DENON
DNP-2000NE

Oczekiwania względem DNP-2000NE są niemałe. To nie tylko najświeższy odtwarzacz sieciowy Denona, ale jedyne tego typu urządzenie w ofercie tego producenta. Bardzo ważne także dlatego, że Denon nie proponuje żadnego przetwornika C/A.

Nasza ocena

Wykonanie
Najnowszy odtwarzacz strumieniowy Denona. Najlepsza wersja firmowego upsamplera Ultra AL32, zaawansowany układ przetworników C/A, solidny zasilacz, porządny wzmacniacz słuchawkowy.
Laboratorium
Strefa sieciowa pod nadzorem systemu HEOS, uzupełnionego Apple AirPlay 2, Spotify Connect i Roon. Duży zestaw cyfrowych wejść (z USB-DAC i HDMI ARC), regulacja poziomu, wyjście słuchawkowe, analogowa regulacja głośności. LAN, Wi-Fi, Bluetooth.
Brzmienie
Neutralne, dokładne, przejrzyste. Muzycznie uniwersalne, bez podgrzewania i wyostrzania. Dojrzały dźwięk dla dojrzałego odbiorcy.
Artykuł pochodzi z Audio

Praktyką Denona jest dodawanie do oznaczeń urządzeń z funkcjami sieciowymi literki H – od HEOS-a, znanego firmowego systemu. W przypadku Denon DNP-2000NE zrobiono jednak wyjątek, jego sieciowość sygnalizuje skrót DNP (Digital Network Player), chociaż i tutaj pracuje HEOS. Dwie podstawowe wersje kolorystyczne (czarna i srebrna) kosztują 7700 zł, trzecia (grafitowa) jest o 1000 zł droższa. 

Denon DNP-2000NE - przednia ścianka i złącza

Denon DNP-2000NE ma być kompanem dla wzmacniaczy Denona, więc obudowa ma standardową szerokość, front – charakterystyczne wyprofilowania, styl jest typowy dla tej marki. Duży wyświetlacz nie jest kolorowy ani dotykowy, pokazuje jedynie informacje tekstowe.

Podstawowe funkcje odtwarzania skupia okrągły moduł, z przedniego panelu możemy także przełączać źródła. Obok 6,3-mm gniazda słuchawkowego znajduje się pokrętło wzmocnienia. Denon przygotował ponadto trzy tryby pracy wzmacniacza, które pozwalają dostosować wzmocnienie do czułości słuchawek. Złącze USB służy nośnikom pamięci.

Denon DNP-2000NE nie jest urządzeniem zbalansowanym, ma wyłącznie gniazda RCA, ale w dwóch wariantach – ze stałym oraz regulowanym poziomem napięcia.

Denon ma w ofercie spory wybór wzmacniaczy zintegrowanych, ale takim ruchem kusi także posiadaczy końcówek mocy (innych firm). Oprócz trybu sieciowego mamy aż pięć wejść, pod tym względem DNP-2000NE jest wyjątkowo zasobny.

Do dyspozycji są więc dwa optyczne, jedno współosiowe, jedno USB-DAC oraz HDMI z kanałem zwrotnym ARC. Są też cyfrowe wyjścia (optyczne i współosiowe). Moduł sieciowy zawiera złącze LAN oraz dwie anteny – niezależnie Wi-Fi oraz Bluetooth.

Wyświetlacz jest skromny (tylko informacje tekstowe), ale czytelny i dobrze spełnia swoją rolę informacyjną.
Wyświetlacz jest skromny (tylko informacje tekstowe), ale czytelny i dobrze spełnia swoją rolę informacyjną.
Do złącza USB (na przednim panelu) podłączymy nośniki pamięci z plikami audio.

Denon DNP-2000NE - obsługa i sekcja sieciowa

Trzonem sekcji sieciowej jest HEOS w wariancie obejmującym zarówno strumieniowanie muzyki, jak też funkcje strefowe czy tzw. bramkę dla sterowania głosowego. Dzięki HEOS-owi Denon może w zasadzie obejść się bez żadnych dodatków, jednak są trzy – Roon, Spotify Connect oraz Apple AirPlay 2.

A co z Tidalem Connect? Obsłuży go Roon albo HEOS, a nawet (z urządzenia mobilnego) Apple AirPlay. Odtwarzanie plików z serwerów lokalnych a także z nośników pamięci USB (podłączonych do gniazda z przodu) też leży w gestii HEOS-a.

Denon DNP-2000NE ma spory pilot obsługujący także podstawowe funkcje wzmacniaczy Denona. Przyda się też aplikacja mobilna, która jest ściśle związana z HEOS-em, więc nie zastąpi tradycyjnego pilota.

Wyjściu słuchawkowemu towarzyszy wygodna regulacja głośności, w menu przewidziano także trzy tryby pracy (dopasowania do impedancji i czułości słuchawek.
Wyjściu słuchawkowemu towarzyszy wygodna regulacja głośności, w menu przewidziano także trzy tryby pracy (dopasowania do impedancji i czułości słuchawek.
DNP-2000NE to zaawansowany DAC z dodatkiem funkcji sieciowych.
DNP-2000NE to zaawansowany DAC z dodatkiem funkcji sieciowych.

Denon DNP-2000NE - układ elektroniczny

Firmowy system AL32 Processing pojawia się w najświeższym wariancie Ultra. Od wielu lat Denon stosuje AL32 – algorytm (i mikroprocesor) upsamplingu i interpolacji danych, utraconych jeszcze w trakcie rejestracji. Wariant Ultra wprowadzono 3 lata temu, przy okazji rocznicowej serii A110.

Układ AL32 pracuje, zgodnie ze swoją nazwą, z rozdzielczością 32 bitów, ale Ultra ze znacznie wyższą częstotliwością próbkowania – aż 1,536 MHz (cztery razy wyższą od poprzedniej, która wynosiła 384 kHz).

Całość obsługuje procesor firmy Intel z nowoczesną architekturą FPGA. W sekcji przetworników cyfrowo-analogowych pracują aż cztery układy ESS Technology ES9018K2M.

Na jednej parze wyjść sygnał jest stały, na drugiej – regulowany.
Na jednej parze wyjść sygnał jest stały, na drugiej – regulowany.
Najwyższe parametry sygnałów cyfrowych uzyskamy korzystając z wejścia USB-DAC.
Najwyższe parametry sygnałów cyfrowych uzyskamy korzystając z wejścia USB-DAC.
O nowoczesnym wyposażeniu świadczy też wejście HDMI z kanałem zwrotnym ARC.
O nowoczesnym wyposażeniu świadczy też wejście HDMI z kanałem zwrotnym ARC.

Stąd hasło Denona " Quad DAC" , co może dać w sumie osiem lub… cztery niezależne kanały (bo jedna kość ES9018K2M może pracować jako stereofoniczna lub monofoniczna). Denon – podobnie jak np. Accuphase – stosuje prawdopodobnie równoległe gałęzie konwerterów.

Denon DNP-2000NE nie ma wyjść XLR, chociaż taka " petarda" konwerterów C/A wystarczyłaby z nawiązką, aby przygotować konfigurację symetryczną. Pozostaje jeszcze jedna niewyjaśniona kwestia.

Na wyjściu upsamplera Ultra AL32 Processing są generowane sygnały o częstotliwości 1,536 MHz, podczas gdy konwertery ESS akceptują " jedynie" 384 kHz.

Wcześniej (w modelach PMA-A110 oraz DCD-A110) Denon dzielił sygnał na dwa segmenty, podając go " porcjami" – po 768 kHz – ale tamte urządzenia miały przetworniki C/A, zdolne do przyjęcia takich porcjowanych sygnałów 768 kHz. W przypadku DNP-2000NE granicą jest 384 kHz, więc musi być jeszcze inne rozwiązanie.

Wartościowe jest izolowanie obwodów cyfrowych od analogowych oraz związane z tym, niezależne linie zasilające (z wykorzystaniem dwóch transformatorów).

Denon DNP-2000NE - odsłuch

Denon DNP-2000NE jest w tym wąskim gronie najdroższy. Jego cenę usprawiedliwiają pewne możliwości i cechy brzmienia, chociaż nie deklasuje on konkurentów, a nawet nie pod każdym względem jest najlepszy. Jego najmocniejszą bronią jest solidność – równowagi tonalnej, rozdzielczości, przejrzystości i dynamiki.

DNP-2000NE to uporządkowana obfi tość rozwiązań nowoczesnych i sprawdzonych.
DNP-2000NE to uporządkowana obfi tość rozwiązań nowoczesnych i sprawdzonych.

Nic nie jest niepokojące, napastliwe i nerwowe, ani też mętne, przytłumione i wycofane. Kolejne nagrania były normalne, znajome, pełne oczekiwanych dźwięków, smaczków i muzycznych emocji, bez wielkich odkryć i niedopowiedzeń.

Uniwersalność sprawia, że Denon DNP-2000NE dobrze spisuje się w każdej sytuacji, chociaż nie szokuje na początku ani nie nabiera rumieńców przy dłuższej znajomości – niczego nie ukrywa, więc nie zmusza, aby cokolwiek odkrywać. Nie nagradza cierpliwości, bo do niej nie zmusza – szybko ukazuje swoje możliwości, dobre nagrania brzmią lepiej niż słabe, na różne sposoby, ale bez popisów.

Przy odtwarzaniu kiepskiego materiału nie czaruje, nie retuszuje, ale też nie wyostrza problemów. Nie jest ani uparcie techniczny, suchy i zimny, ale też nie kreuje własnej muzykalności, nie dodaje ciepła i plastyczności. Poszukując specjalnych klimatów lub atrakcji, lepiej sięgnąć po Cambridge Audio lub iFi Audio.

Jednym z najważniejszych "argumentów" Denona jest upsampler Ultra AL32 Processing.
Jednym z najważniejszych "argumentów" Denona jest upsampler Ultra AL32 Processing.

 

Układ właściwego przetwornika C/A tworzą aż cztery stereofoniczne układy ESS Technology ES9018K2M.
Układ właściwego przetwornika C/A tworzą aż cztery stereofoniczne układy ESS Technology ES9018K2M.

Denon nagrodzi tych, którzy mają już dość eksperymentów i nieporozumień, cenią uczciwe, odpowiedzialne brzmienie, ze wszystkimi tego konsekwencjami… które wcale nie są dotkliwe.

Bas potrafi zejść nisko, nabrać masy, ale bardziej skłania się ku wyrazistości, uderzeniu, co wzbogaca o faktury i wybrzmienia. Średnica jest dokładna i otwarta, bez " dopalenia" , nie łagodzi napastliwości dęciaków, przechodzi płynnie i zdecydowanie w selektywne, detaliczne wysokie tony.

Przejrzystość jest bez zarzutu, rozciąga się w całym pasmie, bez pozorowania rozjaśnieniem góry. Skrupulatnie, analitycznie, ale też spójnie, harmonijnie, wszystko jest na swoim miejscu, we właściwym tempie i proporcjach.

Zasadnicza część relacji odsłuchowej dotyczy konfiguracji ze wzmacniaczem zintegrowanym, jednak na koniec przeprowadziłem próby z wyjściem regulowanym, podłączonym bezpośrednio do końcówki mocy. Efekty są znakomite, dźwięk zyskuje na namacalności, niczego nie tracąc z klarowności i precyzji.

Pilot obsługuje nie tylko odtwarzacz DNP-2000NE, potrafi też sterować wybranymi funkcjami fi rmowych wzmacniaczy Denona.
Pilot obsługuje nie tylko odtwarzacz DNP-2000NE, potrafi też sterować wybranymi funkcjami fi rmowych wzmacniaczy Denona.

Cyfrowa licytacja

Nie każdy odtwarzacz sieciowy jest wyposażony w wejście USB, chociaż stało się ono obowiązkowym elementem nowoczesnych przetworników DAC i tą drogą dostarczamy do nich najlepsze sygnały.

Konstruktorzy odtwarzaczy sieciowych często wychodzą z założenia, że skoro mamy możliwość odtwarzania muzyki przez sieć, to mało komu będzie się chciało taszczyć i podłączać do sprzętu audio komputer. Denon daje nam wybór; wejście USB-DAC jest w DNP-2000NE dostępne niezależnie od sieci.

W trybie USB-DAC odtwarzacz przyjmie sygnały PCM 32 bit/384 kHz oraz DSD256; specjalnie używam w tym przypadku określenia " sygnały" , bo nie chodzi o pliki, a surowy, zdekodowany wcześniej (w komputerze) strumień danych, który trafia już niemal bez dalszej obróbki do przetworników cyfrowo-analogowych; tak jak w rasowym, nowoczesnym DAC-u.

Jeśli natomiast zadysponujemy, aby DNP-2000NE grał z sieci (lub z pamięci USB, którą podłączymy do gniazda na froncie urządzenia), wówczas zaprzęgniemy go do dekodowania plików.

Angażujemy wtedy jego procesory oraz algorytmy sięgające maksymalnie PCM 24 bit/192 kHz oraz DSD128, a więc niżej niż sam przetwornik. Dlaczego? Taka specyfikacja towarzyszy od dawna systemowi HEOS, który pełni tutaj zasadniczą rolę.

Pliki o jeszcze wyższej gęstości trafiają się sporadycznie, więc w praktyce możliwości HEOS- -a są wystarczające. Ale ponieważ nie są to wartości imponujące, więc Denon przygotował inną drogę dostarczenia formatów 32/384 i DSD256, chociaż wiąże się ona z podłączeniem komputera.

To pewien paradoks, że HEOS – będący niegdyś symbolem ultranowoczesności i wciąż doskonały pod wieloma względami – wymaga uzupełnienia funkcją " zewnętrzną" , aby urządzenie było parametrycznie " na czasie" . W technice cyfrowej wyścig trwa, liderowanie nie jest dane raz na zawsze, trzeba być czujnym, kombinować i poprawiać. Natomiast klienci powinni przede wszystkim rozszyfrowywać praktyczną przydatność wszystkich bitów i kiloherców.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu