Napęd gramofonu

  Napęd to – obok podstawy, ramienia i wkładki – najważniejszy z elementów gramofonu. Na przestrzeni lat konstruktorzy eksperymentowali z różnymi konstrukcjami, by skoncentrować się właściwie wyłącznie na napędzie paskowym.

  Okazjonalnie (np. w przypadku gramofonu Thorens TD402DD) pojawiają się napędy bezpośrednie. Istotą dobrze zaprojektowanego napędu jest nie tylko osiągnięcie i utrzymanie zadanych obrotów, ale też zapewnienie ich stabilności (jak najmniejsze odchyłki względem prędkości odniesienia).

  Nasz słuch jest szczególnie wrażliwy właśnie na nie, a mniej na niedokładność wynikającą ze stale zbyt niskiej lub wysokiej prędkości. Takich odchyłek, falowania dźwięku (określa je parametr Wow & Flutter) nie da się zupełnie wyeliminować, konstruktorzy jednak pracują nad ich zminimalizowaniem – dopieszczają konstrukcję mechaniczną (np. łożyskowanie, precyzję wykonania poszczególnych podzespołów, zwiększają masę talerza), a także wspomagają cały system elektroniką.

  W przypadku napędów paskowych stosuje się zazwyczaj układy dbające o zasilanie, ale także kompensujące i na bieżąco korygujące obroty silnika. W przypadku napędów bezpośrednich odpada problem i... pomoc paska, który sam może zarówno generować zniekształcenia na skutek np. zużycia, ale też do pewnego stopnia tłumić drżenia z silnika. W napędach bezpośrednich specjalne czujniki odczytują prędkości samego talerza i na tej podstawie kompensują obroty silnika.

  Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

  Live Sound & Installation

  Magazyn techniki estradowej

  Gitarzysta maj 2024

  Gitarzysta

  Magazyn fanów gitary

  Perkusista styczeń 2022

  Perkusista

  Magazyn fanów perkusji

  Estrada i Studio czerwiec 2021

  Estrada i Studio

  Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

  Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

  Estrada i Studio Plus

  Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

  Audio maj 2024

  Audio

  Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

  Domowe Studio - Przewodnik 2016

  Domowe Studio - Przewodnik

  Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu