Pięć nowych kolumn w serii Tesi w ofercie Indiana Line

21 marca 2024 Sprzęt

Do oferty Indiana Line dołączają modele z nowej generacji serii Tesi. Portfolio marki powiększy się o pięć nowych kolumn głośnikowych – podłogowe Tesi 5 i Tesi 6, podstawkowe Tesi 2 i Tesi 3 oraz głośnik centralny Tesi 7. Wszystkie zostały udoskonalone względem swoich poprzedników, a zaczerpnięto z nich rozwiązania wzorowane na modelach z topowej serii Diva marki Indiana Line.

Zoptymalizowane przetworniki elektroakustyczne

We wszystkich pięciu modelach zastosowano 26-milimetrowy przetwornik wysokotonowy, który ma nowy, prostokątny front wzorowany na kolumnach z serii Diva. Został jednak wykonany w prostszej technice montażowej, dzięki czemu ma doskonale współgrać z pozostałymi przetwornikami wyposażonymi w pierścienie maskujące mocowania koszy głośnikowych i wytrzymałe polipropylenowe membrany domieszkowane miką.

Wzmocnione konstrukcje

Obudowy kolumn zostały dodatkowo wzmocnione, aby zminimalizować niepożądane rezonanse ścian i zredukować fale stojące powstające wewnątrz kolumny. Największe udoskonalenia pod tym względem zastosowano w modelach Indiana Line Tesi 5 i Indiana Line Tesi 6, w których wykorzystano gęstą sieć wręg, jak na topowe podłogowe konstrukcje marki Indiana Line przystało.

Co więcej, przetwornik średniotonowy w trójdrożnej kolumnie głośnikowej Tesi 6 pracuje niezależnie we własnej, zamkniętej komorze, oferując niezrównaną klarowność i przestrzenność odtwarzanego dźwięku w środku pasma akustycznego.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Indiana Line

Indiana Line Tesi
Indiana Line Tesi

Obudowy bass-reflex

Największa podłogowa kolumna Indiana Line Tesi 6 ma wylot tunelu bass-reflex ulokowany w podstawie, co zmniejsza słyszalność rezonansów z niego dobiegających, a jednocześnie pozwala dosunąć kolumnę blisko ściany, bez obaw o nadmierne podbicie niskich częstotliwości.

Mniejsza z kolumn podłogowych Tesi 5 oraz większa z podstawkowych Tesi 3 mają wylot bass-refleksu na froncie obudowy. Zwiększa to swobodę ustawienia ich w pomieszczeniu odsłuchowym.

Najmniejsza kolumna podstawkowa, czyli Indiana Line Tesi 2. oraz głośnik centralny Indiana Line Tesi 7 mają obudowy bass-reflex z otworem z tyłu. Dzięki temu, ustawiając taką kolumnę bliżej ściany, możemy w razie potrzeby skutecznie wzmocnić przetwarzanie niskich tonów.

Indiana Line Tesi 5
Indiana Line Tesi 5

Zawieszenie górne Dual-Wave

Wszystkie przetworniki elektroakustyczne odpowiedzialne za niskie oraz średnie tony otrzymały nowe zawieszenie górne Dual-Wave (po raz pierwszy zaimplementowano je w serii Diva) , które nawiązuje wyglądem do głośników estradowych z tzw. harmonijkowymi resorami.

Dual-Wave skutecznie poszerza zakres liniowej pracy głośnika, a jednocześnie zmniejsza zniekształcenia intermodulacyjne (szczególnie w niskich, basowych rejestrach). Poprawie ulega także artykulacja średnicy. Jak mówi producent, pozytywny wpływ zastosowania zawieszenia Dual-Wave widać szczególnie w brzmieniu instrumentów strunowych, akustycznych oraz perkusyjnych.

Indiana Line Tesi 2
Indiana Line Tesi 2

Zoptymalizowana zwrotnica

Przy opracowywaniu zwrotnic dla poszczególnych modeli zachowano tę samą topologię i jakość komponentów jak w wypadku zwrotnic montowanych w modelach z serii Diva.

Optymalizacja parametrów zwrotnicy pozwoliła uzyskać wyrównany przebieg charakterystyki impedancji, zmniejszyć straty mocy i zredukować zniekształcenia, a wszystko przy zachowaniu dużej efektywności. Dzięki temu kolumny z nowej generacji serii Tesi mogą współpracować praktycznie z każdym wzmacniaczem czy amplitunerem.

Indiana Line Tesi 7
Indiana Line Tesi 7

Udoskonalone układy magnetyczne

Układy magnetyczne przetworników niskotonowych i nisko-średniotonowych wzorowano na tych, które wykorzystano w najnowszych modelach z serii Indiana Line Diva. Zostały one wyposażone w pierścienie linearyzujące indukcyjność i również gruntownie zoptymalizowano.

Znaczne powiększenie magnesów przyczyniło się do poprawy przetwarzania dźwięku w zakresie niskich częstotliwości - pozwoliło na dalszą redukcję zniekształceń, a także na poprawę efektywności i stabilności przy odtwarzaniu sygnałów o dużej amplitudzie.

Indiana Line Tesi - wykończenie

Kolumny głośnikowe otrzymały wykończenie z PVC w kolorach: czarny dąb, biały lub mokka i mają magnetycznie mocowane maskownice.

Źródło: Audio Klan

INDIANA LINE testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu