Mare Nostrum III

FRESU / GALLIANO / LUNDGREN
Mare Nostrum III

  • Wykonanie
  • Nagranie

Sześć lat po albumie "Mare Nostrum" i trzy lata po "Mare Nostrum II" włoski trębacz Paolo Fresu, francuski akordeonista Richard Galliano i szwedzki pianista Jan Lundgren nagrali trzeci album. Powodzenie poprzednich płyt zawdzięczają niezwykłemu nastrojowi zrelaksowanych improwizacji.

Mare Nostrum - dosłownie nasze morze - to określenie, jakim starożytni Rzymianie nazywali Morze Śródziemne. Jeśli urodzony na Sardynii Fresu i Francuz Galliano rzeczywiście mogą mówić o "naszym morzu", to Jan Lundgren wychował się nad Bałtykiem. A jednak znalazł z jazzmanami wygrzewającymi się na co dzień w słońcu mocną nić porozumienia.

Nad najnowszym albumem - "Mare Nostrum III" - unosi się czarująca nutka nostalgii, którą nazwę tęsknotą za cieplejszymi i dłuższymi dniami, bo ukazała się pod koniec stycznia. Muzycy przynieśli do studia po kilka własnych kompozycji, sięgnęli też po takie, które doskonale pasują do nastroju płyty, jak " Windmills of Your Mind" Michela Legranda z filmu "Sprawa Thomasa Crowna" (1968).

Znany wszystkim motyw gra najpierw akordeon, następnie kilka akordów fortepianu otwiera pole dla rzewnej solówki trąbki skrzydłówki. "Blues znad Sekwany" Richard Galliano to urzekająca melodią ballada, a radosny, szybki motyw "Love Land" Lundgrena ożywi słuchaczy. Album do wielokrotnego zasłuchania w kunsztowne solówki.

Marek Dusza
ACT Music/GiGi

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj