Denon szybko wprowadził do swoich urządzeń porty USB (także te obsługujące wysokie rozdzielczości i DSD) oraz opanował sztukę streamowania plików i odtwarzania ich w specjalizowanych odtwarzaczach, jednak na jego oddzielny przetwornik cyfrowo-analogowy musieliśmy trochę poczekać.W tym czasie na rynku wiele się zmieniło, więc Denon mógł dostosować swoją propozycję do najnowszych wymagań.
Denon DA-300USB - funkcjonalność i obudowa
Urządzenie jest bardzo funkcjonalne, obsługuje niemal wszystkie stosowane obecnie częstotliwości próbkowania sygnału i długości słowa, przyjmuje DSD64 i DSD128. Analogowy sygnał dostaniemy na wyjściu liniowym i słuchawkowym.
W dodatku Denon DA-300USB jest ładnie wykonany. Przednia ścianka Denona DA-300USB to czerniony akryl, z wyłącznikiem stand-by oraz srebrną gałką siły głosu. Jest jeszcze jeden manipulator, niewidoczny przy wyłączonym urządzeniu – sensor służący do zmiany wejść.
Obok niego umieszczono wyświetlacz OLED, na którym wyświetla się ikonka wybranego wejścia, siła głosu, rodzaj sygnału (PCM lub DSD) oraz częstotliwość próbkowania.
Przetworik Denon DA-300US można położyć lub postawić na specjalnej stopie. Ta ostatnia jest wpinana w jeden zdwóch boków; to rozwiązanie lepsze niż w innych urządzeniach tego typu, bo "stopa" jest zatrzaskiwana, a nie tylko nasuwana.
Wyświetlacz dopasowuje się do pionowego lub poziomego ustawienia tak, jak w smartfonach. Urządzenie jest zasilane z zasilacza wtyczkowego 15 V DC.
Denon DA-300USB - układy elektroniczne
Układy wewnątrz zmontowano na dwóch płytkach drukowanych - większej, z przetwornikiem cyfrowo-analogowym Burr Brown PCM1795 oraz wzmacniaczem słuchawkowym, i mniejszej, z wejściem USB.
Widać na niej ładne elementy bierne i duże kości odbiornika USB Texas Instruments TMS320C674 oraz układu interpolacyjnego oraz upsamplera (FPGA Altera Cyclone IV). Cała ta część, wraz z innymi wejściami cyfrowymi, została odseparowana od właściwego "daka" "optocouplerami" Analog Devices ADUM1285CRZ.
Denon od lat rozwija swój własny interpolator Alpha, zamieniający słowa 16-bitowe na 24-bitowe. Służył do tego osobny, specjalizowany układ. Teraz rolę tę przejęły kości DSP programowane w Denonie, a procesor nosi nazwę Advanced AL32 Processing.
Wszystkie sygnały PCM są w nim zamieniane na 32 bity i 192 kHz (nie dotyczy to sygnału DSD). Dodajmy, że taktowaniem zajmują się bardzo dobre zegary, osobne dla każdej z rodzin.
Brzmienie
Dźwięk przetwornika Denon DA-300USB idzie w parze z tym, co oferują najlepsze systemy tego typu do 2000 zł, ale jest na tyle wyjątkowy, że nie mam wątpliwości, iż wywoła jeszcze większe emocje, niżby to wynikało z jego wyglądu i funkcjonalności.
Wyróżnia się wysoką kulturą. Nie udając, że jest czymś więcej niż tylko niskobudżetowym urządzeniem, pokazuje świat muzyki w manierze "upiększenia".
W high-endzie mówilibyśmy o odejściu od neutralności, ale za taką cenę - to tylko atut. Brzmienie Denona jest w pewnym stopniu miękkie, plastyczne, pastelowe. Ale jednocześnie dostaniemy z nim naprawdę głęboki bas, będący w świetnej relacji ze środkiem. Kiedy trzeba, wokal jest na pierwszym miejscu.
Atak jest łagodniejszy, lecz nie rujnuje to rozdzielczości. To nie jest demon szybkości czy precyzji, możemy jednak docenić to, co "robi" z nagraniami. Nawet z nie do końca udanymi - przysposabia je do słuchania, nasyca barwami, chociaż w nagraniach zawierających sporo niezbyt dobrze nagranej góry oddziela ją od środka, przez co zmniejsza się agresywność. W nagraniach, w których wszystko jest jak trzeba, otrzymujemy spójny, pastelowy dźwięk.
Wejście USB jest w nim ponadprzeciętne. Choć płyty CD grane przez wejście RCA S/PDIF zabrzmiały ładnie, to jednak pliki, szczególnie wysokiej rozdzielczości (a DSD najlepiej!), są pełniejsze, z lepszym feelingiem. Denon ma wszystko, czego od urządzenia tego typu można wymagać, wraz z bardzo dobrym wyświetlaczem.
Wojciech Pacuła