Hub IoT
Wbudowany Hub IoT to nowość, która zadebiutowała w tegorocznych telewizorach z serii QLED, Neo QLED i OLED od modelu Q60C. Dzięki niej domowy ekosystem można zbudować bez dodatkowych modułów zewnętrznych. Innymi słowy od teraz to telewizor będzie pełnił rolę huba/konektora. Aby z niego skorzystać, wystarczy jednorazowo aktywować go w ustawieniach telewizora.
W dodatku wszystko będzie widoczne na podglądzie, dzięki intuicyjnej aplikacji SmartThings[1]. Ważnym zastosowaniem tej aplikacji jest możliwość stworzenia centrum zarządzania domem. To nie tylko współpraca z telewizorem, lecz także innymi kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak pralka, lodówka, piekarnik czy odkurzacz.
Dzięki aplikacji użytkownicy otrzymują kompleksowy wgląd w także to, ile energii zużywają ich urządzenia, co pozwala przejąć kontrolę nad jej zużyciem i w efekcie obniżyć miesięczne rachunki. Ponadto na dużym ekranie dzięki aplikacji można otrzymywać powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania czy suszenia bez potrzeby przerywania filmu.
Dodatkową nowością jest możliwość stworzenia w telewizorze mapy domu w 3D. Poszczególne urządzenia, przypisane do konkretnych pomieszczeń, jak lodówka czy piekarnik – do kuchni. Dzięki aplikacji będzie można wyświetlić ich status oraz sterować nimi z poziomu smartfona. Ta wizualna mapa ułatwia codzienne korzystanie z ekosystemu urządzeń.
Czytaj również nasze testy telewizorów Samsung
Inteligentna kalibracja
Inną przydatna funkcją z wielu, które oferują telewizory Samsung Smart TV, zintegrowaną z mobilną aplikacją SmartThings, jest inteligentna kalibracja[2]. Wykonując kilka prostych kroków, można dokonać jej samodzielnie w domu.
Inteligentna kalibracja jest dostępna dla tegorocznych telewizorów Samsung z serii Excellence Line, Neo QLED, QLED, OLED oraz dla The Frame, The Serif i The Sero oraz modeli z 2022 roku. Do przeprowadzenia procedury potrzebny jest jedynie smartfon oraz wspomniana już aplikacja SmartThings. W zależności od modelu telewizora do wyboru są dwa tryby kalibracji: podstawowy i profesjonalny.
Aby przeprowadzić kalibrację, należy w głównym menu telewizora wybrać Ustawienia, następnie Wszystkie Ustawienia, Obraz i Ustawienia Eksperckie. W kolejnym kroku należy kliknąć "Inteligentna kalibracja" oraz zeskanować kod QR na ekranie, aby zarejestrować telewizor w SmartThings.
Po pomyślnej rejestracji mamy dwie możliwości przeprowadzenia kalibracji. Pierwszy – podstawowy – to szybka i prosta optymalizacja ustawień obrazu, która potrwa ok. 30 sekund. Drugi – profesjonalny – to intensywna kalibracja bieli, liniowej skali szarości, współczynnika gamma i chromatyczności. Potrwa ok. 4-8 minut.
Aby przeprowadzić kalibrację, leży ustawić smartfon na statywie i umieścić jego tylną kamerę w odległości od 1 do 3 cm od ekranu telewizora. Na ekranie pojawi się biały prostokąt, który stanowi obszar pomiaru. Po zakończeniu wyświetlony zostanie raport z kalibracji. Na ostatnim etapie należy wybrać "zastosuj do skalibrowanych", aby ustawić korekcję.
[1] Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android od wersji 8 wzwyż, iOS od wersji 13 oraz telewizory Samsung Smart TV. Dostępna technologia oraz funkcje mogą się różnić w zależności od kraju, usługodawcy, środowiska sieciowego lub produktu. Aktualizacje odbywają się bez powiadomienia. Wymagane jest podłączenie do Internetu oraz zarejestrowanie urządzeń w aplikacji SmartThings. Podłączone urządzenia są sprzedawane oddzielnie.
[2] Funkcja wymaga pobrania aplikacji SmartThings. Dostępna jest na urządzeniach wyprodukowanych po 2019 roku, które posiadają system operacyjny Android (Galaxy S, Note, Z Fold, Z Flip) lub iOS z obsługą Face ID.
Źródło: Samsung