrafi się rozkręcić. Słuchany z umiarkowanym poziomem głośnik nie schlebia popularnym gustom, zwłaszcza na dole pasma nie jest rozpuszczony, ale wystarczy pogłośnić, a wszystko będzie na wierzchu.
Całe brzmienie jest bardzo dobrze zorganizowane, spójne, bezpośrednie, a do tego ma duży zapas dynamiki. Kopenhaga nie tworzy tak dokładnej sceny jak Zeppelin, ani nie promieniuje tak dookólnie jak Beolite 15, jednak można jej było komfortowo słuchać pod różnymi kątami – dźwięk był zawsze co najmniej dobry.
- Strumieniowanie: WLAN, DLNA, BT, AirPlay
- Wejścia: 1 x USB (iOS), 1 x TOSLINK/
- 1 x analogowe mini-jack audio - Podłączenia: –
- Czas pracy na wewnętrznej baterii [h]: b.d.
- Wymiary (szer. x wys. x gł.) [mm]: 362 x 268 x 90
- Masa [kg]: 4,65
Grzegorz Rogóż