Energizer elektrostatyczny iFi Audio Pro iESL

19 czerwca 2017 Sprzęt

Na polskim rynku zadebiutował kolejny z komponentów serii Pro brytyjskiej marki iFi Audio. Nowe urządzenie to niesamodzielny transformator - energizer słuchawek elektrostatycznych.

Adapter iESL został stworzony głównie z myślą o współpracy z flagowym wzmacniaczem marki iFi Audio - Pro iCan, która odbywa się poprzez wykorzystanie specjalnego, autorskiego złącza ESL-Link. W takim duecie iESL nie potrzebuje zewnętrznego zasilania - całość potrzebnej do działania energii urządzenie pobiera z podłączonego iCan`a Pro, która jest następnie "buforowane" w specjalnym układzie kondensatorów.

Takie rozwiązanie przybliża działanie iESL do urządzeń bateryjnych, dzięki czemu praktycznie w całości wyeliminowano występowanie zakłóceń pochodzenia sieciowego. Stanowi to również całkowite odejście od najpopularniejszego dotychczas w energizerach elektrostatycznych rozwiązania, jakim były kaskady prostowników Villarda, które w łatwy i tani sposób podnosiły standardowe napięcie sieciowe 50/60V do pożądanego przez słuchawki elektrostatyczne poziomu 230 - 640V.

Energizer elektrostatyczny iFi Audio Pro iESL

Energizer elektrostatyczny iFi Audio Pro iESL

Minusem tego rozwiązania była jego tendencja do znacznego zwiększenia poziomu szumów sieciowych, co wyraźnie pogarsza jakość odtwarzanej muzyki. Dzięki unikatowemu układowi zastosowanemu w iESL przetwarzany sygnał ma być niemal wolny od tych zakłóceń, których poziom schodzi do niemal niemierzalnego poziomu.

iESL jest również kompatybilny z wzmacniaczami słuchawkowymi innych producentów za pośrednictwem pojedynczego wejścia XLR 4-pin, jednakże w tym trybie wymagane jest podłączenie energizera iESL do sieci dołączonym do zestawu wysokiej klasy zasilaczem iPower. Ponadto wzmacniacz, z którym ma współpracować iELS musi spełniać minimalny parametr prądu wyjściowego, wynoszący 10V przy 64Ω, zaś zalecane przez producenta napięcie powinno wynosić około 28V / 64 Ω.

Energizer elektrostatyczny iFi Audio Pro iESL

Energizer elektrostatyczny iFi Audio Pro iESL

Dzięki zastosowaniu szerokiej regulacji generowanego przez adapter napięcia wyjściowego jego użytkownik w praktyce może zastosować niemalże każde z popularnych modeli słuchawek elektrostatycznych, jakie kiedykolwiek były produkowane. Posiadacz adaptera iESL może bez przeszkód słuchać nawet historycznych modeli słuchawek STAX`a, dla których specjalnie przewidziano oddzielne, 6-pinowe wyjście o napięciu 230V. Ponadto, aby zapewnić łatwość w dopasowaniu adaptera do wzmacniaczy słuchawkowych firm trzecich, na froncie iESL znalazł się również regulator impedancji wejściowej, która może być ustawiona w przedziale między 16, a 96 Ω.

Dodatkowym zadaniem, jakie może spełniać iESL, jest możliwość podłączenia pary złączy głośnikowych biegnących z wzmacniacza kolumnowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu iESL może być zasilany wysokiej klasy sygnałem głośnikowym, zaś po jego wyłączeniu staje się on pasywną "przelotką" sygnału głośnikowego, który jest wysyłany dalej do podłączonych głośników za pośrednictwem dwóch par terminali wyjściowych.

Dane techniczne:

- Maksymalne napięcie wyjściowe: 640 V RMS (16 Ω/20 V) / 320 V RMS (64 Ω/20 V)
- Pasmo przenoszenia: 5 Hz – 50 kHz (-3 dB)
- Napięcie wejściowe (Pro iESL): 5 V – 9 V/1 A max
- Napięcie wejściowe (iPower): AC 85 – 265 V, 50/60 Hz
- Moc: < 1 W
- Wymiary: 213 (dł.) x 206 (szer.) x 63.3 (wys.) mm
- Waga: 2.5 kg (5.5 lbs)

Źródło: CAMAX

IFI AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu