Kolumny Spendor A7

10 lipca 2018 Sprzęt

Brytyjski Spendor uzupełnia popularną serię A, proponując model A7 - dwudrożne podłogówki z pojedynczym mid-wooferem, które zastępują w ofercie niemal identycznie wyglądające A6R.

Może Cię zainteresować

Podobieństwo nie jest przypadkowe, gdyż Spendor A7 zostały opracowane na bazie poprzedników, jednak w najnowszym modelu znajdziemy kilka istotnych modyfikacji, których celem było osiągnięcie większej skali dynamiki i solidniejszej podstawy basowej, z połączeniu z lepszą rozdzielczością, jednak bez utraty firmowego charakteru brzmienia.

Jeśli postawimy obydwa modele obok siebie, okaże się, że obudowa kolumn Spendor A7  jest nieco większa. Ma ona jednak podobną, konstrukcję o stosunkowo małej masie. Ścianki uzupełniono od wewnątrz asymetrycznymi wzmocnieniami i lekkimi, polimerowymi strukturami akustycznymi o bardzo małej bezwładności. Te ostatnie tłumią rezonanse w zarodku, wytracając energię mechaniczną w postaci ciepła. Jest to własny wynalazek Spendora określany mianem tłumienia dynamicznego.

Czytaj również: kolumny Spendor Classic

Kolumny Spendor A7

Sercem konstrukcji Spendor A7 jest 18-cm głośnik nisko-średniotonowy opracowany na podstawie wyższego modelu D7. Ma on polimerową membranę EP77 osadzoną na zmodyfikowanym zawieszeniu górnym i dolnym. Zabiegi te wydatnie poprawiły stabilność mechaniczną i wytrzymałość temperaturową przetwornika, co przekłada się wydatnie na poprawę właściwości dynamicznych.

Podobnie jak u poprzednika, głośnik ten pracuje w obudowie bass-reflex czwartej generacji, z tunelem o linearnym przepływie powietrza, którego wylot znajduje się z tyłu, bezpośrednio nad cokołem wzmocnionym dodatkowymi tulejami służącymi do wkręcenia kolców. Górę pasma obsługuje lekka, poliamidowa kopułka o średnicy 22-mm, która łączy doskonałą (jak zapewnia producent) odpowiedź impulsową i kierunkową z obniżonym pasmem przenoszenia, osiągniętym dzięki szerokiemu zawieszeniu pierścieniowemu. Inżynierowie Spendora przeprojektowali również zwrotnicę, poprawiając integrację obydwu przetworników oraz przejrzystość w całym paśmie.

Mimo że Spendor A7 czerpią z rozwiązań droższej serii D, ich filozofia jest zupełnie inna: priorytetem jest tu łatwość wysterowania głośników, możliwość ustawienia w różnych pomieszczeniach (także blisko ścian), a przede wszystkim zdolność do zagrania każdego rodzaju muzyki odtwarzanej zarówno z najlepszych źródeł analogowych i cyfrowych, jak i z popularnych urządzeń niższej klasy.

Kolumny Spendor A7

Ceny:

- Wykończenie w fornirach: dąb, ciemny orzech, czarny jesion: 12 490 zł / para
- Wykończenie w fornirze satynowa biel: 13 900 zł / para

W każdym przypadku do kompletu można zamówić maskownice.

SPENDOR testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu