Wtyki głośnikowe Chord ChordOhmic

03 kwietnia 2018 Sprzęt

Nowe, posrebrzane wtyki głośnikowe ChordOhmic zostały stworzone, by dać możliwość wykorzystania zarówno elektrycznych, jak i brzmieniowych zalet srebra we wszystkich kablach. Będą stosowane we wszystkich kablach głośnikowych firmy Chord Company, a także dostępne osobno (pojedynczo lub w zestawach po 8 sztuk), co pozwoli wykorzystać je do zmodernizowania wszelkich kabli głośnikowych także innych producentów.

Chociaż to złoto jest zwykle uważane za najlepszy materiał do pokrywania styków we wtykach audio wysokiej jakości, jego jedyną faktyczną istotną zaletą jest całkowita odporność na korozję (co zwykle nie jest w ogóle problemem w warunkach domowych). Jak twierdzą specjaliści z Chord Company, materiał ten jest kojarzony z klasą i jakością ze względu na wysoką wartość handlową złota. Sprawę dodatkowo komplikują różne inne materiały wykorzystywane do pokrywania wtyków (na przykład rod, miedź, mosiądz i nikiel), które znacząco różnią się ceną i postrzeganym poziomem jakości brzmienia.

Złoto jest w rzeczywistości trzecim najlepszym przewodnikiem/metalem. Lepszym od niego jest zarówno miedź jak i srebro. Lepsze przewodzenie oznacza mniejszą rezystancję i tym samym mniejsze straty sygnału. Mniejsze straty sygnału oznaczają lepsze osiągi - zgodnie z prawem Ohma! Stąd właśnie wzięła się nazwa nowych wtyków głośnikowych Chord Company.

Chociaż czysta miedź jest dobrym przewodnikiem, w temperaturze pokojowej jest podatna na utlenianie, które drastycznie obniża przewodnictwo. Pokrycie miedzi innym materiałem chroni ją przed tym procesem. Wśród materiałów wykorzystywanych do pokrywania miedzi wykorzystuje się cynę (25% przewodności złota), nikiel (33%) i rod (50%). Co najważniejsze, posrebrzanie ma sens nie tylko z elektrycznego punktu widzenia, ale po prostu daje słyszalnie lepsze brzmienie podczas testów odsłuchowych w porównaniu z pozłacanymi wtykami.

Wiele osób błędnie uważa, że ponieważ srebro się utlenia, jest słabym przewodnikiem. W rzeczywistości utlenia się dopiero w temperaturze rzędu 170 C. Faktem jest natomiast, że może ulegać czernieniu w temperaturze pokojowej na skutek reakcji z siarką obecną w powietrzu, jednak z punktu widzenia przewodnictwa elektrycznego nie stanowi to problemu.

Warstwa poczerniałego srebra (zwykle siarczek srebra) jest miękkim i plastycznym materiałem, który można łatwo usunąć przy zastosowaniu niewielkiej siły. Taka siła występuje we wtykach głośnikowych i widełkach Chord. Dlatego powierzchnia styku jest de facto ograniczona, nawet gdy wtyk siedzi ciasno w gnieździe. Gdy więc wtyk jest wsuwany do gniazda bądź z niego wysuwany, operacja ta można skutecznie wyczyścić punkty styku. Przed wykonaniem tej prostej procedury konserwacji należy wyłączyć wszystkie urządzenia.

CHORD testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu