DENON DA-300 USB

DENON
DA-300 USB

Przetworniki C/A

DA-300USB jest przetwornikiem cyfrowo-analogowym i wzmacniaczem słuchawkowym, chociaż Denon uważa go przede wszystkim za przetwornik - na tylnej ściance widnieje napis: "Denon D/A Converter". Został wyposażony w cztery wejścia cyfrowe: 1 x USB, 1 x koaksjalne i 2 x optyczne. Asynchroniczne wejście USB przyjmuje sygnały do 24 bitów i 192 kHz oraz - przez DoP - sygnały DSD, zarówno 2,8 MHz, jak i 5,6 MHz.

Denon szybko wprowadził do swoich urządzeń porty USB (także te obsługujące wysokie rozdzielczości i DSD) oraz opanował sztukę streamowania plików i odtwarzania ich w specjalizowanych odtwarzaczach, jednak na jego oddzielny przetwornik cyfrowo-analogowy musieliśmy trochę poczekać.

W tym czasie na rynku wiele się zmieniło, więc Denon mógł dostosować swoją propozycję do najnowszych wymagań. Urządzenie jest bardzo funkcjonalne, obsługuje niemal wszystkie stosowane obecnie częstotliwości próbkowania sygnału i długości słowa, przyjmuje DSD64 i DSD128. Analogowy sygnał dostaniemy na wyjściu liniowym i słuchawkowym.

W dodatku urządzenie jest ładnie wykonane. Przednia ścianka Denona DA-300USB to czerniony akryl, z wyłącznikiem stand-by oraz srebrną gałką siły głosu. Jest jeszcze jeden manipulator, niewidoczny przy wyłączonym urządzeniu – sensor służący do zmiany wejść. Obok niego umieszczono wyświetlacz OLED, na którym wyświetla się ikonka wybranego wejścia, siła głosu, rodzaj sygnału (PCM lub DSD) oraz częstotliwość próbkowania.

Przetworik Denon DA-300US można położyć lub postawić na specjalnej stopie. Ta ostatnia jest wpinana w jeden zdwóch boków; to rozwiązanie lepsze niż w innych urządzeniach tego typu, bo "stopa" jest zatrzaskiwana, a nie tylko nasuwana. Wyświetlacz dopasowuje się do pionowego lub poziomego ustawienia tak, jak w smartfonach. Urządzenie jest zasilane z zasilacza wtyczkowego 15 V DC.

Układy wewnątrz zmontowano na dwóch płytkach drukowanych - większej, z przetwornikiem cyfrowo-analogowym Burr Brown PCM1795 oraz wzmacniaczem słuchawkowym, i mniejszej, z wejściem USB. Widać na niej ładne elementy bierne i duże kości odbiornika USB Texas Instruments TMS320C674 oraz układu interpolacyjnego oraz upsamplera (FPGA Altera Cyclone IV). Cała ta część, wraz z innymi wejściami cyfrowymi, została odseparowana od właściwego "daka" "optocouplerami" Analog Devices ADUM1285CRZ.

Denon od lat rozwija swój własny interpolator Alpha, zamieniający słowa 16-bitowe na 24-bitowe. Służył do tego osobny, specjalizowany układ. Teraz rolę tę przejęły kości DSP programowane w Denonie, a procesor nosi nazwę Advanced AL32 Processing. Wszystkie sygnały PCM są w nim zamieniane na 32 bity i 192 kHz (nie dotyczy to sygnału DSD). Dodajmy, że taktowaniem zajmują się bardzo dobre zegary, osobne dla każdej z rodzin.

Brzmienie

Dźwięk przetwornika Denon DA-300USB idzie w parze z tym, co oferują najlepsze systemy tego typu do 2000 zł, ale jest na tyle wyjątkowy, że nie mam wątpliwości, iż wywoła jeszcze większe emocje, niżby to wynikało z jego wyglądu i funkcjonalności. Wyróżnia się wysoką kulturą. Nie udając, że jest czymś więcej niż tylko niskobudżetowym urządzeniem, pokazuje świat muzyki w manierze "upiększenia".

W high-endzie mówilibyśmy o odejściu od neutralności, ale za taką cenę - to tylko atut. Brzmienie Denona jest w pewnym stopniu miękkie, plastyczne, pastelowe. Ale jednocześnie dostaniemy z nim naprawdę głęboki bas, będący w świetnej relacji ze środkiem. Kiedy trzeba, wokal jest na pierwszym miejscu.

Atak jest łagodniejszy, lecz nie rujnuje to rozdzielczości. To nie jest demon szybkości czy precyzji, możemy jednak docenić to, co "robi" z nagraniami. Nawet z nie do końca udanymi - przysposabia je do słuchania, nasyca barwami, chociaż w nagraniach zawierających sporo niezbyt dobrze nagranej góry oddziela ją od środka, przez co zmniejsza się agresywność. W nagraniach, w których wszystko jest jak trzeba, otrzymujemy spójny, pastelowy dźwięk.

Wejście USB jest w nim ponadprzeciętne. Choć płyty CD grane przez wejście RCA S/PDIF zabrzmiały ładnie, to jednak pliki, szczególnie wysokiej rozdzielczości (a DSD najlepiej!), są pełniejsze, z lepszym feelingiem. Denon ma wszystko, czego od urządzenia tego typu można wymagać, wraz z bardzo dobrym wyświetlaczem.

Wojciech Pacuła

Parametry

DENON DA-300 USB

 • Produkowany Tak
 • Regulacja wyjścia Nie
 • Wejście cyfrowe  USB, RCA, O
 • Bity / częstotliwość 32/192/DSD64/DSD128
 • Słuchawki Tak
 • Wyjścia analogowe RCA

Podstawowe dane

 • 1 695 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Mała, ale bardzo solidna konstrukcja, znakomite układy cyfrowe.
 • Funkcjonalność: PCM do 192 kHz i DSD128 mamy tu i teraz. Doskonały wyświetlacz i dużo wejść cyfrowych. Super.
 • Brzmienie: Wyjątkowa kultura brzmienia – nieco miękkie i pastelowe, ale też z zapasem dynamiki i głębokim basem.
IFI AUDIO Pro iDSD

IFI AUDIO
Pro iDSD

Cena: 12 990 zł

ROKSAN K3 DAC

ROKSAN
K3 DAC

Cena: 7 000 zł

PINK FAUN DAC 3.32

PINK FAUN
DAC 3.32

Cena: 8 300 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PINK FAUN
DAC 3.32

PINK FAUN DAC 3.32

Pink Faun wyraźnie specjalizuje się w technice cyfrowej i chce swoje produkty wprowadzać do nowoczesnych systemów siecio...