Dlaczego kopia cyfrowa płyty CD brzmi inaczej niż oryginał?

Dlaczego kopia cyfrowa płyty CD brzmi inaczej niż oryginał?

Stereo, odtwarzacze CD

Już w pierwszym etapie wykonywania kopii płyty CD napotykamy na błędy jej odczytu. standard CD został tak stworzony, aby nawet przy ubytku danych (spowodowanym uszkodzeniem czy tylko zabrudzeniem płyty) dźwięk był nieprzerwany. 

 Oczywiście udaje się to zrobić tylko do pewnego poziomu utraty danych, powyżej którego do gry wkracza układ korekcji błędów, 'odgadujący' brakującą część oryginalnego materiału. Płyta jest więc różnie czytana przez różne urządzenia, a nawet kolejne 'przejścia' na tym samym odtwarzaczu mogą generować rozbieżne dane.

Jeszcze trudniejszy jest zapis, tu wchodzi w grę precyzja wypalenia 'pitów', a ta zależy od jakości mechanizmu, jakości nośnika i parametrów zapisu (prędkości). Kiedy już dostajemy upragnioną kopię, trzymamy w ręku krążek, który charakteryzuje się gorszą (w sensie optycznym - niższy współczynnik odbicia światła) jakością powierzchni od źródłowej płyty tłoczonej, co także nie jest bez znaczenia na późniejszym etapie odtwarzania takiego nośnika.

Efektem tak długiego i obfitującego w pułapki procesu nie jest więc nigdy kopia idealna. W przypadku mocno uszkodzonego oryginału praca może się jednak opłacić. Kopiując płytę za pośrednictwem dysku twardego, na korektę błędów przy odczycie mamy nieskończenie wiele czasu i za którymś z kolei podejściem laser może jednak poprawnie odczytać uszkodzone partie, a później zapisze je na świeżym krążku CD-R.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czym różnią się od siebie tłoczenia tych samych tytułów CD różnych firm?

Co to jest HDCD, XRCD?

Co to jest upsampling?

Czy odtwarzacze DVD radzą sobie gorzej z dźwiękiem płyt CD niż odtwarzacze CD?

Co to jest jitter?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio