KOSS
Porta Pro

Porta Pro to seria słuchawek stworzonych specjalnie pod kątem ich "mobilności" - użytkowania poza domowym zaciszem, a więc z uwzględnieniem maksymalnej łatwości ich transportowania.

Nasza ocena

Wykonanie
Niemal legenda, symbol jakości dla sprzętu przenośnego.
Brzmienie
Zaskakująca czystość i przestrzenność dźwięku, wspaniały, niski bas.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Słuchawki ze swojej natury są znacznie mniejsze niż zespoły głośnikowe, ale ostatecznie poruszanie się z parą dużych, dookołousznych słuchawek, takich jak choćby A/250, wymagałoby użycia co najmniej dużej reklamówki, oczywiście z nadrukiem AUDIO, lub KOSS.

Ponieważ torby takie nie są tymczasem dostępne, polecamy KOSS Porta Pro, gdyż słuchawki te można... złożyć, i zapakować do małej skórzanej torebki, którą dostajemy w komplecie.

Ładunek taki można już choćby przytroczyć sobie do paska, lub włożyć do dużej kieszeni płaszcza czy kurtki − oczywiście z odpowiednim napisem na plecach. Przenoszenie i noszenie ułatwia również kapitalnie mały ciężar tych słuchawek - ok. 80g.

Czytaj również nasze testy słuchawek bezprzewodowych

Znane są słuchawki wielokrotnie mniejsze i lżejsze, jednak Porta Pro to słuchawki przenośne, ale nie miniaturowe, jednocześnie mające ambicje klasy średniej.

W rodzinie Porta Pro znajdują się trzy modele − podstawowy Porta Pro, oznaczany w niektórych materiałach jako Porta Pro I, nieco prostszy Porta Pro Junior − pozbawiony regulacji docisku słuchawek do uszu, i teoretycznie najlepszy w serii Porta Pro 2000, o zmienionym, nowoczesnym kształcie, z wymiennymi muszlami nausznymi. W naszym teście wystąpił klasyk - Porta Pro I.

Odsłuch

Małe i lekkie słuchawki Kossa od pierwszego utworu sprawiły dobre wrażenie. Organy odtworzone zostały bardzo czysto. Dźwięk był swobodny i lekki, bas schodził dość nisko, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że - jak na tak małe i tanie słuchawki - zaskakująco nisko.

Pojawiła się nawet śladowa głębia sceny dźwiękowej. To bardzo korzystne wrażenie nie zostało poważnie osłabione nawet przy odtworzeniu fortepianu. Bas stał się trochę za mało obecny, na średnicy pojawiły się ślady twardości, ale ogólna równowaga była co najmniej dobra.

Barwy instrumentów, zarówno kwintetu instrumentów dętych, jak i dużej orkiestry symfonicznej oddane zostały w sposób zupełnie satysfakcjonujący, choć czasami, w momentach dużych spiętrzeń dynamicznych, rozdzielczość stawała się już ograniczona.

Mimo to, jazzowa płyta Johna Abercrombiego pokazała, że szybkie sola perkusyjne są rzeczywiście szybkie, zaś gitara lidera została odtworzona energicznie i klarownie.

KOSS Porta Pro, słuchawki o niekonwencjonalnym wyglądzie, są godne uwagi. Przypominając o niezwykłej wygodzie ich transportowania, należy przyznać, że reklamowe hasło - "referencyjne słuchawki do sprzętu przenośnego" pasuje do nich jak ulał.

Specyfikacja techniczna

KOSS Porta Pro
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 80
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 15-25 000
Ergonomia Małe, lekkie, ale z wygodnym pałąkiem.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu