Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

AKG K550 mk2

AKG K550 mk2

Model K550 pozostaje w ofercie od długiego czasu, więc firma uznała, że jeśli nie chce go wycofać i zastąpić nową konstrukcją, to przynajmniej musi słynne 550-ki zmodyfikować - stąd sygnatura mk2. Wersję pierwszą testowaliśmy ponad 4 lata temu; wersja druga musi zmierzyć się z zupełnie inną konkurencją.

Na pierwszy rzut oka nowa edycja nie różni się specjalnie od poprzedniej (symbol mk2 naniesiono na elementach pałąka), zmiany wpływające na dźwięk polegają na przekonstruowaniu komór przetworników, jak też ich samych. Przetworniki mają średnicę 50 mm, należą więc do największych, jakie w tym miejscu się spotyka (mam na myśli przetworniki dynamiczne).

AKG K550 mk2 to duża, wokółuszna konstrukcja typu zamkniętego, która najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych. Wprawdzie jeden z wtyków nie wyklucza wpięcia słuchawek do sprzętu przenośnego, zachęca nawet do tego "mobilna" impedancja słuchawek, choć trudno mi sobie wyobrazić, aby ktoś biegał z tak dużymi nausznikami po mieście, upychając po kieszeniach 3-m kabel. We wzornictwie K550 mk2 przeważa czerń, grafit i inne szarości, wybijają się jedynie delikatne, drobne oznaczenia naniesione jaśniejszym kolorem.

Muszle można tylko delikatnie odginać, nie obracają się swobodnie, ale nie ma też takiej konieczności. Płaskie elementy mechanizmów wyglądają porządnie, wykonano je z grubych, metalowych odlewów. Metalowe są także konstrukcja pałąka i szerokie, elastyczne taśmy służące do regulacji - rozciągnięcia słuchawek. Poduszki są okrągłe i dość grube, pomimo sporej zewnętrznej średnicy, miejsca na ucho nie ma ani trochę więcej, niż potrzeba, aby słuchawki nazwać dookołausznymi.

Kabel zainstalowano na stałe, do jednej z muszli, ma on długość 3 m, jest zakończony wtykiem - hybrydą (na 3,5-mm końcówkę można nakręcić 6,3-mm przejściówkę). Impedancja słuchawek wynosi 32 Ω, świetnie pasuje do sprzętu przenośnego.

Z efektownego pudełka nie wysypują się dodatkowe atrakcyjne elementy: kabelki, piloty, przejściówki... Nie ma tam, oprócz samych słuchawek, właściwie niczego więcej. Regulacja pałąka nie jest specjalnie wyrafinowana, ale proste metody sprawdzają się zwykle świetnie i tak też jest w tym przypadku. Regulacji można dokonywać mając słuchawki na głowie, a nawet podczas mocnego ruszania nią; słuchawki nie spadną, nie powinny się też mocno przesuwać.

Oznaczenia kanałów stereo naniesiono na siateczkach oddzielających uszy od dużych przetworników.

Oznaczenia kanałów stereo naniesiono na siateczkach oddzielających uszy od dużych przetworników.

Odsłuch

AKG K550 mk2 łączą dobre zrównoważenie, wraz z wynikającą z tego neutralnością, z dużym bogactwem wybrzmień. W wielu nagraniach brzmią kulturalnie i subtelnie, ale nie zamykają się w żadnym klimacie, potrafią wykazać się wyrazistością, a także dobrym wypełnieniem i solidną podstawą basową. Solidną - nie znaczy, że obfitą. Bas ma siłę, podąża z rytmem, z konturami.

Wysokie tony AKG K550 mk2 są przede wszystkim zwinne i czyste, potrafią odezwać się ostrzej, o ile taki sygnał płynie z samego nagrania, ale nie folgują sobie zbytnio, trzymają się warstwy informacyjnej, demonstrują dobrą rozdzielczość, bez dosładzania. Świetnie radzą sobie z zadaniami dynamicznymi, mogą zagrać bardzo głośno, zachowując porządek. Słucha się ich z podwójną przyjemnością - łatwo dojść do wniosku, że grają kompetentnie i rzetelnie, ale równie szybko okazują się przyjemne.

K550 mk2 to konstrukcja zamknięta; mechanizmy regulacyjne oraz pałąk wykonano z elementów metalowych.

K550 mk2 to konstrukcja zamknięta; mechanizmy regulacyjne oraz pałąk wykonano z elementów metalowych.

Radosław Łabanowski

AKG K550 mk2

 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 300
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 12 - 28 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) nie / nie / nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 1 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Regularne, duże słuchawki wokółuszne, z 50-mm przetwornikami. Ciemny, minimalistyczny styl bez fajerwerków, wykonane z bardzo dobrych materiałów.
 • Funkcjonalność: Konstrukcja zamknięta nie ułatwia długich sesji, ale miękkie i obszerne poduszki zapewniają wygodę na „średnich dystansach”. Słuchawki zasadniczo domowe, chociaż zdolne do współpracy ze sprzętem przenośnym.
 • Brzmienie: U podstaw zrównoważone, z odpowiednim zapasem dynamiki i detaliczności, bas szybki i rytmiczny.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

JBL jest jedną z pierwszych dużych firm głośnikowych, która odważyła się poważnie zmieniać swój profil. Dzięki słuchawko...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio