Wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji (AI), treści w rozdzielczości 4K lub niższej są inteligentnie skalowane do poziomu jak najbliższego 8K*. Dzięki temu niemal każdy materiał wideo będzie można zobaczyć w dużo wyższej jakości.
Za sprawne i wydajne przetwarzanie obrazu odpowiada procesor Quantum 8K. Odgrywa on także kluczową rolę w procesie upscalingu i pozwala w czasie rzeczywistym wykorzystać pełny potencjał sztucznej inteligencji. Procesor znacząco polepsza także jakość dźwięku, dopasowując go do wyświetlanej treści.
Sztuczna inteligencja w telewizorze Samsung QLED 8K - na czym to polega?
Technologia upscalingu, która w uproszczeniu oznacza podniesienie jakości obrazu, była stosowana już wcześniej. Jednak do poprawy materiału dotychczas wykorzystywano jego matematyczną analizę. W przypadku inteligentnego skalowania do 8K (upscalingu), jaki mamy w telewizorach Samsung QLED 8K, proces ten jest dużo bardziej złożony. Bierze w nim udział wiele różnych technologii na czele z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją właśnie.
Technologia uczenia maszynowego firmy Samsung ma na celu automatyczne przekształcenie materiału wideo o niższej rozdzielczości do jakości obrazu bliskiej 8K. Technologia ta jest zasilana procesorem Quantum 8K, który został zoptymalizowany pod kątem lepszego przetwarzania szczegółów i oświetlenia. Analizowane materiały wideo są poddawane procesowi inteligentnego skalowania do 8K, który polega na wypełnieniu wolnych przestrzeni pomiędzy pikselami w materiale o niższej rozdzielczości oraz ich uzupełnieniu za pomocą specjalnych algorytmów tak, aby pasowały one do dużego ekranu z większą rozdzielczością. Aby uzyskać jak najlepszą jakość, poprawiana jest też kolorystyka pikseli oraz wyostrzany jest obraz.
W praktyce oznacza to, że zastosowana w telewizorze QLED 8K technologia uczenia maszynowego porównuje wersje tych samych materiałów wideo w niskiej oraz wysokiej rozdzielczości i uczy się różnic między nimi, jednocześnie tworząc olbrzymią bazę danych wynikowych. W kolejnym etapie analizuje miliony fragmentów treści wideo i odnajduje korelacje. Na bazie tych danych jest w stanie wybrać optymalne filtry korygujące błędy poziomu jasności, czerni czy proporcji. W efekcie treści w niższej jakości przekształcane są w materiał wideo, którego rozdzielczość jest bliska 8K.
Warto wspomnieć, że rozdzielczość 8K oferuje 4 razy większą rozdzielczość niż 4K (3840 x 2160) oraz 16 razy więcej niż Full HD (1920 x 1080). Przy tak precyzyjnym wyświetlaniu obrazu każdy piksel ma znaczenie. Im dokładniej zostanie odwzorowany, tym więcej realizmu zobaczą na ekranie widzowie.
Jakie elementy obrazu poprawia AI?
Stosowane są różne techniki poprawy jakości obrazu. W wielu przypadkach to człowiek jest odpowiedzialny za wprowadzenie danych "wejściowych". To, co wyróżnia technologię sztucznej inteligencji Samsung, to fakt, że wykorzystując uczenie maszynowe samodzielnie bada ona miliony obrazów. To pozwala nie tylko przyspieszyć proces analizy, lecz także zapewnia wyższą precyzję.
W przypadku rozdzielczości 8K na to, jak rzeczywisty i wyrazisty będzie obraz wpływ mają nawet najmniejsze szczegóły. Można wskazać trzy najważniejsze sposoby poprawy jakości.
• Tworzenie detalu – proces polegający na wyostrzeniu szczegółów i poprawie ich faktury w miejscach, w których po kompresji pliku linie są zamazane.
• Przywracanie krawędzi – w materiale wideo definiowane są krawędzie tekstu, postaci lub obiektów. Następnie – tam gdzie jest to konieczne – piksele są przesuwane na krawędziach i cieniowane, co sprawia, że obraz jest czytelniejszy i wyraźniejszy. Jeżeli na przykład tekst jest rozstrzelony wzdłuż krawędzi, wideo wokół tekstu jest korygowane, by zwiększyć jego czytelność. W materiale wideo, w którym widać księżyc, funkcja przywracania krawędzi poprawia detale cienia księżyca i zwiększa poziom czerni tła, tym samym poprawiając kontrast.
• Redukcja szumu – polega na wyeliminowaniu szumów statycznych, które najczęściej powstają podczas kompresji lub dekompresji plików. Przykładowo mogą to być skaczące punkty, kwadratowe piksele itp.
Poziomy jasności dla ekranu o przekątnej 65 cali wynoszą 3000 nitów i aż 4000 nitów dla ekranu 75 cali oraz wersji 85-calowej.
Samsung OLED 8K - jasność, kontrast, tryb Ambient
Seria telewizorów Samsung QLED 8K oferuje nieosiągalne dotychczas poziomy jasności. Dla ekranu o przekątnej 65 cali będzie to 3000 nitów i aż 4000 nitów dla ekranu 75 cali oraz wersji 85-calowej, która trafi do sprzedaży przed końcem tego roku (obecnie kupimy modele 65" i 75"). Dzięki temu odwzorowanie szczegółów ma być równie wysokie zarówno w ciemnych, jak i w jasnych scenach. W połączeniu z obsługą standardu HDR10+, który do optymalizacji poziomu kontrastu w każdej scenie wykorzystuje dynamiczne metadane, uzyskiwany obraz będzie wyrazisty i bardziej rzeczywisty.
Maksymalny kontrast zapewnia zaś bezpośrednie podświetlenie z precyzyjnym systemem sterowania, tzw. Direct Full Array Elite. Oznacza to, że ciemne sceny są jeszcze ciemniejsze, a jasne – jaśniejsze. Wpływa on także na ogólną poprawę komfortu oglądania niezależnie od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu.
Samsung Q900R wykorzystuje tryb Ambient** pozwalający wyświetlić na ekranie motyw ściany, na której znajduje się telewizor. Na tak stworzonym tle, z jasnością dopasowaną do warunków w pomieszczeniu, można pokazać dodatkowe treści, takie jak zegar, aktualna prognoza pogody czy własne zdjęcia.
Dopełnieniem efektów wyświetlanych na ekranie jest One Invisible Connection, czyli jeden praktycznie niewidoczny przewód optyczny. To on odpowiada za dostarczenie do telewizora zarówno zasilania, jak i danych AV. Takie rozwiązanie pozwoli wyeliminować zbędne kable - wszystkie zewnętrzne urządzenia, np. soundbary, dekodery czy konsole podłączane są do modułu One Connect, który można ukryć w pobliżu telewizora.
Samsung Q900R wykorzystuje tryb Ambient pozwalający wyświetlić na ekranie motyw ściany, na której znajduje się telewizor.
Domowe centrum dowodzenia i rozrywki
Tradycyjnie nie zabraknie i w przypadku telewizora OLED 8K platformy Smart TV. Personalizowane menu daje łatwy dostęp m.in. do ulubionych serwisów VOD. Znajdziemy tu najpopularniejsze aplikacje, takie jak HBO GO, Netflix, FilmBox Live, Showmax, VoD.pl, player+ czy YouTube.
Samsung QLED 8K - sprzedaż
Samsung QLED 8K jest już dostępny w przedsprzedaży w wybranych sklepach w Polsce. Kupujący mogą liczyć na pakiet dodatkowych korzyści, który obejmuje m.in. usługę transportu wniesienia, montażu i konfiguracji, a także profesjonalną kalibrację. W zestawie z telewizorem dostępny będzie wieszak No-Gap, który pozwoli zamontować telewizor płasko przy samej ścianie.
Samsung QLED 8K będzie dostępny z ofertą Samsung Smart Pack 2018, która daje dostęp do czterech z siedmiu wybranych serwisów VOD***.
W ramach oferty przedsprzedażowej telewizor można będzie zakupić w atrakcyjnej ofercie ratalnej - 20 rat 0%.
CZYTAJ TAKŻE NA WWW.SAMSUNG.COM.PL
*Efekty mogą się różnić w zależności od typu materiałów oraz ich formatu. Skalowanie może nie działać na materiały przesyłane z komputera oraz w niektórych przypadkach przy włączonym trybem Ambient i Game Mode.
**Działanie funkcji tworzenia obrazu ściany w trybie Ambient może się różnić w zależności od otoczenia, w jakim zainstalowany jest telewizor, w tym między innymi od: designu ściany, wzorów na ścianie i koloru ściany.
***Szczegóły oferty dostępne są na stronie www.samsung.com/pl/tvs/smartpack
Źródło: Samsung