Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

FRESU / GALLIANO / LUNDGREN

Mare Nostrum III

Mare Nostrum III

Wykonanie

Nagranie

Sześć lat po albumie "Mare Nostrum" i trzy lata po "Mare Nostrum II" włoski trębacz Paolo Fresu, francuski akordeonista Richard Galliano i szwedzki pianista Jan Lundgren nagrali trzeci album. Powodzenie poprzednich płyt zawdzięczają niezwykłemu nastrojowi zrelaksowanych improwizacji.

Mare Nostrum - dosłownie nasze morze - to określenie, jakim starożytni Rzymianie nazywali Morze Śródziemne. Jeśli urodzony na Sardynii Fresu i Francuz Galliano rzeczywiście mogą mówić o "naszym morzu", to Jan Lundgren wychował się nad Bałtykiem. A jednak znalazł z jazzmanami wygrzewającymi się na co dzień w słońcu mocną nić porozumienia.

Nad najnowszym albumem - "Mare Nostrum III" - unosi się czarująca nutka nostalgii, którą nazwę tęsknotą za cieplejszymi i dłuższymi dniami, bo ukazała się pod koniec stycznia. Muzycy przynieśli do studia po kilka własnych kompozycji, sięgnęli też po takie, które doskonale pasują do nastroju płyty, jak " Windmills of Your Mind" Michela Legranda z filmu "Sprawa Thomasa Crowna" (1968).

Znany wszystkim motyw gra najpierw akordeon, następnie kilka akordów fortepianu otwiera pole dla rzewnej solówki trąbki skrzydłówki. "Blues znad Sekwany" Richard Galliano to urzekająca melodią ballada, a radosny, szybki motyw "Love Land" Lundgrena ożywi słuchaczy. Album do wielokrotnego zasłuchania w kunsztowne solówki.

Marek Dusza
ACT Music/GiGi

INNE PŁYTY AUTORA
Mare Nostrum II
Jazz
Mare Nostrum II

Antyczna nazwa Morza Śródziemnego – Mare Nostrum – oznacza "nasze morze" i tak nazywano je w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Dwóch jazzmanów urodziło się w jego basenie: trębacz Paolo Fresu pochodzi z Sardynii, akordeonista Richard Galliano z Francji, natomiast pianista Jan Lundgren ze Szwecji i "nasze morze" mówi z pewnością o Bałtyku.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu