Kolumny głośnikowe Dynaudio Confidence 30

24 kwietnia 2020 Sprzęt

Po wycofaniu z oferty kolumn najwyższej serii Evidence rolę flagowca mają przejąć przedstawiciele gruntownie przeobrażonej serii Confidence z modelem 30 na czele. Przeniesiono do niej najlepsze rozwiązania i sprawdzone koncepcje.

Nazewnictwo najnowszych Confidence nawiązuje z kolei do porządku ustanowionego kilka lat temu przez przeprojektowaną od podstaw serię Contour, która zajmuje miejsce w katalogu Dynaudio bezpośrednio poniżej Confidence.

Także tutaj przyjęto typoszereg dwucyfrowy z zerem na końcu: Confidence 20 to high-endowe monitory, Confidence 30 to najprostsza konstrukcja wolnostojąca, powyżej której jest model Confidence 50 zbudowany na tych samych przetwornikach, ale ze zdublowanym głośnikiem średniotonowym, a na samym szczycie Confidence 60, będący większą wersją "pięćdziesiątek" wyposażonych w woofery o większej średnicy.

Najmniejsze podłogówki z serii Confidence to konstrukcja trójdrożna, z dwoma głośnikami basowymi, jednym średniotonowym i jednym tweeterem na kanał. Taka konfiguracja gwarantuje efektywność 88 dB oraz obciążalność na poziomie 350 W – dla przypomnienia, dwudrożne Confidence C2 Platinum potrafiły zagrać o 1 dB ciszej i można było z nich wycisnąć 300 W.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Dynaudio

Dynaudio Confidence 30

Dynaudio Confidence 30 - przetworniki

Wysokotonowy

Wszystkie przetworniki to całkowicie nowe konstrukcje. W Dynaudio Confidence 30 górę pasma obsługuje Esotar3, czyli ostatnie wcielenie najlepszej jedwabnej kopułki Dynaudio o średnicy 28 mm. Jest on rozwinięciem Esotara Forty zastosowanego w jubileuszowych monitorach Special Forty, w którym główny nacisk położono w optymalizację przepływu powietrza za membraną.

Tutaj komora tylna jest jeszcze większa i skuteczniej zoptymalizowana pod kątem tłumienia rezonansów, a membranę napędza silniejszy magnes neodymowy, dzięki czemu uzyskano szersze pasmo przenoszenia i skuteczniejszą integrację z głośnikiem średniotonowym.

Parametry te umożliwiły rezygnację z odprowadzającego ciepło ferrofluidu, co skutkuje wyższą efektywnością i szybszą odpowiedzią głośnika na najdrobniejsze impulsy.

Filcowy krążek tłumiący zniekształcenia został zastąpiony przez wewnętrzną membranę Hexis, która poprawia odpowiedź częstotliwościową oraz impulsową tweetera.

Czytaj również: Jak należy ustawić zespoły głośnikowe względem miejsca odsłuchowego?

Dynaudio Confidence 30

• Średniotonowy

Głośnik średniotonowy o średnicy 15 cm to nowa konstrukcja o nazwie Horizon i mimo membrany wykonanej ze znanego od długich lat polimeru magnezowo-krzemianowego MSP jest to konstrukcja odchodząca najdalej od dotychczasowych firmowych rozwiązań.

Zawieszenie górne licuje się tu gładko z membraną o zmienionym profilu, redukując pierwszą częstotliwość rezonansową i umożliwiając niezakłócone promieniowanie dźwięku na większej powierzchni. Także kształt kosza został zmieniony tak, by umożliwić swobodniejszy przepływ powietrza z tyłu membrany i zredukować masę konstrukcji.

Niskotonowy

W najnowszych basowych "osiemnastkach" typu NeoTec znajdziemy specjalnie wyprofilowane, pojedyncze magnesy neodymowe napędzające miedziane cewki nawinięte na potrójnej warstwie włókna szklanego.

Karkasy z cewkami zaprojektowano od nowa, biorąc pod uwagę przede wszystkim optymalną sztywność i odprowadzanie powietrza z dolnej części układu drgającego.

Membrany głośników są wykonane z klasycznego MSP, a całość układu pracuje w wypełnionej przegrodami obudowie bass-reflex, wentylowanej w dolnym panelu obudowy. Port rozdziela się we wnętrzu na podwójny tunel uzupełniony silikonowym dyfuzorem, kierującym strumienie powietrza w określony sposób ku odpowiednio wyprofilowanemu ujściu w stalowym cokole.

Czytaj również: Jaka jest optymalna odległość kolumn od ścian pomieszczenia?

Dynaudio Confidence 30

Cała konstrukcja spoczywa na kolcach, dzięki czemu właściwości w promieniowaniu basu są niezmienne od otoczenia. Głośniki filtrowane są za pomocą zwrotnic 2 i 3 rzędu, co dla Dynaudio jest rozwiązaniem wręcz rewolucyjnym.

Firmowa konfiguracja DDC Lens to ulepszona soczewka akustyczna zaprojektowana z pomocą rozbudowanego systemu pomiarowego Jupiter, mieszczącego się w laboratoriach Dynaudio w Skanderborgu. Jest ona rozwinięciem układu DDC, znanego z topowych Evidence i poprzednich modeli wolnostojących Confidence i ma na celu redukcję promieniowania fal akustycznych w kierunku podłogi i sufitu.

Tutaj przyjmuje postać starannie zaprojektowanego aluminiowego wyprofilowania wokół tweetera, zintegrowanego z odpowiednio wyprofilowanym panelem przednim, uformowanym z ultra-lekkiego i wytrzymałego materiału kompozytowego Compex. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zastosowanie pojedynczego głośnika wysokotonowego i dużo prostszych filtrów częstotliwościowych.

Głośniki są montowane do płyty frontowej za pomocą specjalnych pierścieni aluminiowych i podkładek, dzięki czemu osiąga się bardzo dobrą izolację od niepożądanych drgań. A wszystko po to, by wyemitować strumień dźwięku ściśle ukierunkowany w pionie, zapewniając szerszy obszar "sweet-spotu” i dokładniejszą redukcję rozpraszania.

Dynaudio Confidence 30 są produkowane w Danii.

Źródło: Nautilus

Może Cię zainteresować
DYNAUDIO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu