Konwerter cyfrowo-analogowy Chord Qutest

20 lutego 2018 Sprzęt

Qutest to rozwinięty model najbardziej przystępnego cenowo DACa Chord Electronics, 2Qute. Założenie producenta jest takie, aby Qutest - włączony w nawet już starzejący się system audio - doskonale polepszył jego brzmienie.

Rozwiązania technologiczne Chorda mają być dzięki niemu zastosowane w jak największej ilości urządzeń, które można podłączyć, używając izolowanego gniazda USB-B, wejścia optycznego lub podwójnego koaksjalnego.

Chord Qutest został zaprojektowany do użycia w domowym systemie audio, jako stacjonarny DAC. Konstrukcja zasilana jest za pomocą gniazda 5 V Micro USB. Qutest oferuje wsparcie dla plików aż do 32-bit/768 kHz PCM oraz DSD 512 dostarczanych przez galwanizowane wejście USB-B, 24-bit/384 kHz PCM i DSD 128 przesyłanych przez wejście koaksjalne (BNC) oraz 24-bit/192 kHz przy użyciu wejścia optycznego TOSLink.

Na tylnym panelu urządzenia znajdują się analogowe wyjścia RCA służące do połączeń ze wzmacniaczami zintegrowanymi, przedwzmacniaczami i wzmacniaczami słuchawkowymi, a także wejścia cyfrowe wysokiej rozdzielczości (do 768 kHz dual-data), pozwalające na połączenie z komponentami Chord Electronics (np. transportem CD BLU MKII).

Qutest jest wyposażony w gniazdo USB klasy 2, które zostało zaizolowane w procesie galwanizacji. Osiągnięto to przy użyciu całkowicie nowej techniki, w rezultacie możliwe jest przesyłanie danych o bardzo wysokiej rozdzielczości, aż do 768 kHz. Samo wejście nie wymaga użycia sterowników w przypadku połączeń z urządzeniami działającymi na systemach iOS oraz Android, system Windows poprosi nas o zainstalowanie sterowników.

Czytaj również testy przetworników C/A Chord

Konwerter cyfrowo-analogowy Chord Qutest

Konwerter cyfrowo-analogowy Chord Qutest - tylna ścianka 

Obudowa (zaprojektowana przez właściciela firmy Johna Franksa) Chord Qutest to nowy projekt. Ma zdecydowanie większą masę niż poprzednik i została wyprodukowana w procesie obróbki mechanicznej z aluminium o najwyższej jakości. Płytka PCB spoczywa w zagłębieniu wyżłobionym w obudowie, co zapewnia obwodom zdecydowanie większą niż w poprzednich konstrukcjach ochronę i izolację przed zewnętrznymi wibracjami.

Obudowa została wyposażona w charakterystyczne dla Chord Electronics powiększające "okienko", dające wgląd we wnętrze urządzenia. Do kontroli ponownie używa się sferycznych przycisków, które za pomocą koloru informują o wybranym filtrze i częstotliwości próbkowania, a których jasność można ustawić wedle indywidualnego upodobania. Nową cechą jest możliwość wyboru napięcia wyjściowego (1, 2 lub 3 V RMS).

Chord Qutest  zostały zaimplementowane najnowsze technologie FPGA i WTA (Watts Transient Aligned), dzięki czemu urządzenie ma jeszcze większy wpływ na polepszenie dźwięku niż jego poprzednik, 2Qute. Idealnie dobrano tu wzmocnienia, a redukcja szumów, zakres dynamiki i długość taktowania, techniczny wskaźnik zaawansowania filtra interpolacji praktycznie podwoiły się w stosunku do poprzednika.

Czterozakresowy filtr oferuje szerokie spektrum dostępnych modyfikacji brzmienia - od ciepłego i miękkiego, po zimne i krystaliczne.

Dane techniczne:

- Zasilanie: 5V 2A Micro USB
- Wejścia: USB Type B (White): 44.1 kHz - 768 kHz - 16bit - 32bit, 2x BNC Coax (Red): 44.1 kHz - 768 kHz - 16bit - 32bit, Optical (Green): 44.1 kHz - 192 kHz - 16bit - 24bit
- Wyjścia: 1x para of RCA (lewy i prawy)
- Wsparcie PCM: 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz, 192 kHz, 358.8 kHz, 384 kHz, 717.6 kHz, 768 kHz
- Wsparcie DSD: od DSD64 (Single) do DSD512 (Octa-DSD)
- Napięcie wyjściowe: zmienne (wybieralne) 1,2 lub 3V RMS
- Chipset: Chord Electronics custom coded Xilinx Artix 7 (XC7A15T) FPGA
- Częstotliwość: 20 Hz-20 kHz
- Impedancja wyjściowa: 0,025 Ω
- THD: < 0,0001% 1 kHz 3V RMS 300 Ω
- THD i szum prz 3V RMS: 117 dB przy 1 kHz 300 Ω 'A' weighted
- Separacja kanałów: 138 dB przy 1 kHz 300 Ω

Źródło: Voice

CHORD testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu