Zoptymalizowane przetworniki elektroakustyczne
We wszystkich pięciu modelach zastosowano 26-milimetrowy przetwornik wysokotonowy, który ma nowy, prostokątny front wzorowany na kolumnach z serii Diva. Został jednak wykonany w prostszej technice montażowej, dzięki czemu ma doskonale współgrać z pozostałymi przetwornikami wyposażonymi w pierścienie maskujące mocowania koszy głośnikowych i wytrzymałe polipropylenowe membrany domieszkowane miką.
Wzmocnione konstrukcje
Obudowy kolumn zostały dodatkowo wzmocnione, aby zminimalizować niepożądane rezonanse ścian i zredukować fale stojące powstające wewnątrz kolumny. Największe udoskonalenia pod tym względem zastosowano w modelach Indiana Line Tesi 5 i Indiana Line Tesi 6, w których wykorzystano gęstą sieć wręg, jak na topowe podłogowe konstrukcje marki Indiana Line przystało.
Co więcej, przetwornik średniotonowy w trójdrożnej kolumnie głośnikowej Tesi 6 pracuje niezależnie we własnej, zamkniętej komorze, oferując niezrównaną klarowność i przestrzenność odtwarzanego dźwięku w środku pasma akustycznego.
Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Indiana Line
Obudowy bass-reflex
Największa podłogowa kolumna Indiana Line Tesi 6 ma wylot tunelu bass-reflex ulokowany w podstawie, co zmniejsza słyszalność rezonansów z niego dobiegających, a jednocześnie pozwala dosunąć kolumnę blisko ściany, bez obaw o nadmierne podbicie niskich częstotliwości.
Mniejsza z kolumn podłogowych Tesi 5 oraz większa z podstawkowych Tesi 3 mają wylot bass-refleksu na froncie obudowy. Zwiększa to swobodę ustawienia ich w pomieszczeniu odsłuchowym.
Najmniejsza kolumna podstawkowa, czyli Indiana Line Tesi 2. oraz głośnik centralny Indiana Line Tesi 7 mają obudowy bass-reflex z otworem z tyłu. Dzięki temu, ustawiając taką kolumnę bliżej ściany, możemy w razie potrzeby skutecznie wzmocnić przetwarzanie niskich tonów.
Zawieszenie górne Dual-Wave
Wszystkie przetworniki elektroakustyczne odpowiedzialne za niskie oraz średnie tony otrzymały nowe zawieszenie górne Dual-Wave (po raz pierwszy zaimplementowano je w serii Diva) , które nawiązuje wyglądem do głośników estradowych z tzw. harmonijkowymi resorami.
Dual-Wave skutecznie poszerza zakres liniowej pracy głośnika, a jednocześnie zmniejsza zniekształcenia intermodulacyjne (szczególnie w niskich, basowych rejestrach). Poprawie ulega także artykulacja średnicy. Jak mówi producent, pozytywny wpływ zastosowania zawieszenia Dual-Wave widać szczególnie w brzmieniu instrumentów strunowych, akustycznych oraz perkusyjnych.
Zoptymalizowana zwrotnica
Przy opracowywaniu zwrotnic dla poszczególnych modeli zachowano tę samą topologię i jakość komponentów jak w wypadku zwrotnic montowanych w modelach z serii Diva.
Optymalizacja parametrów zwrotnicy pozwoliła uzyskać wyrównany przebieg charakterystyki impedancji, zmniejszyć straty mocy i zredukować zniekształcenia, a wszystko przy zachowaniu dużej efektywności. Dzięki temu kolumny z nowej generacji serii Tesi mogą współpracować praktycznie z każdym wzmacniaczem czy amplitunerem.
Udoskonalone układy magnetyczne
Układy magnetyczne przetworników niskotonowych i nisko-średniotonowych wzorowano na tych, które wykorzystano w najnowszych modelach z serii Indiana Line Diva. Zostały one wyposażone w pierścienie linearyzujące indukcyjność i również gruntownie zoptymalizowano.
Znaczne powiększenie magnesów przyczyniło się do poprawy przetwarzania dźwięku w zakresie niskich częstotliwości - pozwoliło na dalszą redukcję zniekształceń, a także na poprawę efektywności i stabilności przy odtwarzaniu sygnałów o dużej amplitudzie.
Indiana Line Tesi - wykończenie
Kolumny głośnikowe otrzymały wykończenie z PVC w kolorach: czarny dąb, biały lub mokka i mają magnetycznie mocowane maskownice.
Źródło: Audio Klan