Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
PIONEER
X-HM50

To wręcz dziwne, że Pioneer wcześniej nie dołączył do grona producentów wysokiej klasy systemów mini. Konkurencja, i nie mam tu na myśli wyłącznie Yamahy, eksploruje ten temat od dawna. W przypadku Pioneera potrzebny był bodziec w postaci iPhone’a i iPoda, których wpływ i popularność zauważył niemal cały świat. Dlatego oficjalnie nowy zestaw X-HM50S zajął miejsce w katalogu obok stacji dokujących w takiej właśnie kategorii, choć przecież żadnego z "ajpodobumboksów" w ogóle nie przypomina.

Nasza ocena

Wykonanie
Nowoczesna, czysta linia CD-amplitunera, wzorowa praca mechanizmu, przeciętne wykonanie głośników.
Laboratorium
Chroniona klapką stacja dokująca dla iPoda i iPhone’a – przesyła także sygnały wideo; port USB, dobrze rozplanowane dodatkowe wejścia, wzmacniacz może pracować z 4-omowymi głośnikami.
Brzmienie
Z pogrubionym basem i śmiałą górą.
Artykuł pochodzi z Audio

Klasyfikacja klasyfikacją, nikt nie będzie się nią przejmował. Zestaw, podobnie jak w przypadku Denona i Yamahy, składa się z CD amplitunera oraz pary zespołów głośnikowych, ale pakowany jest w jeden karton, bardzo kolorowy, niemający nic wspólnego z ponurą, ekologiczną tekturą.

Pierwsza w ręce wpada elektronika i od razu robi świetne wrażenie. Bez zaokrągleń, nadmiaru przycisków, subtelnie i stylowo. Ostro cięte krawędzie, cieniutka szuflada mechanizmu i kryjąca duży wyświetlacz ciemna szyba, współtworzą nowoczesną linię frontu.

W dolnej części dołożono tylko kilka podstawowych dla odtwarzacza przycisków, gniazdo USB, wejście podręczne oraz wyjście słuchawkowe. Front jest oczywiście metalowy, z metalu wykonano także jedyne pokrętło wzmocnienia.

Pioneer X-HM50 - przyłącza i obsługiwane pliki

Włączamy zasilanie, a dobry nastrój wciąż nam towarzyszy, szuflada wyjeżdża płynnie i cicho, nic nie stuka i nie hałasuje. Takiej kultury mogłoby pozazdrościć wiele droższych, niż cała miniwieża Pioneera, odtwarzaczy CD.

Pioneer X-HM50 ma wbudowany tuner radiowy AM/FM, złącze USB obsługuje pliki MP3 i WMA. U góry, pod klapką znajduje się zintegrowana stacja dokująca dla urządzeń Apple (iPod, iPhone). Pioneer dorzuca również zegar z funkcjami timera oraz automatycznego usypiania. Nie zabrakło coraz częściej spotykanego w muzycznych minisystemach wyjścia subwooferowego.

Sygnał z dodatkowego źródła liniowego możemy doprowadzić do pary gniazd RCA, zaskakująca jest natomiast obecność wyjścia wideo typu kompozyt. Przecież Pioneer nie ma odtwarzacza DVD!

Gniazdo połączono ze stacją dokującą, dając możliwość oglądania na ekranie telewizora (podłączonego do miniwieży) materiałów wideo z iPoda lub iPhone`a. Oszczędzimy w ten sposób na zakupie kabla, który nie jest dołączany do urządzeń Apple.

Obok zwyczajnych zacisków głośnikowych, znajdziemy niezwykły i cenny napis. Pioneer potrafi pracować z kolumnami o impedancji od 4 do 16 omów, czyli w praktyce - ze wszystkimi.

Gdyby kiedyś (lub od razu) systemowe monitorki okazały się niewystarczające, elektronika bez kłopotu "napędzi" nam inne. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z ograniczeń mocowych, według specyfikacji Pioneer ma 2 x 33 W (przy 4 omach).

Pioneer X-HM50 - głośniki

Entuzjazm, jaki wywołał CD-amplituner, niestety, nie udzielił mi się w przypadku głośników - małych, lekkich i wykończonych przeciętnie. Czarna folia na obudowie wygląda niskobudżetowo, sama technika nie jest najgorsza, układ - dwudrożny, 25-mm miękką kopułkę osadzono w dużym froncie, głośnik nisko-średniotonowy (membrana celulozowa) ma średnicę 13 cm. Wylot bas-refleksu znajduje się z tyłu.

Odsłuch

Pierwsze dźwięki płynące z Pioneera X-HM50 wprawiają w osłupienie: dudniąco, mało przejrzyście, monotonnie… na szczęście tylko dlatego, że fabrycznie włączono układy eksponujące niskie częstotliwości - i to w stopniu radykalnym.

Zanim zaczniemy słuchać, lepiej uziemić system Extra Bass. Przynajmniej przyzwoita równowaga brzmieniowa wychodzi zawsze na dobre i tak też jest tym razem, mimo że Pioneer wciąż wprowadza sporo własnego charakteru.

Niskie tony, choć w znacznie mniejszym stopniu, próbują tworzyć potęgę, i chociaż do pewnego stopnia im się to udaje, to przydałoby się też nieco wigoru i lekkości.

Wysokie tony nie są wyraźnie wyeksponowane, ale mają ochotę podrasować trochę brzmienie lekko metalicznymi akcentami, natomiast średnica pozostaje umiarkowana, schłodzona, co nie znaczy, że jej dotkliwie brakuje. O tym, że urządzenie CD-amplituner może zagrać o wiele lepiej, świadczy udany eksperyment połączenia z kolumnami konkurencyjnych systemów.

Radek Łabanowski

Specyfikacja techniczna

PIONEER X-HM50
Skład ACD
Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
PIONEER testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu