Zasilanie
Problem szumu rozwiązano poprzez wprowadzenie wielu izolowanych zasilaczy bezpośrednio na płytkach drukowanych danych sekcji. Działania te, w połączeniu z astosowaniem wielowarstwowych płytek drukowanych, pozwoliły - jak mówi producent - uzyskać (niski) poziom szumu spotykany w wysokiej klasy produktach dwukanałowych.
Cyfrowe wejście video HDMI
Przełączanie 7 wejść HDMI jest sterowane poprzez procesor Analog Devices ADV3002, który obsługuje także najnowszy format Ultra HD (4K). ADV3002 gwarantuje pewne połączenie między urządzeniami, tzw. pre-handshake, czyli utrzymanie pełnej gotowości do pracy, pozwalające na bardzo szybkie wyświetlenie sygnału wideo. Również sekcję związaną z obróbką sygnału (układ DSP) dostarczył Analog Devices - to najlepszy i najnowszy z procesorów 4K dostępnych na rynku pozwalający na ultra-dokładne wyświetlanie obrazu z dowolnego źródła.
Sekcja cyfrowa audio HDMI/SPDIF (problem jittera - rozwiązany)
Problemem łącza HDMI jest wysoki jitter, który musi być zredukowany zanim pozwolimy przedostać się sygnałowi dalej, do sekcji wzmacniającej (sekcja anty-jittera jest aktywna na wszystkich wejściach cyfrowych HDMI/SPDIF/ARC). Do tego zadania użyto układu Wolfson WM8804, sprzężonego z ultra-precyzyjnym oscylatorem kwarcowym, zmniejszając w ten sposób jitter do referencyjnego poziomu, zarówno dla sekcji DSP, jak i DAC.
DSP i DAC (bawiąc się zerami i jedynkami)
Zarówno układ procesora cyfrowego (DSP), jak i 8-kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy to najwyższej jakości kości Crystal Semicoductor.
Kontrola głośności
Sposób kontroli głośności w tym amplitunerze został wybrany pod kątem jak najniższych zniekształceń. Jest wiele dobrych rozwiązań na rynku, zdecydowano się jednak na scaloną drabinkę rezystorową pracującą w domenie analogowej (rozwiązanie to można znaleźć w bardzo drogich przedwzmacniaczach).
W amplitunerze Arcam AVR750 oporniki są laserowo cięte w krzemie i w ścieżce sygnału znajduje się tylko jeden rezystor, dając ultra niskie zniekształcenia i niskie podbarwienia, nie zmniejszając przy tym dynamiki sygnału.
Zasilanie (trochę klasy A)
Topologia zasilania w najnowszym amplitunerze Arcama jest dopracowaną wersją zasilania układów pracujących w klasie G, znaną z AVR600, oferując 100 W na kanał przy pracujących działającym wszystkich 7 kanałach.
Co to jest klasa G...?
Klasa G jest topologią, w której zasilanie jest modulowane dynamicznie, w zależności od obciążenia końcówek mocy i poziomem siły głosu. Sekcja wzmacniacza pracuje dzięki temu z maksymalną wydajnością przez cały czas.
Diagram poniżej przedstawia zasilanie wykonane w taki sposób, aby spełnić wysokie wymagania Arcama dotyczące sygnału wyjściowego. W AVR750 szyna zasilająca nie jest modulowana do około 30 W mocy wyjściowej, w których mamy do czynienia z klasą A.
DANE TECHNICZNE
- Moc ciągła na kanał (8 Ohm/4 Ohm):
120 W/200 W - 2 kanały pracujące, 20 Hz – 20 kHz, <0,02% THD
130 W/210 W - 2 kanały pracujące, 1 kHz, 0,2% THD
100 W - 7 kanałów pracujących, 1 kHz, 0,2% THD
- Szumy i przydźwięk (ważone, A): <0,15 mV
- Audio (wejścia liniowe stereo):
Stosunek sygnał/szum (wazone, A, stereo direct): 110 dB
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20kHz, +/- 0,1 dB
- Wejścia wideo:
HDMI x 7, komponent x 3, kompozyt x 4
- Wyjścia wideo:
HDMI x 2 (kompatybilne z ARC), Z2 x 1 (kompozyt)
- Wejścia audio:
HDMI x 7, koaksjalne S/PDIF x 4, Toslink x 2, RCA x 6, USB, Ethernet, radio internetowe, ARC
- Wyjścia audio:
pre-amp 7.1 – 8 x RCA
Strefa 2 – stereo RCA
- Tuner radiowy:
FM/DAB/DAB+ (tam, gdzie dostępny jest serwis DAB+)
- Tryby wielokanałowe:
Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital EX, Dolby Digital 5.1, Dolby Pro Logic IIx
DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTS-ES 6.1 Matrix, DTS 5.1
- Ogólne:
Pobór mocy (max): 1,5 kW
Pobór mocy (standby): <0,5 W
Wymiary: 433 x 425 x 171 mm
Waga: 16,7 kg
Cena: 19 990 zł