BC ACOUSTIQUE EX 222

BC ACOUSTIQUE
EX 222

Wzmacniacze stereo

Coraz więcej producentów, a należy do nich BC Acoustique, wprowadza do konstrukcji wzmacniacza przetwornik C/A. Układ nie musi być drogi i może znaleźć się w niskobudżetowych konstrukcjach, takich jak EX222.

W zmacniacz BC Acoustique EX 222 jest dość ciężki, choć nieco mniejszy od Pioneera. Jego obudowa ma standardową szerokość, ale jest niska. Lekko zaokrąglone krawędzie, front z delikatnie szczotkowaną fakturą i dość przewidywalny układ z dużym pokrętłem głośności oraz rządkiem przycisków do wyboru źródeł.

Trochę w nietypowym miejscu, bo tuż przy regulatorze wzmocnienia, ulokowano wyjście słuchawkowe (6,3 mm) oraz przycisk włączający filtr kontur; po drugiej stronie ustawiono pokrętła zrównoważenia oraz regulacji tonów niskich i wysokich, które możemy odłączyć funkcją Direct. Wokół regulatorów wyjątkowo wyraźnie zarysowano podziałki; nawiązanie do sprzętu profesjonalnego(?).

Z tyłu BC Acoustique EX 222 jest spokojniej: jedna para terminali głośnikowych, pięć wejść liniowych oraz jedno wyjście pętli dla rejestratora, niezależny panel tworzą dwa wejścia cyfrowe (współosiowe i optyczne) akceptujące sygnały do 24 bitów/ 96 kHz.

Jest także "łamana" antena, która - tak jak w urządzeniu Taga Harmony - współpracuje z modułem bezprzewodowej transmisji Bluetooth. BC Acoustique, podobnie jak konkurent, posłużył się systemem aptx, dzięki któremu współpraca z urządzeniami przenośnymi czy np. komputerem powinna przebiegać bez najmniejszych problemów.

O ile z zewnątrz BC Acoustique EX 222 nie wygląda porywająco, to prawdziwą "urodę" tego wzmacniacza pokazuje jego wnętrze.

BC Acoustique EX 222 - wnętrze

Zasilacz zrealizowano w układzie dual- -mono, bez żadnych "ale", z parą transformatorów toroidalnych. Większą część układów audio zainstalowano na jednej dużej płytce, na której wlutowano zarówno końcówki mocy, jak i gniazda wejściowe.

Obwód przedwzmacniacza zaczyna się od przełącznika źródeł zrealizowanego na hermetycznych przekaźnikach. W centrum płytki umieszczono elementy zasilacza (prostownik, kondensatory), a tuż za nimi odsunięte od siebie, stanowiące lustrzane odbicia końcówki. W każdym kanale widać parę tranzystorów marki Toshiba.

Konstrukcja regulatorów wymusiła przeniesienie części przedwzmacniacza na niezależny blok przy przedniej ściance. Tam znajduje się główny analogowy potencjometr Alps z silniczkiem oraz mniejsze potencjometry do regulacji zrównoważenia kanałów i barwy.

Konieczność prowadzenia kabli (w obydwie strony) to najsłabszy punkt tej konstrukcji, choć zwykle w niedrogich wzmacniaczach jest to jedyny rozsądny kompromis.

Wydzielono również, ale już obok modułów wejściowych, płytki z systemami Bluetooth oraz przetwornikiem DAC. W tym ostatnim pracuje popularny konwerter Cirrus Logic CS4334 o rozdzielczości 24 bity/96 kHz.

Odsłuch

Przy dźwięku BC Acoustique EX 222 nie będziemy się nudzić, to brzmienie intryguje od samego początku i nie przestaje angażować nawet po dłuższym czasie. U jego podstaw nie leży jednak jakieś "udziwnienie". Trudno dostrzec wyraźne odejście od dobrej równowagi tonalnej, ale w tym przypadku nie oznacza ona brzmienia bezosobowego. Ten wzmacniacz nie jest idealnym "drutem ze wzmocnieniem", dodaje coś od siebie: właśnie ożywienie i soczystość.

W zakresie niskich częstotliwości francuski model nie jest ultraszybki i zwinny jak Pioneer, pozwala sobie na lekkie poluzowanie rytmu, ale w zamian oferuje wspaniałe rozciągnięcie, a także spójność. Dźwięk ma masę i siłę, lecz bas nie dominuje i nie zakrywa średnicy; ta potrafi wyjść z mocnymi wokalami, ale wcale ich nie pogrubia - odważnie dochodzi do granicy z sopranami, dzięki czemu wiele instrumentów błyśnie bardziej niż z innych wzmacniaczy.

Prezentacja jest wyraźna, odważna, unika suchości, ale też drażliwości - do powyższego została dodana odrobina słodyczy, a szczegółowość nie ma w sobie ostrości. Można odnieść wrażenie, że wzmacniaczowi zawsze chce się grać, że podoba mu się każda muzyka, pokazuje jej dobre emocje.

Droga do komputera

DAC (czy to niezależny, czy umieszczony wewnątrz wzmacniacza) jest dzisiaj urządzeniem lub układem pracującym przede wszystkim w służbie komputera. Jak zatem zmusić EX 222 do współpracy z nim, gdy brakuje najpopularniejszego wejścia USB?

Na szczęście BC Acoustique ma nie tylko cenione przez audiofilów (ale w kontekście komputera bezużyteczne) gniazdo elektryczne współosiowe, lecz także złącze optyczne - ono właśnie może uratować sytuację. Trzeba to sprawdzić dokładnie, bo zazwyczaj komputerowe środowisko nie wspiera najpopularniejszego w audio standardu połączeń z kwadratową wtyczką, wyjście optyczne kryje się jednak w złączu o średnicy 3,5 mm, czyli popularnym mini-jacku. Rozwiązania tego typu znajdziemy często w sprzęcie Apple, np. komputerach Mac Mini, które świetnie nadają się do budowy „audiokomputera”. Do działania będzie oczywiście potrzebna odpowiednia wtyczka.

Innym pomysłem jest zakup zewnętrznego adaptera, który z jednej strony zaakceptuje sygnał USB pochodzący z komputerów, z drugiej strony mając złącze optyczne lub współosiowe.

Parametry

BC ACOUSTIQUE EX 222

  • Produkowany Tak
  • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 80
  • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 132
  • Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,22
  • Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 79
  • Dynamika [dB] 97
  • Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 86

Laboratorium

Producent zapowiada moc 2 x 70 W przy 8 ohm i 2 x 120 W przy 4 ohm, a testowany egzemplarz jeszcze przekracza taką specyfikację, oddając 2 x 80 W przy 8 ohm i 2 x 132 W przy 4 ohm.

Urządzenie może się także pochwalić niemal wzorową czułością 0,22 V. Odstęp od szumów wynosi tylko 79 dB, dlatego - mimo wysokiej mocy wyjściowej - dynamika zatrzymuje się poniżej pułapu 100 dB.

BC Acoustique dobrze radzi sobie z pasmem przenoszenia (rys.1). Przy 10 Hz spadek wynosi 0,8 dB, a przy 100 kHz ok. 2,1 dB.

Rys. 2. wskazuje, iż zniekształcenia harmoniczne są umiarkowane. Najsilniejsza druga ma wprawdzie poziom -73 dB, ale kolejna trzecia leży już przy -82 dB, czwarta przy -85 dB, pozostałe nie przekraczają już -90 dB.

Wykres z rys. 3. nie przynosi niespodzianek, zniekształcenia poniżej 0,1 % możemy uzyskać dla mocy nieznacznie przekraczającej 1 W przy 8 ohm i 2,5 W przy 4 ohm.

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: zewnątrz przeciętnej urody, ale jego wnętrze imponuje. Układ dual-mono z dwoma transformatorami toroidalnymi, wydajny układ chłodzenia, zintegrowany przetwornik C/A 24/96.
  • Laboratorium: Wysoka moc wyjściowa (2 x 80 W / 8 Ohm, 2 x 132 W / 4 Ohm), umiarkowane zniekształcenia.
  • Brzmienie: Żywe, soczyste, z ładną barwą i głębokim, w porywach nawet potężnym basem; góra błyszcząca i lekko osłodzona. Zawsze chętny do grania.
VINCENT SV-200

VINCENT
SV-200

Cena: 3 400 zł

ROTEL A11

ROTEL
A11

Cena: 3 200 zł

MUSICAL FIDELITY M2si

MUSICAL FIDELITY
M2si

Cena: 4 000 zł

AUDIOLAB 6000A

AUDIOLAB
6000A

Cena: 3 400 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

LYNGDORF AUDIO
TDAI-3400

LYNGDORF AUDIO TDAI-3400

Dwadzieścia lat temu Peter Lyngdorf (wówczas jako spiritus movens Tact Audio) z przytupem wszedł w technikę cyfrową, pok...