Kolumny głośnikowe Spendor D7.2

19 czerwca 2020 Sprzęt

Kolumny głośnikowe Spendor D7.2 Wprowadzone kilka lat temu modele Spendora: D7 i D9 zaoferowały designerskie wzornictwo, zaawansowanie techniczne i otwarte brzmienie. Mniejsze D7 stały jednym z bestsellerów w historii firmy. Dziś konstruktorzy zastępują je nową wersją, oznaczoną symbolem D7.2.

Może Cię zainteresować

W stosunku do poprzednika zmieniła się przede wszystkim konstrukcja obudowy - do wytłumienia zastosowano inne materiały i przeprojektowano wnętrze, wykorzystując asymetryczne wzmocnienia i uzyskując w ten sposób dużo większą sztywność poprawionego układu znanego pod nazwą Dynamic Damping.

Konstruktorzy wykorzystali także drobne polimerowe elementy tłumiące, które zamieniają drgania w ciepło. Poza nimi wnętrze obudowy jest wolne od innych materiałów tłumiących, umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ powietrza i wypromieniowanie całej energii niskich tonów z głośników na zewnątrz.

Pod względem wymiarów zewnętrznych, wagi i parametrów kolumny Spendor D7.2 są takie jak poprzednicy. Koncepcja przetworników również się nie zmieniła. D7.2 to konstrukcja 2.5-drożna: górę pasma obsługuje w dalszym ciągu 22-mm poliamidowy tweeter z wyrównującym ciśnienie dyfuzorem LPZ (czyli Linear Pressure Zone), niżej pracuje nisko-średniotonowa "osiemnastka" własnej konstrukcji z polimerową membraną EP77, a pasmo basu dopełnia 18-cm woofer z membraną z dwuczęściowego kompozytu kevlarowego.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Spendor

 

Kolumny głośnikowe Spendor  D7.2

Dwa ostatnie głośniki dysponują solidnymi koszami odlewanymi z magnezu oraz silnymi układami magnetycznymi, zoptymalizowanymi pod kątem tłumienia elektrodynamicznego i rozpraszania nadmiaru ciepła. Wyposażono je jednakże w nowe zawieszenia górne wykonane z bardzo stabilnej molekularnie struktury polimerowej, które znacząco redukują rezonanse membran.

Zmiany te spowodowały konieczność dopracowania filtrów - popracowano nad integrację fazową głośników, uzyskując lepszą spójność wszystkich i wygładzając charakterystykę w całym paśmie, a dzięki zmianom w obudowie poprawiając też artykulację basu i przede wszystkim dynamikę średnich tonów.

Od strony estetycznej wprowadzono drobne poprawki w maskownicach i zwężono cokół, którego szerokość jest teraz identyczna z całą obudową, a firmowe logo przeniesiono ze wspomnianego cokołu nieco wyżej.

D7.2 są na tyle duże, by zapewnić odpowiednią dynamikę i zejście basu do 29 Hz. Sposób strojenia portu bass-reflex piątej generacji, wyposażonego w podwójną zwężkę Venturiego ze stożkowatymi zakończeniami, umożliwia - jak mówi producent - ustawienie kolumn blisko ścian i mebli bez istotnego wpływu na charakter niskich tonów, niezależnie od poziomu głośności.

Spendor D7.2 są konstrukcją o wysokiej efektywności i bezpiecznej impedancji (90 dB i 8 Ω), a więc łatwą do napędzenia nawet przez słabsze wzmacniacze średniej klasy i lampowe konstrukcje Single Ended.

Spendor D7.2 są dostępne w następujących wykończeniach: czarny jesion, ciemny orzech, naturalny dąb, wiśnia oraz satynowa biel uzupełniona czarnym cokołem. W zestawie znajdziemy maskownice mocowane magnetycznie oraz regulowane kolce umożliwiające stabilne ustawienie kolumn.

Podana cena jest ceną za parę.

Źródło: Nautilus

SPENDOR testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu