AKG K550 mk2

AKG
K550 mk2

Słuchawki

Model K550 pozostaje w ofercie od długiego czasu, więc firma uznała, że jeśli nie chce go wycofać i zastąpić nową konstrukcją, to przynajmniej musi słynne 550-ki zmodyfikować - stąd sygnatura mk2. Wersję pierwszą testowaliśmy ponad 4 lata temu; wersja druga musi zmierzyć się z zupełnie inną konkurencją.

Na pierwszy rzut oka nowa edycja nie różni się specjalnie od poprzedniej (symbol mk2 naniesiono na elementach pałąka), zmiany wpływające na dźwięk polegają na przekonstruowaniu komór przetworników, jak też ich samych. Przetworniki mają średnicę 50 mm, należą więc do największych, jakie w tym miejscu się spotyka (mam na myśli przetworniki dynamiczne).

AKG K550 mk2 to duża, wokółuszna konstrukcja typu zamkniętego, która najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych. Wprawdzie jeden z wtyków nie wyklucza wpięcia słuchawek do sprzętu przenośnego, zachęca nawet do tego "mobilna" impedancja słuchawek, choć trudno mi sobie wyobrazić, aby ktoś biegał z tak dużymi nausznikami po mieście, upychając po kieszeniach 3-m kabel. We wzornictwie K550 mk2 przeważa czerń, grafit i inne szarości, wybijają się jedynie delikatne, drobne oznaczenia naniesione jaśniejszym kolorem.

Niezależna (dla każdej strony) regulacja pałąka ma trzynaście pozycji.

Niezależna (dla każdej strony) regulacja pałąka ma trzynaście pozycji.

Muszle można tylko delikatnie odginać, nie obracają się swobodnie, ale nie ma też takiej konieczności. Płaskie elementy mechanizmów wyglądają porządnie, wykonano je z grubych, metalowych odlewów. Metalowe są także konstrukcja pałąka i szerokie, elastyczne taśmy służące do regulacji - rozciągnięcia słuchawek. Poduszki są okrągłe i dość grube, pomimo sporej zewnętrznej średnicy, miejsca na ucho nie ma ani trochę więcej, niż potrzeba, aby słuchawki nazwać dookołausznymi.

Kabel zainstalowano na stałe, do jednej z muszli, ma on długość 3 m, jest zakończony wtykiem - hybrydą (na 3,5-mm końcówkę można nakręcić 6,3-mm przejściówkę). Impedancja słuchawek wynosi 32 Ω, świetnie pasuje do sprzętu przenośnego.

Z efektownego pudełka nie wysypują się dodatkowe atrakcyjne elementy: kabelki, piloty, przejściówki... Nie ma tam, oprócz samych słuchawek, właściwie niczego więcej. Regulacja pałąka nie jest specjalnie wyrafinowana, ale proste metody sprawdzają się zwykle świetnie i tak też jest w tym przypadku. Regulacji można dokonywać mając słuchawki na głowie, a nawet podczas mocnego ruszania nią; słuchawki nie spadną, nie powinny się też mocno przesuwać.

Oznaczenia kanałów stereo naniesiono na siateczkach oddzielających uszy od dużych przetworników.

Oznaczenia kanałów stereo naniesiono na siateczkach oddzielających uszy od dużych przetworników.

Odsłuch

AKG K550 mk2 łączą dobre zrównoważenie, wraz z wynikającą z tego neutralnością, z dużym bogactwem wybrzmień. W wielu nagraniach brzmią kulturalnie i subtelnie, ale nie zamykają się w żadnym klimacie, potrafią wykazać się wyrazistością, a także dobrym wypełnieniem i solidną podstawą basową. Solidną - nie znaczy, że obfitą. Bas ma siłę, podąża z rytmem, z konturami.

Wysokie tony AKG K550 mk2 są przede wszystkim zwinne i czyste, potrafią odezwać się ostrzej, o ile taki sygnał płynie z samego nagrania, ale nie folgują sobie zbytnio, trzymają się warstwy informacyjnej, demonstrują dobrą rozdzielczość, bez dosładzania. Świetnie radzą sobie z zadaniami dynamicznymi, mogą zagrać bardzo głośno, zachowując porządek. Słucha się ich z podwójną przyjemnością - łatwo dojść do wniosku, że grają kompetentnie i rzetelnie, ale równie szybko okazują się przyjemne.

K550 mk2 to konstrukcja zamknięta; mechanizmy regulacyjne oraz pałąk wykonano z elementów metalowych.

K550 mk2 to konstrukcja zamknięta; mechanizmy regulacyjne oraz pałąk wykonano z elementów metalowych.

Radosław Łabanowski

Parametry

AKG K550 mk2

 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 300
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 12 - 28 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) nie / nie / nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

Nasza ocena

 • Wykonanie: Regularne, duże słuchawki wokółuszne, z 50-mm przetwornikami. Ciemny, minimalistyczny styl bez fajerwerków, wykonane z bardzo dobrych materiałów.
 • Funkcjonalność: Konstrukcja zamknięta nie ułatwia długich sesji, ale miękkie i obszerne poduszki zapewniają wygodę na „średnich dystansach”. Słuchawki zasadniczo domowe, chociaż zdolne do współpracy ze sprzętem przenośnym.
 • Brzmienie: U podstaw zrównoważone, z odpowiednim zapasem dynamiki i detaliczności, bas szybki i rytmiczny.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...