ADVANCE ACOUSTIC MAP-101

ADVANCE ACOUSTIC
MAP-101

Wzmacniacze stereo

Advance Acoustic rozwija się szybko, zajmując coraz rozleglejsze tereny, konstrukcją MAP-800 sięgając niemal hi-endu. Z drugiej strony rozpoczyna ofertę integrą MAP-101, która za tę cenę prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

Front wzmacniacza Advance Acoustic MAP-101 wykonano z grubego aluminium i podzielono na segmenty - grubszy i wyższy pośrodku plus płytsze po bokach. Całość jest czarna (wyróżnik nowej serii Black Line). Na środku umieszczono pokrętło wzmocnienia i - niespodzianka - niebieski wyświetlacz alfanumeryczny, wskazujący poziom wysterowania. Kręcąc gałką można się przekonać, że za nią znajduje się enkoder, a nie klasyczny potencjometr. Po obydwu stronach zamontowano przyciski zmieniające wejścia oraz włącznik sieciowy (bez trybu standby) - wszystkie z niebieskimi diodami. Z prawej strony mamy też gniazdo słuchawkowe (duży jack).

Na tym historia o wszechstronności MAP-a się nie kończy - podpis "phono" pod jednym z przycisków świadczy o tym, że mamy tu także przedwzmacniacz gramofonowy. Mój sokoli wzrok wyłowił jeszcze jeden napis wraz z towarzyszącą diodą, wskazującą na uruchomienie trybu "High Bias". W MAP-ie, podobnie jak niegdyś we wzmacniaczach Marantza, można podać na tranzystory końcowe znacznie wyższy prąd spoczynkowy i w ten spo sób zmusić urządzenie do pracy w klasie A - jak podaje firma, w zakresie do 10 W. Po audiofilsku, chociaż absolutnie nieekologicznie.

Między tymi dwoma trybami przechodzimy przesuwając mały przełącznik na tylnej ściance, obok którego widać ładne gniazda RCA, dla czterech wejść liniowych i jednego gramofonowego (MM) a także dla wejścia na końcówkę mocy i wyjścia z przedwzmacniacza - spięte złoconymi zworami. Na środku znajdują się bardzo ładne, złocone, wygodne w dokręcaniu gniazda głośnikowe - takie same spotkamy w wielu drogich produktach.

Dobra passa wnętrza

Wnętrze wzmacniacza Advance Acoustic MAP-101 kontynuuje dobrą passę. Sekcję przedwzmacniacza zaekranowano - tylko od góry, ale zawsze... Ma ona swoje własne uzwojenie w transformatorze, a jej centrum, w przenośni i dosłownie, zajmuje duży układ scalony Philipsa - 8-bitowy mikrokontroler, sprawujący pieczę nad zabezpieczeniami przed zwarciem i przegrzaniem a także nad sterowaniem wzmocnieniem. Obok umieszczono małą, scaloną drabinkę rezystorową oraz scalony przełącznik W tej części znajdziemy jeszcze jeden układ scalony - 4580 firmy JRC w preampie gramofonowym. Resztę układu zbudowano na bazie tranzystorów. W końcówkach mocy pracują pary bipolarnych tranzystorów Toshiby (2SA1941- +2SC 5198). Elementy bierne są standardowe, co nie powinno dziwić, zważywszy na cenę urządzenia. Całość robi bardzo dobre wrażenie.

Odsłuch

Duży, pełny dźwięk Advance Acoustic MAP-101 przypomina brzmienie wielu znacznie droższych wzmacniaczy. Bez nerwowości i rozjaśnienia, dojrzałe granie MAP-101 nie wynika z wyraźnego przytłumienia górnego zakresu, lecz z mocnej podbudowy niskich częstotliwości, sporej dynamiki i swobody basu. Pod względem barwy Advance Acoustic MAP-101 wpisuje się w styl znany z innych wzmacniaczy (a także odtwarzaczy) Advance. Konstruktorzy firmy panują więc nad sytuacją i potrafią zaszczepić wybrany klimat nawet w najtańszym projekcie. Priorytetem jest nasycenie, gęsta tkanka muzyczna, a także duża scena. Punkt ciężkości został przesunięty w kierunku wyższego basu, wysokie tony są trochę zaokrąglone, brzmienie nie jest krystalicznie przejrzyste, ale gdyby takie było... trzeba by dopisać do ceny jedno zero.

W trybie "High Current" poprawia się separacja źródeł i czytelność przestrzeni z akustyką studia nagraniowego. Pojawia się jednak problem: radiator w Advance Acoustic MAP-101 jest raczej niewielki; naklejono na nim czujnik temperatury, który po przekroczeniu pewnej wartości, przełącza automatycznie w tryb pracy w klasie AB, a po ochłodzeniu radiatora z powrotem włącza wysoki prąd podkładu (klasa A). Z normalnymi kolumnami MAP w trybie HC wytrzymywał 10, góra 15 minut "średnio głośnego" grania. Radiator jest po prostu za mały i zbyt szybko się nagrzewa. Można się zgodzić na taki układ - ciche, cyzelowane brzmienie albo większa porcja decybeli. Choć już bez takiego wyrafinowania, to wciąż z ładną barwą.

Wojciech Pacuła

Parametry

ADVANCE ACOUSTIC MAP-101

  • Produkowany Tak

Laboratorium

Najmniejszy ze wzmacniaczy Advance Acoustic chwali się przyzwoitą mocą wyjściową. Dostarczając na wejście liniowe sygnał o wzorcowym napięciu 0,2 V, uzyskamy 66 W przy 8 omach. Moc utrzymywana jest na dobrym poziomie - 2 x 58 W - w trybie dwukanałowym, obciążenie 4-omowe przynosi wzrost do 2 x 72 W.

Słabszą stroną wzmacniacza jest poziom szumów (S/N tylko 74 dB), dlatego mamy także i nie najwyższą dynamikę - 91 dB. Pasmo przenoszenia (rys. 1) jest szerokie, wykres dla 4 omów charakteryzuje się minimalnie większym spadkiem w zakresie najwyższych częstotliwości. Widać również niższy współczynnik wzmocnienia napięciowego. Wysoki udział w spektrum zniekształceń (rys. 2) mają parzyste z najsilniejszą drugą (-63 dB), czwartą (-78 dB) oraz szóstą (-88 dB), ale nieparzyste trzecia i piąta również przebijają się ponad -90 dB.

Razem z szumem nie pozwala to na osiągnięcie niskich pułapów THD+N (rys. 3), choć w szerokich zakresach wykres jest płaski. Nieco lepiej jest dla 8 omów, bo wtedy wzmacniacz potrafi zejść z THD+N poniżej 0,1% w zakresie 2 - 51 W.

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Znakomite, z solidną obudową i dużym zasilaczem. Tylko przydałby się większy radiator.
  • Laboratorium: W ejście gramofonowe, gniazdo słuchawkowe, opcja pracy w klasie A; Parametry Wysoka moc, ale szumy i zniekształcenia też nie najniższe.
  • Brzmienie: Brzmienie Pełne, nasycone, z dużymi źródłami na scenie. W klasie A pojawia się też dobra głębia i przejrzystość.
NAD C316BEE v2

NAD
C316BEE v2

Cena: 1 800 zł

DENON PMA-800NE

DENON
PMA-800NE

Cena: 2 190 zł

AMC XIA30t

AMC
XIA30t

Cena: 1 800 zł

LYNGDORF AUDIO TDAI-3400

LYNGDORF AUDIO
TDAI-3400

Cena: 22 500 zł

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

AVANTGARDE ACOUSTIC
Trio + Sub 231 XD cz.2

AVANTGARDE ACOUSTIC Trio + Sub 231 XD cz.2

W drugiej części prezentacji systemu Avantgarde Trio skupiamy się na opisie konstrukcji samych Trio, pozostawiając z bok...