Goście specjalni Audio Video Show 2024

24 października 2024 Sprzęt

Audio Video Show 2024 startuje już juto. Na PGE Narodowym, w hotelach Radisson Blu Sobieski i Golden Tulip spotkają się fani muzyki i najnowszej technologii, by osobiście zapoznać się z możliwościami hi-endowych systemów audio i wideo. Dobrą tradycją Audio Video Show są również odsłuchy płyt i prelekcje z udziałem gości specjalnych - muzyków, producentów, dziennikarzy muzycznych. Kogo zobaczymy i usłyszymy w tym roku?

Ci, którzy choć raz odwiedzili Audio Video Show, wiedzą, że to wystawa, na której dźwięk i obraz grają główne role. Tu słucha się muzyki bez presji czasu, porównuje brzmienia, wymienia uwagi z kolekcjonerami i pasjonatami, bierze udział w prelekcjach i warsztatach albo poluje na białe kruki wśród winyli.

Z roku na rok atrakcji jest coraz więcej, a wystawę coraz chętniej odwiedzają ci, dla których dźwięk i obraz mają szczególne znaczenie: muzycy, producenci, wydawcy, znani artyści i dziennikarze muzyczni.

Audio Video Show przyciąga atmosferą pasji, kusi nowinkami i daje pole do rozmów o dokonaniach muzycznych. Tu artyści nie tylko spotykają się z publicznością, by podpisać płyty, ale też grają minikoncerty, biorą udział w odsłuchach, dzielą się wspomnieniami, a czasami nawet organizują uroczyste prapremiery swoich albumów. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Piątek

Wszystko zacznie się od mocnego uderzenia, czyli piątkowego spotkania z Trey’em Gunnem. Gwiazda tegorocznej edycji Adamiak Jazz Festiwal celowo przedłuży pobyt w Polsce, by zobaczyć się z miłośnikami dobrych gitarowych dźwięków na Audio Video Show.

Ten legendarny amerykański muzyk i kompozytor, wirtuoz gitary, członek zespołu King Crimson w latach 1994-2003, a obecnie współtwórca progresywno-rockowej kapeli Tu-Ner, pojawi się na wystawie, by w rozmowie z Piotrem Metzem zdradzić nieco zawodowych szczegółów, między innymi współpracy z Davidem Sylvianem. Zapowiada się pasjonująco.

Trey Gunn

Fani jazzu z pewnością doskonale znają twórczość Dawida Lubowicza. Ten wybitny skrzypek i kompozytor, założyciel autorskiego projektu Dawid Lubowicz Quartet i członek Atom String Quartet, w październiku tego roku wydał solowy album "Human Fate". To płyta, która skłania do refleksji nad tym, co kształtuje nasze życie – czy jesteśmy w pełni odpowiedzialni za los, czy też istnieje element przypadku, który nami kieruje. O tych i innych zagadnieniach podczas odsłuchu płyty muzyk porozmawia z Wojciechem Padjasem.

Dawid Lubowicz

Rozmów o jazzie nie zabraknie także w trakcie spotkania z Wojciechem Mazolewskim, wirtuozem basu i kompozytorem, który łączy tradycyjny jazz ze współczesnymi elementami. Jego ostatnie wydawnictwo "Beautiful People" to uduchowiony album zmierzający w rejony współczesnego spiritual jazzu przy zachowaniu tożsamości Wojtek Mazolewski Quintet.

Jazzowy wątek zamknie tego dnia spotkanie z Piotrem Schmidtem, wybitnym trębaczem jazzowym, który podzieli się z publicznością szczegółami przygotowań nowego projektu "Młynarski. Bynajmniej!".

Miłośnicy muzyki instrumentalnej będą mieli natomiast możliwość posłuchania najnowszego wydawnictwa Tomasza Mreńcy "Man Of The Light". W piątkowe popołudnie artysta pojawi się na wystawie, by podzielić się z publicznością elektroniczno-akustycznymi kompozycjami i opowiedzieć o szczegółach nagrań.

Ciekawostek z pracy w legendarnym Abbey Road Studios nie zabraknie także podczas spotkania z Joanną Jakubas – artystką, która z wprawą porusza się po różnych gatunkach muzycznych. Po muzyce klasycznej przyszedł w jej życiu czas na autorski album z pogranicza popu "Authentic Self" nagrywany właśnie w Londynie. Kulisy pracy artystka zdradzi w rozmowie z Marcinem Kusym.

Sobota

W sobotę na PGE Narodowym powinni pojawić się wielbiciele czarnych krążków. Pretekstem może być ogromna giełda winyli, ale też spotkanie z Bartłomiejem Olesiem - perkusistą, kompozytorem i producentem muzycznym, współpracującym z artystami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Wspólnie z artystą będzie można posłuchać jego płyty winylowej i wymienić się muzycznymi wrażeniami. 

W sobotnie południe rozpocznie się natomiast spotkanie z Lechem Janerką – legendą muzyki alternatywnej. Wielokrotny laureat nagrody Fryderyk zaprezentuje zremasterowaną wersję swojego kultowego albumu "Piosenki" sprzed 35 lat, teraz wydaną na nośniku SACD. To wyjątkowa okazja, by usłyszeć historię powstawania płyty z ust samego artysty i poznać kulisy tworzenia jednego z najważniejszych albumów w historii polskiej muzyki.

Lech Janerka

Godzinę później do muzycznych rozmów "na ławeczce" zaproszą publiczność Michał Zabłocki i Czesław Mozil. Ich wspólny projekt "Chodźmy na ławeczkę" to słodko-gorzki komentarz do świata: koktajl pociechy, rozgoryczenia, humoru i wpadających w ucho melodii. Z muzykami rozmawiać będzie Hirek Wrona

Muzyczne tempo podkręci spotkanie Marcina Bąkiewicza z Karo Glazer - artystką o 4-oktawowym, ekspresyjnym głosie, której talent docenili Tom Waits, Dua Lipa i członkowie zespołu Coldplay. Karo wydaje teraz singiel zatytułowany "Black Sun", nagrany w Sweet Silence Studio w Kopenhadze u legendarnego producenta Flemminga Rasmussena - ojca chrzestnego zespołu Metallica.

Fani grupy Pink Floyd z pewnością nie ominą odsłuchu kultowej płyty "Animals" zremiksowanej w Dolby Atmos. W świat Pink Floyd wprowadzi słuchaczy Piotr Metz, a o zastosowaniu technologii Dolby Atmos w odtwarzaniu muzyki opowie Maksymilian Górski, dyrektor ds. rozwiązań i inżynierii aplikacji w Dolby Laboratories.

Z kolei wielbiciele muzyki metalowej powinni wpisać w kalendarz spotkanie ze Zbigniewem Bielakiem. Ten doskonały ilustrator, projektant okładek albumów muzycznych takich zespołów jak: Carcass, Darkthrone, Mayhem, Paradise Lost, Mgła i Vader; autor scenografii koncertowych dla Ozzy’ego Osbourne’a i grupy Ghost będzie gościem Wojciecha Pacuły. Panowie zaprezentują ukochane płyty metalowe Zbyszka Bielaka i porozmawiają o słuchaniu metalu na audiofilskim sprzęcie.

Zmiana muzycznego klimatu czeka tych, którzy przyjdą na sobotnie spotkanie z wirtuozem skrzypiec - Januszem Wawrowskim. Jego najnowszy album "Consonance" to podróż przez dźwięki, które łączą subtelny nastrój, nostalgię i emocje trzech bliskich sobie kultur: litewskiej, polskiej i ukraińskiej. Artysta gra na niezwykłym instrumencie Antonio Stradivariusa z 1685 roku! Jak zabrzmi na audiofilskim sprzęcie?

Fanom zespołu Republika nazwisko Zbigniewa Krzywańskiego mówi wiele. Ten gitarzysta i kompozytor łącznie z Grzegorzem Ciechowskim napisał takie utwory jak "Mamona" czy "My Lunatycy". Na Audio Video Show wspólnie z Leszkiem Biolikiem opowie o kulisach powstawania płyty "Siódma Pieczęć". Z muzykami będzie rozmawiać Leszek Gnoiński, autor biografii zespołu "Republika. Nieustanne tango".

Sobota zakończy się muzycznym spotkaniem z YLO Violin – doskonałą skrzypaczką, która smyczkiem maluje sceniczne obrazy niczym najlepsi malarze. Ilona Perz-Golka da minikoncert, który będzie zapowiedzią nowej płyty.

Niedziela

Na niedzielę jest zaplanowanych tyle atrakcji, że fani dobrych dźwięków będą musieli dokonywać trudnej sztuki wyboru. W samo południe wielbiciele twórczości Rubensa będą mieli okazję spotkać się z muzykiem i porozmawiać o kolejnej płycie, na której autor przeboju "Wszystko OK?" zdecydował się skręcić w brudniejszą, britpopową stronę. Spotkanie poprowadzi Hirek Wrona.

Muzyczna wiedza i osłuchanie Lanberry – jednej z najpopularniejszych wokalistek popowych w Polsce, autorki tekstów i kompozytorki, imponuje nie tylko widzom The Voice of Poland.

Artystka w rozmowie z Marcinem Cichońskim zdradzi kulisy powstania piątego studyjnego album "HECA", który pojawi się na rynku 8 listopada i podzieli się swoimi muzycznymi inspiracjami.

W samo południe spotka się również ze słuchaczami najpopularniejszy "Niedźwiedź" w kraju, człowiek-głos. Marek Niedźwiecki po kilku latach przerwy wraca na Audio Video Show, by z niesłabnącą pasją opowiedzieć o swoich ukochanych nagraniach. To będzie "Radio California" na żywo.

Wydarzeniem podobnej rangi będzie również ponowne spotkanie ze Zbigniewem Hołdysem – człowiekiem-instytucją. W tamtym roku odwiedził wystawę z okazji wydania ponadczasowego albumu "Perfect" w formacie SACD , a rozmowa z nim cieszyła się taką popularnością, że tegoroczne wydanie krążka na winylu przez Polskie Radio stało się kolejnym pretekstem, by zaprosić muzyka do odwiedzenia wystawy. Piosenki z płyty ze słynną białą okładką z zielonym logo są przecież częścią kanonu muzyki rockowej.

Dla fanów muzyki tanecznej gratką będzie spotkanie z Markiem Sierockim. Ten jeden z najbardziej znanych polskich prezenterów muzycznych i dziennikarzy doskonale czuje się w klimatach lat 70-tych i 80-tych, bo właśnie wtedy kształtowały się jego muzyczne upodobania. Historia włoskiej muzyki tanecznej w jego wydaniu z pewnością wielu słuchaczom poszerzy horyzonty.

Niedzielę zakończy seminarium muzyczne pod okiem Franciszka Siwego. Ten pianista, aranżer, muzykoterapeuta i pedagog przybliży zasady tworzenia dźwięku od podstaw. To okazja, by samodzielnie stworzyć własne brzmienia na żywo, eksperymentując za pomocą syntezatorów i oprogramowania. 

***

Audio Video Show – to największa w Polsce i druga co do wielkości wystawa sprzętu audio i video w Europie. Można na niej zobaczyć wszystkie elementy wchodzące w skład domowych systemów audiowizualnych, m.in.: zestawy audio, słuchawki, telewizory i projektory. Audio Video Show to jedyne miejsce, gdzie można osobiście posłuchać oraz obiektywnie porównać wiele urządzeń z niemal wszystkich pułapów cenowych. Równolegle z prezentacją sprzętu odbywają się liczne seminaria poświęcone tematyce audio i video.

Audio Video Show 2024 odbędzie się w dniach: Piątek, 25 października, 12:00 – 20:00
Sobota, 26 października, 10:00 – 20:00
Niedziela, 27 października, 10:00 – 18:00

Lokalizacje wystawy: PGE Narodowy, al. Ks. J. Poniatowskiego 1
Hotel Radisson Blu Sobieski, plac Artura Zawiszy 1
Hotel Golden Tulip, ul. Towarowa 2

 

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu