PHILIPS
Fidelio X2

Dacie wiarę, że Philips oferuje prawie 100 modeli słuchawek nausznych i wokółusznych? W teście pojawił się jednak nie model pierwszy z brzegu, ale najlepszy - nowy flagowiec.

Cena

1 300 zł

Dystrybutor

Philips Polska

Nasza ocena

Wykonanie
Okazałe i luksusowe słuchawki domowe. Bardzo duże muszle, duże przetworniki, doskonałe materiały i wykonanie. Długi, mocny kabel.
Funkcjonalność
Łatwość dopasowania, bardzo wygodne muszle. Kabel odłączany. Konstrukcja otwarta ze wszystkimi jej właściwościami.
Brzmienie
Swobodne, przestrzenne, dynamiczne, bogate i dokładne w całym pasmie, ale bez śladu natarczywości.
Artykuł pochodzi z Audio

Philips Fidelio - budowa

To już waga ciężka - ponad 380 g, jednak na pierwszy rzut oka widać, że mają prawo tyle ważyć. Muszle Philips Fidelio w porównaniu z konkurencyjnymi są wręcz olbrzymie. Całkowicie obejmują uszy, wykonano je z grubej pianki pokrytej welurem. Obudowy przetworników są okrągłe, ale piankowe kształtki - nieco wydłużone, by lepiej dopasować się do uszu.

Podobno pianka "zapamiętuje" kształt ucha, a jeżeli tak, to na krótko, bo po odłożeniu słuchawek na kilka godzin już "zapomina". Natomiast obiecane równomierne rozłożenie nacisku jest faktem, podobnie jak odprowadzenie ciepła (uszu mi nie grzały) - ale to w dużym stopniu zawdzięczamy konstrukcji otwartej.

Przetworniki mają średnicę 50 mm, są oddzielone od ucha plastikowymi kratkami i materiałem. Regulacja muszli góra-dół jest minimalna, w lewo-prawo nie jest możliwa w ogóle.

Muszle nie wysuwają się na prowadnicach, dopasowanie zapewnia inny sposób - wewnętrzny pałąk, który wydłuża się i skraca na wewnętrznej gumce. System jest prosty, skuteczny i praktycznie niezniszczalny.

Philips Fidelio - konstrukcja i dodatkowe wyposażenie

Muszle przykręcone są do metalowych pierścieni, które zamocowano wprost do prętów zewnętrznego pałąka. Słuchawki nie są składane. Zewnętrzny pałąk obciągnięto, sądząc po zapachu, prawdziwą skórą. Philips Fidelio, nie licząc kilku jaśniejszych akcentów, są w całości czarne.

Trzymetrowy kabel jest pokryty materiałowym oplotem zwiększającym trwałość i minimalizującym plątanie, jest też odłączany od słuchawek (mini-jack).

W komplecie znajdziemy przejściówkę z wtyku 3,5 mm na 6,3 mm. Nie dostajemy żadnej torby, worka, adapterów ani kontrolerów iosów i androidów - to klasyczne, piękne słuchawki domowe, więc odpowiednim dodatkiem byłby wygodny fotel.

Czytaj również: Linia produktów Philips Fidelio wróciła na rynek i ma się dobrze

Duże, 50-mm przetworniki, wyróżniają najlepsze słuchawki.

Duże, 50-mm przetworniki, wyróżniają najlepsze słuchawki.

Odsłuch

Zacznę mocno, bo od wad. Otwarta konstrukcja powoduje, że muzykę słychać na zewnątrz. Podczas cichych nagrań zwracałem też uwagę na dźwięki z zewnątrz.

Słuchawki były dla mnie za duże - nie miałem możliwości takiego "naciągnięcia" wewnętrznego pałąka, by X2 pewnie trzymały się na głowie. Zatem przed zakupem konieczna jest przymiarka. Za to samo brzmienie jest doskonałe.

Dynamika występuje tu w parze z rewelacyjną przestrzennością. Daje to efekt ogromnej swobody, lekkości, łatwości odtwarzania wszystkich rodzajów nagrań.

Philips Fidelio X2 brzmią wręcz radośnie, a nas uszczęśliwiają i skłaniają, aby wbrew wszelkim przeszkodom słuchać ich wciąż i bez przerwy.

Czytelność jest bardzo dobra, mimo że scena i muzycy są odsunięci - czyli nie siedzą w środku głowy. Wyśmienicie. Środek nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest neutralny i dokładny. Szybki i zwinny bas wydaje się nawet szczupły, zwłaszcza w "zwykłych" rockowych nagraniach.

Kiedy jednak włączyłem kilka utworów, w których bas sięga bardzo nisko - tamże sięgnął, tylko wcale tego nie eksponował. Myślę, że mogłyby kosztować znacznie więcej, ale Philips boi się brnąć w high-end.

Grzegorz Rogóż

Specyfikacja techniczna

PHILIPS Fidelio X2
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Impedancja (Ω) 30
Pasmo przenoszenia (Hz) 5-40 000
Sterowanie (podst./MFI/Android) –/–/–
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu