Nowa generacja kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins serii 700

21 września 2022 Sprzęt

Bowers & Wilkins wprowadza do oferty nową generację serii 700, która obejmuje łącznie 8 nowych modeli: 3 kolumny podłogowe, 3 podstawkowe i 2 głośniki centralne oraz specjalnie dopasowaną wzorniczo podstawkę. Umożliwiają one zbudowanie – dopasowanego do potrzeb użytkownika – systemu stereo lub zestawu kina domowego.

Modele należące do nowej linii 700 S3 Bowers & Wilkins są odpowiednikami konstrukcji dostępnych w poprzedniej generacji, jednak każdy z nich został przebudowany. Zmiany dotyczą zarówno obudowy i wykończenia, jak i ulepszeń technicznych.

Bowers & Wilkins 700 S3 - obudowy w nowym kolorze

Nowa generacja serii 700 to smuklejsze obudowy o odpowiednich proporcjach, a także lekko zakrzywiony panel frontowy. To róznież nowe wykończenie – Mocha (mokka), które dołącza do dwóch dotychczas dostępnych w serii 700 wariantów Gloss Black (czarny połysk) i Satin White (satynowa biel).

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins 700 S3

Obudowa z techniką Tweeter-on-Top

Wraz z wprowadzeniem na rynek kolumn 700 S3 Bowers & Wilkins zastosował wiele ulepszeń względem modeli należących do poprzedniej generacji. Charakterystyczną konstrukcję z wydzielonym przetwornikiem wysokotonowym (Solid Body Tweeter-on-Top) mają teraz aż cztery modele.

Oprócz podłogowego Bowers & Wilkins 702 S3 i podstawkowego Bowers & Wilkins 705 S3, technikę Tweeter-on-Top zastosowano także w innym modelu podłogowym – 703 S3 i w głośniku centralnym Bowers & Wilkins HTM71 S3. Umożliwia to zbudowanie kompletnego systemu kina domowego, w którym kolumny głośnikowe będą miały odseparowany tweeter.

Co więcej, zmieniony został kształt tubowej obudowy przetwornika wysokotonowego. W nowej generacji konstrukcja wykonana z litego bloku aluminium została wydłużona, co wydatnie przełożyło się na brzmienie w zakresie wysokich tonów i poprawiło otwartość sceny dźwiękowej.

Czytaj również: Nowa seria Bowers & Wilkins 800 Diamond

Karbonowa kopułka wysokotonowa

Na uwagę zasługuje ponadto karbonowa kopułka przetwornika wysokotonowego (Carbon Dome). Rozwiązanie to zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o serii 700 brytyjskiego producenta.

W porównaniu chociażby do głośnika wysokotonowego z podwójną kopułką aluminiową, Carbon Dome zapewnia przetwornikowi wyższą częstotliwość "przełamania" (brake-up frequency) – sięga ona 47 kHz. Pozwala to uzyskać szerokie pasmo przenoszenia, a także zapewnia poprawę precyzji i szczegółowości brzmienia.

Czytaj również: Głośnik Bowers & Wilkins Zeppelin w nowej ulepszonej wersji

Biomimetyczne zawieszenie

We wszystkich trójdrożnych modelach należących do serii Bowers & Wilkins 700 S3 zastosowano kompozytowe zawieszenie biomimetyczne (Biomimetic Suspension), po raz pierwszy użyte w kolumnach głośnikowych 800 D4 Bowers & Wilkins.

Rozwiązanie to umożliwiło zwiększenie wydajności membrany średniotonowej i poprawiło przejrzystość dźwięków odtwarzanych w zakresie środka przetwarzanego pasma akustycznego.

Niskotonowe membrany Aerofoil

Przetworniki niskotonowe zastosowane w kolumnach z serii 700 S3 mają membrany o profilu Aerofoil, które zostały opracowane przy pomocy zaawansowanych technik modelowania komputerowego.

Membrana Aerofoil ma zmienną grubość, co zapewnia sztywność i wytrzymałość tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Przekłada się to na głęboki i dynamiczny bas.

Czytaj również: Kolumny Bowers & Wilkins 705 i 702 Signature w nowym wykończeniu Midnight Blue Metallic

Dodatkowe modyfikacje zwiększające wydajność

Modernizacji uległy także terminale głośnikowe, które były wzorowane na tych zastosowanych w serii 800 Diamond. Zapewniają one stabilniejsze połączenie, zwłaszcza przy wykorzystaniu kabli z końcówkami widełkowymi.

Modyfikacji uległy także zwrotnice głośnikowe, które nadal wykorzystują kondensatory firmy Mundorf, ale zostały wzbogacone o liczne kondensatory bocznikujące.

Zmodernizowano także konstrukcję bas refleks. Tunel Flowport (o perforacjach podobnych do tych stosowanych w piłeczkach golfowych) ma większą średnicę, co poprawiło przepływ powietrza i umożliwiło uzyskanie żywego, a jednocześnie bardziej dynamicznego brzmienia.

Co więcej, w modelu Bowers & Wilkins 702 S3 tunel Flowport jest umieszczony u dołu kolumny, a nie z tyłu, jak to miało miejsce u poprzednika, czyli w kolumnie Bowers & Wilkins 702 S2. Rozwiązanie to ułatwia ustawienie tej potężnej kolumny głośnikowej w pomieszczeniu odsłuchowym, a tym samym zintegrowanie jej z systemem stereo lub kina domowego.

Czytaj również: Bowers & Wilkins zaprezentował nowy soundbar - Panorama 3

Głośnik centralny Bowers  & Wilkins HTM71

Bowers & Wilkins 700 S3 - ceny i dostępność

Kolumny z serii 700 S3 pojawią się w sprzedaży u autoryzowanych dealerów w październiku tego roku. Sugerowane ceny detaliczne poszczególnych modeli przedstawiają się następująco (cena za sztukę):

• 702 S3 – 15499 zł
• 703 S3 – 11999 zł
• 704 S3 – 8299 zł
• 705 S3 – 6999 zł
• 706 S3 – 4799 zł
• 707 S3 – 3599 zł
• HTM71 S3 – 9499 zł
• HTM72 S3 – 5699 zł

Cena podstawek głośnikowych FS-700 S3 to natomiast 2149 zł (za sztukę).

Audio Klan

BOWERS & WILKINS testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu