B.M.C. Phono MCCI

B.M.C.
Phono MCCI

Przedwzmacniacze gramofonowe

B.M.C. - to młoda niemiecka firma. Powstała 30 stycznia 2009 roku, a zadebiutowała niecałe pół roku później podczas wystawy High End 2010. Od razu została też zauważona, nie wzięła się bowiem znikąd.

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, wszystkie urządzenia BMC, w tym Phono MCCI, dzielą to samo DNA - moduły CCTech, duże czerwone kości, widoczne zwykle na zdjęciach CEC-a. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o moduł Current Injection Technolgy (CI). Producent o tym rozwiązaniu pisze tak: "Current Injection Technolgy pozwala na skrócenie ściezki sygnału, poprawiając tym samym dźwięk i wyniki pomiarów." I dalej: "Current Injection zastępuje klasyczny wzmacniacz napięciowy, w jego miejsce wstawiając wzmacniacz bez sprzężenia zwrotnego."

W przypadku przedwzmacniacza gramofonowego oznacza to, że nie trzeba się martwić o dostosowanie obciążenia wkładki  układ ma się obejść bez tego, pracując zawsze z optymalnymi parametrami, niezależnie od zastosowanej wkładki. Urządzenie zostało wykonane z perfekcyjnie dopasowanych, bardzo grubych, aluminiowych płyt.

Z przodu mamy bardzo dużą gałkę, która jest tu wyłącznikiem sieciowym. Po jej bokach widać lustrzane powierzchnie - to jedyny element, który mi się nie podoba. Na przedniej ściance jest jeszcze przycisk pozwalający przygasić napisy i drugi, włączający "mute". Obudowę tej klasy, za te pieniądze, potrafią zrobić tylko w... Chinach.

Tył B.M.C Phono MCCI jest dość zaskakujący. Mamy tam wyjścia zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA, ale wejście jest tylko zbalansowane XLR. Projektanci BMC twierdzą, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać budowę wkładki gramofonowej, wysyłającej prawdziwie zbalansowany sygnał (z masą ramienia jako punktem referencyjnym) i taki sygnał wzmacniać. Firma Van den Hul przygotowuje odpowiednie kable połączeniowe (2 x XLR-DIN) i takich używałem. Można jednak wykorzystać też, załączone w komplecie, przejściówki RCA-XLR.

Odsłuch

To bezwstydnie ciepły dźwięk. W jego brzmieniu najważniejsza jest średnica. Głosy wokalistów i wokalistek, zarówno Sinatry z 1945 roku, jak i Kate Bush z 2011 roku, brzmiały niebywale zmysłowo. Były z przodu, a wszystko dookoła je dopełniało.

Kiedy puścimy coś z dużą zawartością wysokich tonów, chociażby "Epitafium" z płyty "Katharsis" Czesława Niemena, góra wydaje się nietknięta, bo blacha uderza, jest długi pogłos itp. Jednak wyraźną przewagę ma zakres poniżej 1 kHz, odpowiadający za ciepło i za wolumen. Nie ma więc jazgotu, krzykliwości czy trzasków. Nawet zjechana do granic możliwości, kupiona w roku wydania, płyta "Papa Dance" zagrała odlotowo!

Bas jest miękki i duży. Jego definicja nie jest najlepsza i trzeba uważać ze zbyt powolnymi kolumnami.

To jednak pre, o jaki modli się wielu miłośników analogu. Z brzmieniem ostentacyjnie kształtowanym "na słuch", a nie normy hi-fi. To bardzo fizjologiczne, wcale nie neutralne brzmienie.

Wojciech Pacuła

Parametry

B.M.C. Phono MCCI

 • Produkowany Tak
 • Typ MM/MC
 • Zmiana wzmocnienia [W] auto
 • Zmiana imp. wejściowej auto
 • Zmiana poj. wejściowe auto
 • Filtr subsoniczny nie
 • Zdalne sterowanie nie
 • Zewnętrzny zasilacz nie

Podstawowe dane

 • 8 500 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Efektowna i mocna obudowa, w rozbudowanym układzie wiele innowacji.
 • Funkcjonalność: Nie ma prawie żadnych regulacji (tylko gain wewnątrz urządzenia), układ działa "inteligentnie".
 • Brzmienie: Ciepłe, miękkie, lampowe. Duże źródła pozorne, zakłócenia przytłumione.

Artukuł pochodzi z

XINDAK LP-1

XINDAK
LP-1

Cena: 3 400 zł

MUSICAL FIDELITY LX-LPS

MUSICAL FIDELITY
LX-LPS

Cena: 2 500 zł

LEHMANNAUDIO Black Cube

LEHMANNAUDIO
Black Cube

Cena: 2 200 zł

PRO-JECT Tube Box DS

PRO-JECT
Tube Box DS

Cena: 2 300 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio