Muzyka i filmy są coraz częściej pobierane z serwisów sieciowych. Umożliwiają to rosnąca przepustowość łącz internetowych oraz nowatorskie rozwiązania w urządzeniach niebędących komputerami. Płynąca z nich wygoda zachęca klientów do zakupów, a wirtualny handel ma się coraz lepiej. Bodziec do rozwoju multimediów i domowej rozrywki w kształtującej się obecnie formule dały nie tyle same komputery, co konsole do gier, odtwarzacze, zestawy kina domowego i amplitunery.
Dzisiaj coraz częściej pojawiają się w nich połączenia sieciowe, a sami producenci używają pojęcia "sieciowy", podkreślając możliwości swojego urządzenia. Wprawdzie większość wirtualnych wypożyczalni filmów działa obecnie w USA, ale jest tylko kwestią czasu, kiedy ta moda dotrze i do nas. Pewnym problemem są wciąż uwarunkowania prawne oraz (zwłaszcza w Polsce) przepustowość łączy do Internetu, lecz i to (powoli) ulega poprawie. Wszystko zaczęło się lawinowo zmieniać wraz z odtwarzaczami Blu-ray, które komunikację z Internetem miały wykorzystywać do systemu BD Live, obecnie coraz częściej jest on tylko cichym dodatkiem, podczas gdy sieciowe serwisy i funkcje robią prawdziwą furorę.
Kolekcjonowanie płyt w postaci fizycznych dysków ma w dalszym ciągu swoich zwolenników, jednak ogromna rzesza osób wybiera już wygodniejsze katalogowanie muzyki i filmów na dyskach twardych lub oglądanie wprost z Internetu. Cyfrowa rewolucja właśnie puka do naszych drzwi i może się zdarzyć tak, że Blu-ray stanie się jednym z ostatnich, jeśli nie ostatnim fizycznym nośnikiem w formie srebrnego krążka, do którego przyzwyczailiśmy się przez ostatnie trzydzieści lat.