W tym artykule przeczytasz porady na temat najważniejszych parametrów głośników samochodowych – takich jak:
• Rozmiar i zastosowany materiał
• Moc
• Czułość
• Wzmacniacz
Głośniki do auta - rozmiary i materiał
Przed zakupem przeanalizuj dokładnie głośniki fabrycznie zamontowane w samochodzie. Możesz nawet całkowicie je wymontować, aby dokładnie określić ich wymiary i zorientować się w tym, jak są rozmieszczone i połączone. Dzięki temu będziesz w stanie określić, jakie głośniki do auta będą pasowały w Twoim przypadku.
Następnie zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. W dużym stopniu wpływa on na jakość dźwięku oraz wytrzymałość produktu. Najczęściej wykorzystywane materiały i ich cechy przedstawiamy poniżej.
• Guma – wykazuje wysoką wytrzymałość i dobrą jakość dźwięku.
• Pianka – ma mniejszą wytrzymałość niż guma.
• Polipropylen zmieszany z tworzywami syntetycznymi – charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością i świetnymi basami.
• Ceramika i metal – odznaczają się świetną wytrzymałością.
Moc głośników samochodowych
Parametr ten określa, ile mocy – mierzonej w watach (W) – może obsłużyć głośnik. Jeśli masz system o niskim poborze mocy, głośniki nie będą musiały sobie radzić z dużą podawaną mocą. Z drugiej strony, system z potężnymi wzmacniaczami zewnętrznymi będzie wymagał głośników, których moc jest bliska mocy wyjściowej wzmacniaczy. Dobrą regułą jest, aby moc głośników samochodowych była 1,5 razy większa niż wzmacniacza.
Pamiętaj też, że najważniejszym parametrem w tym przypadku jest maksymalna obsługa mocy RMS (root mean square, pierwiastek średnio kwadratowy), a nie maksymalna obsługa mocy szczytowej. RMS określa, ile mocy może obsłużyć głośnik w sposób ciągły, a nie tylko na krótki szczytowy moment. System o wartości na 2-50 W RMS będzie lepiej pasował do stereo o małej mocy niż system oceniony na 10-80 W RMS.
Czułość głośników do samochodu
Czułość określa, ile dźwięku emituje głośnik samochodowy z mocy, która jest do niego przyłożona. Jeśli masz samochodowy zestaw stereo o małej mocy (15 W RMS na kanał lub mniej) – czyli taki, który jest fabrycznie montowany w większości samochodów – wówczas głośniki o wysokiej czułości (ponad 90 dB) będą świetnym wyborem. Jeżeli jednak posiadasz system o dużej mocy (16 W RMS na kanał lub więcej), rozważ głośniki o niższej czułości. Odpowiednio zasilane, zapewnią doskonałą jakość dźwięku.
Wzmacniacz - konieczny do poprawnego działania systemu audio
Choć wzmacniacz samochodowy sam w sobie nie generuje dźwięku, to jednak jest konieczny do poprawnej pracy głośników. Pozwala im funkcjonować w bardziej stabilnych warunkach, co może ulepszyć jakość audio generowanego nawet przez fabrycznie zamontowane głośniki. Moc wzmacniaczy samochodowych osiąga od 20 do 1000 W na kanał. Najpopularniejsze modele są wyposażone w 2 lub 4 kanały, choć są i takie, które mają ich aż 8. W wielu przypadkach zalecany jest zakup monofonicznego wzmacniacza, który będzie zasilał jedynie subwoofer.
Oto najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się nad tym, jaki sprzęt audio do samochodu powinieneś wybrać. Bogatą ofertę tego typu produktów znajdziesz na Allegro – na pewno uda Ci się tam wyszukać sprzęt idealnie dopasowany do Twojego auta.