Nowości ESA: kolumny Neo 3, 3SE i 4

23 listopada 2010 Sprzęt

Firma ESA opracowała nową serię zespołów głośnikowych Neo. Tworzą ją podłogowe dwuipółdrożne zestawy Neo 3 i Neo 3SE oraz trzydrożne Neo 4.

W kolumnach Neo jako wysokotonowe wykorzystno pierściemiowo-kopułkowe głośniki firmy Scan-Speak. W Esa Neo 3 i Esa Neo 3SE za niskie i średnie częstotliwości odpowiada para najnowszych jednostek firmy Wavecor wyposażonych w 18-centymetrowe nomexowe membrany. W Esa Neo 4 jako nisko- i średniotonowe zastosowano najnowsze celulozowo-węglowe głośniki Vify z serii NE - odpwiednio 22 i 15-centymetrowe.

W nowych konstrukcjach ESA zastosowała swoje firmowe rozwiązanie PPW (Pochyl, Przesuń, Wyrównaj). Dzięki temu realizowanych jest kilka ważnych akustycznych postulatów. Już samo pochylenie przedniej ścianki ustawia głośniki w podobnych odległościach od słuchacza, zmniejszając przez to przesunięcia fazowe i ułatwiając dostrojenie filtrów. Wraz ze wzmocnieniami, wewnątrz znajduje się też przegroda, dzieląca kolumnę na dwie odrębne, mniejsze sekcje dla każdego z głośników niskotonowych/nisko-średniotonowych.

W kolumnach Esa Neo głośnik średnio/nisko-średniotonowy znajduje się w sąsiedztwie głośnika wysokotonowego, a więc w górnej części obudowy, zaś głośnik niskotonowy został umieszczony znacznie niżej. Jakie korzyści daje takie nietypowe ustawienie? W normalnych warunkach odsłuchowych pojawia się odbicie fal od podłogi. Dla określonych częstotliwości, wynikających z geometrii trójkąta głośnik - punkt odbicia - słuchacz, w miejscu odsłuchowym powstanie wyraźne osłabienie ciśnienia akustycznego na skutek znoszenia się fal biegnących bezpośrednio od głośnika i (przesuniętych w fazie) fal odbitych.

Optymalne rozsunięcie głośników pozwala wyznaczyć dwa różne trójkąty i różne rozkłady częstotliwości osłabionych w miejscu odsłuchowym. Nałożenie się na siebie tych charakterystyk, powstające podczas pracy całego zespołu głośnikowego, daje ostatecznie znacznie równomierniejszą wypadkową charakterystykę przetwarzania niż uzyskiwana przy głośnikach znajdujących się blisko siebie.

Przewidywane ceny wynoszą 8500 / 10500 / 14500 zł odpowiednio za parę Neo 3. Neo 3SE oraz Neo 4. Jak zwykle u firmy ESA kolumny mogą być wykończone w bardzo dużym wyborze naturalnych oklein.

ESA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu