Z okazji 15-lecia swojej bogatej działalności wytwórnia płytowa GAD Records wydała album-rarytas, który spotka się z entuzjastycznym przyjęciem miłośników jazzu na całym świecie, bo będzie również sprzedawany przez stronę internetową legendarnej grupy Weather Report.
To niepublikowane wcześniej nagranie ich koncertu z początku działalności w Haus des Rundfunks, podczas 73. Jazzworkshop w Berlinie Zachodnim, 3 września 1971 r. Zespół nagrał krótki program dla telewizji NDR z Hamburga, a także wystąpił w Der Grosse Sendesaal przed niemiecką publicznością gorąco oklaskującą znakomitych muzyków.
Trzon grupy Weather Report, która zaczęła działalność pod koniec 1970 r., stanowili: grający na instrumentach klawiszowych Austriak Joe Zawinul, amerykański saksofonista Wayne Shorter i kontrabasista, emigrant z Czechosłowacji Miroslav Vitous.
Według biografów istnieją dwie wersje założenia zespołu. Ta popularniejsza mówi, iż Zawinul i Shorter zaprosili Vitousa, zaś Vitous twierdzi, że to on założył zespół razem z Shorterem, który przyprowadził na próby Zawinula.
Ważne, że wszyscy trzej grali w zespole Milesa Davisa i razem postanowili rozwinąć koncepcję grupowej improwizacji elektrycznego jazzu, zapoczątkowaną przez Davisa na płytach "In A Silent Way" i "Bitches Brew".
Wszyscy trzej muzycy byli też kompozytorami repertuaru; najwięcej pisał Zawinul, najmniej Shorter. Podczas koncertu w Berlinie w składzie zespołu wystąpili również: Alphonse Mouzon – perkusja, Dom Um Romao – instrumenty perkusyjne.
Na tych pozycjach w Weather Report najczęściej zachodziły zmiany. Zespół miał już na koncie debiutancki album "Weather Report" wydany przez Columbię w maju 1971 r. To z niego pochodzi kilka utworów Zawinula, Vitousa i Shortera, a także utwory: "Directions" wykonywane przez Zawinula i Shortera z Davisem czy "Moto Grosso Feio" z solowego albumu Shortera o tym samym tytule. Gościnnie zagrali: puzonista Eje Thelin oraz saksofoniści Alan Skidmore i John Surman.
Zespół Weather Report był w doskonałej formie. Warto zauważyć idealne zgranie wybitnych indywidualistów w grupowych improwizacjach i stojące na najwyższym poziomie solówki trzech założycieli najważniejszego zespołu w historii muzyki fusion.
Ten koncert stawiam na wyższym poziomie artystycznym niż zarejestrowany w styczniu 1972 r. i wydany na winylu "Live in Tokyo". Muzyka Weather Report nic a nic się nie zestarzała, nadal brzmi intrygująco, zaciekawia i inspiruje.
Ta z początku działalności zachwyca bezkompromisową syntezą free, jazz-rocka i eksperymentalnych improwizacji, choć nie brakuje też melodyjnych momentów. Album "Live In Berlin 1971" trzeba mieć na CD albo na limitowanym winylu, będzie również wersja kolorowa.
Marek Dusza
GAD RECORDS